STERLIN
23,3900
DOLAR
19,0360
EURO
20,5386
ALTIN
1.188,41
BIST
4.952,79
SON DAKİKA
İktisat Kongresi’nde adil paylaşım vurgusu
Afganistan ve Pakistan’ı vuran zelzelede 12 kişi öldü
Erken teşhis ödül getirdi
İngiltere’de enflasyon sürpriz bir formda çift hane geldi
Besilik erkek sığır ithalatı açıldı
Togg, Bursa’da büyük ilgi gördü
Galatasaray’dan Özhan Canaydın için anma iletisi
Türkiye Çocuk Araştırması yayımlandı
Pınar Karşıyaka’da Ufuk Sarıca gururlu! “Beklenti, kazandıkça yükseliyor…”
Alkollü sürücü, aracıyla ağaca çarpıp takla attı! – KIBRIS HABER
Yüksek enflasyon ve kriz gölgesindeki Fed için karar günü
Türkiye’de her 100 çocuktan 13’ü her gün et, tavuk, balık yiyebiliyor
Altında Fed bekleyişi
Euroleague’de 30. hafta heyecanı! Fenerbahçe konutunda, Efes deplasmanda…
NBA’de Gecenin Sonuçları: Boston Celtics, Sacramento Kings’i yenerek konferans ikinciliğini sürdürdü
Gıda Mühendisleri Odası’ndan, su tüketimi hakkında önemli bilgi! – KIBRIS HABER
Rus barış gücü, Ermeni kümelerin Karabağ’a yasa dışı askeri sevkiyatına eşlik ediyor
Fed’in faiz kararı öncesi son 10 günde neler oldu?
IMF’ten Ukrayna’ya kredi!!
Lefkoşa-Gazimağusa ana yolunda araç yandı! – KIBRIS HABER
Asayiş ve Trafikte sıkı denetim! – KIBRIS HABER
Derin dondurucu yangına sebep oldu! – KIBRIS HABER
Kandilli Rasathanesi’nden iddialara yanıt! – KIBRIS HABER
THY, Marsilya seferlerini iptal etti
ABD’de krizdeki bankaya kamu takviyesi masada
Gelibolu-Eceabat ortasındaki zahmet bitti
Meryem Cemiloğlu’nun otopsi sonucu açıklandı! – KIBRIS HABER
22 Mart 2023 Nöbetçi Eczaneler
Lefkoşa’da 13 yaşında çocuk kayıp! – KIBRIS HABER
Döviz kurlarında yükseliş devam ediyor! – KIBRIS HABER

Benli: Medikal enflasyon, kesimi de sigortalılarımızı da etkiledi

Sıhhat sigortaları primlerindeki artışa ait açıklamalarda bulunan Türkiye Sigorta Birliği Lideri Benli “Medikal enflasyonun %164’e çıkması primleri de etkiledi. Lakin sigorta şirketlerimiz artan maliyet yükünün bir kısmını karşılayarak sigortalıların yanında olmaya devam ediyor” dedi.

Benli: Medikal enflasyon, kesimi de sigortalılarımızı da etkiledi
CyborNFT
24.01.2023 11:05
0
A+
A-

Benli: Medikal enflasyon, bölümü de sigortalılarımızı da etkiledi
Sağlık sigortaları primlerindeki artışa ait açıklamalarda bulunan Türkiye Sigorta Birliği Lideri Benli “Medikal enflasyonun %164’e çıkması primleri de etkiledi. Lakin sigorta şirketlerimiz artan maliyet yükünün bir kısmını karşılayarak sigortalıların yanında olmaya devam ediyor” dedi.

Sigorta kesimini büyütmek, sigortalılar lehine eserler geliştirmek ve ülke iktisadına katkı sağlamak maksatlarıyla faaliyetlerini yürüten Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) Lideri Atilla Benli, sıhhat sigortaları ve prim artışına ait değerli açıklamalarda bulundu.

Sigorta şirketlerinin finans dalının en değerli oyuncuları ortasında yer almasının yanı sıra yüksek risk altına imza atan kesimlerin başında geldiğinin altını çizen TSB Lideri Benli, kasko ve trafik sigortaları üzere ‘Hayat Dışı Branş’ın bir modülü olan sıhhat sigortası eserlerinde prim hesaplamalarının; hasar frekansı ve tazminat yükünün yanı sıra geçmiş yıllardaki gelişmelere ve olası değişikliklere dayalı varsayımlardan yola çıkılarak oluşturulduğunu hatırlattı. Benli, sigortacılığın, “12 ay boyunca kendisine tazminat üretecek eserin fiyatını, her gün artan maliyetlere nazaran adapte etme imkânından uzak olduğunun” altını çizdi.

CyborNFT

Referans alınan kriterlerde uygulanan değişikliklerin ya da tarifeleri etkileyecek beklenmeyen gelişmelerin ve tıbbi gereçlerin fiyat standardizasyonundaki belirsizliklerin, sigorta şirketlerini, düzenlenen poliçeler açısından öngörülemeyecek maliyetlerle karşı karşıya bıraktığını belirten Atilla Benli şöyle devam etti:

“Sigorta şirketleri, özel sıhhat sigortasına ait hizmet alım mukavelelerinde Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yayımlanan referans tabloyu dikkate alıyorlar. Ocak 2022’de %36,1’lik artırım açıklayan TTB, 1 Temmuz 2022’de ikinci defa artış yaparak mevcut artırım oranını %36,1’den %87,1’e çıkardı. Böylelikle maliyetler ve primler ortasındaki fark daha da açıldı. 2023 yılına geldiğimizde ise TTB, 1 Ocak’ta katsayıları %41,4 oranında artırdığını duyurdu. Bu katsayı artışıyla birlikte Aralık 2021 tarihine nazaran medikal enflasyon artış oranı %164’e çıktı. Ocak 2023 yılı aylık enflasyonunun bir evvelki ay ile birebir olacağı varsayımıyla birebir periyotta TÜFE artışı ise %67 düzeyinde gerçekleşmiştir. Geleceğe yönelik enflasyon iddiaları için TÜFE’yi takip eden sigorta dalı, bu artışla birlikte büyük bir belirsizliğin ortasında bırakılmış oldu.”

Böylece sigorta şirketlerinin tazminat yükünün arttığını ve öngörülebilirliğin olumsuz etkilendiğini belirten TSB Lideri, tüm bu gelişmelerin primlere de yansıdığını söyledi.

Pandemi süreciyle birlikte tüm dünyada yaşanan ‘sağlık krizi’ne de değinen Atilla Benli, sigorta dalının bu süreçte elini taşın altına koyduğunu hatırlattı: “Bildiğiniz üzere kesimimiz, teminata dâhil olmayan Covid-19 için prim almamasına karşın; özel sıhhat, tamamlayıcı sıhhat ve yabancı sıhhat sigortalılarının tedavi masraflarını karşıladı. Böylelikle, her vakit olduğu üzere bu sıkıntı periyotta de sigortalılarımızın yanında olduğumuzu gösterdik.”

TSB Lideri kelamlarını şöyle sürdürdü: “Pandemi riskleri bitmiş değil. Dünya Sıhhat Örgütü, bilhassa ABD ve Avrupa ülkelerindeki hadise sayılarında artış tespit ettiğini açıkladı ve bilhassa uçak seyahatleri üzere riskin daha yüksek olduğu durumlarda maske takılması davetinde bulundu. Sigorta bölümümüz de her türlü belirsizliğe karşın sigortalılarını destekleyen yaklaşımını sürdürüyor. Covid-19 ile ilgili tedavi sarfiyatları hala şirketlerimiz tarafından karşılanıyor.”
Benli ayrıyeten, artan maliyet yükünün bir kısmının sigorta şirketleri tarafından üstlenildiğini de açıkladı:

“Sağlık sigortaları primlerinin belirlenmesinde tesirli olan en değerli faktörün medikal enflasyon; başka bir deyişle doktor fiyatları ile ilaç, tıbbi materyal fiyatlarındaki artışlar sonucu teşhis, teşhis ve tedavi maliyetlerindeki yükselişler olduğu söylenebilir. Öte yandan, minimum fiyat artışı ve , çalışan fiyatlarını, tıbbi gereç fiyatlarını etkilediğinden primler üzerinde dolaylı tesire sahipler. Buna rağmen, salgın sürecinde de görüldüğü üzere, dalımız her durumda sigortalılarına takviye olmaya devam ediyor ve onların mağdur olmalarını engellemek için artış oranlarından kaynaklanan yükün bir kısmını üstleniyorlar.”

Sigorta dalının çalışmalarının ve fedakârlıklarının büyük bir teveccühle karşılandığını belirten TSB Lideri Atilla Benli, sıhhat sigortası eserlerinin sağladığı müdafaa ve garanti konusunda farkındalığın her geçen gün arttığını lisana getirdi. “Vatandaşlarımızın kesimimize, eserlerimize duyduğu itimat ve belirsizliklere karşı kendisi, sevdikleri için oluşturduğu müdafaa kalkanını güçlendirme eğilimi sayesinde kıymetli sonuçlara ulaşıldı” diyen Benli sıhhat sigortalarına ait şimdiki dataları de açıkladı.

Buna nazaran; Tamamlayıcı Sıhhat Sigortalı sayısı 2021 yılının 3. çeyreğinde 2,2 milyon iken, 2022 yılı 3. çeyreğinde 3 milyona yükseldi. 2021 yılının 3. çeyreğinde 1,7 milyar lira olan prim üretimi ise 2022 yılı 3. çeyreği prestijiyle 4,3 milyar liraya çıktı. Özel Sıhhat Sigortalı sayısı 2021 yılının 3. çeyreğinde 2,5 milyon iken, 2022 yılı 3. çeyreği prestijiyle 2,6 milyona yükseldi. 2021 yılının 3. çeyreğinde 6,5 milyar lira olan prim üretimi ise 2022 yılı 3. çeyreği prestijiyle 12 milyar liraya çıktı. Tüm bunların yanında sıhhat sigortalarında ödenen tazminat fiyatı 2021 yılı 3. çeyreğinde 5,5 milyar lira iken 2022 yılı 3. çeyreğinde 10,2 milyar lira oldu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.