STERLIN
20,5323
DOLAR
18,4984
EURO
18,1098
ALTIN
986,29
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Lefkoşa Kızılbaş Parkı’nda külliye ile ilgili halka açık toplantı yapılıyor! – KIBRIS HABER
“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”
Okullara temizlik hizmeti sağlanmasına yönelik ihale hakkında yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Hayvanların yemine de göz diktiler! – KIBRIS HABER
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor
Almanya’da doğalgaza tavan fiyat geliyor
Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk kadın komutan
‘Dijital cüzdan kullanımı hızla artacak’
EPDK/Yılmaz: Azami uzlaştırma fiyat mekanizması 6 ay uzatıldı
Finlandiya’dan flaş Rusya kararı! Bu geceden itibaren yasak…
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ‘Yunanistan’ açıklaması: Elimiz kolumuz bağlı kalmayız
Rusya’dan flaş Kuzey Akım açıklaması
Almanya’da enflasyon euro döneminde ilk kez çift haneye çıktı
“Tekstilde 2023’te yüzde 15-20’lik daralma sürpriz olmayacak”
TCMB rezervlerinde 4 ayın en hızlı düşüşü

Bayraktar ve ANKA’lar alarma geçirdi… Atina’dan adalara Anti-İHA sistemi

Bayraktar ve ANKA’lar alarma geçirdi… Atina’dan adalara Anti-İHA sistemiYunan Kathimerini gazetesi, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin iki aydan beri …

Bayraktar ve ANKA’lar alarma geçirdi… Atina’dan adalara Anti-İHA sistemi
CyborNFT
05.07.2022 07:24
0
A+
A-

Bayraktar ve ANKA’lar alarma geçirdi… Atina’dan adalara Anti-İHA sistemi
Yunan Kathimerini gazetesi, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin iki aydan beri büyük bir saklılık içinde, Türk İHA ve SİHA’larını (silahlı insansız hava aracı) ‘körleştirebilecek’ özelliklere sahip İsrail üretimi önleyici aygıtlar yerleştirmeye başladığını aktardı. Gazete, “İsrail teknolojisi eseri bu aygıtlar sayesinde (Türk) İHA ve SİHA’larına karşı bir ‘şemsiye’ oluşturmasında son basamağa gelindi. Yunan Silahlı Kuvvetleri, iki aydan beri büyük bir zımnilik içinde adalarda bu ‘şemsiyenin’ oluşturulmasına çalışıyor” diye yazdı.

Söz konusu aygıtların, İsrail yapısı “Drone Dome” (Uçan Göz Kubbesi) sisteminin, Yunanistan’ın coğrafik gereksinimlerine uyarlanmış bir versiyonu olduğunu kaydeden Kathimerini, “Bu aygıtlar, Türk Bayraktar TB-2 ile ANKA-S’lerin uçuşları sırasında uçuş planlarını değiştirebilecek özelliklere sahip. İHA ve SİHA’ları körleştirebiliyor” tabirini kullandı. Bugüne kadar, İsrail’den kelam konusu aygıtların satın alındığına dair rastgele resmi bir açıklama yapılmadı.

Yunan medyasında daha evvel “Drone Dome”ların satın alımı için İsrailli üretici firma Rafael ile görüşmeler yapıldığı haberleri yer almıştı. Birebir haberlerde, bu aygıtların 360 derecelik radarları sayesinde, erken tespit yapabildikleri, yaydıkları parazitler sayesinde de İHA’ların merkez istasyonları ile olan irtibatı kesebildikleri belirtilmişti.

CyborNFT

Türk İHA’larının yaklaşık 2.5 yıldır Ege’de gerçekleştirdikleri uçuşlar, Yunanistan’ın askeri planlamalarında önemli sorun yaratıyor. Ta Nea gazetesinde yayımlanan bir yazıda, “Türk İHA’ları çabucak her gün hem Yunan savaş gemilerinin Ege’deki hareketlerini, hem de adalardaki Yunan savunma noktalarını izleyebiliyorlar” denildi. Türk İHA’ları ayrıyeten, Yunanistan için önemli bir ekonomik sorun haline de geldi. Yunan Hava Kuvvetleri, Türk İHA’larını “tespit” ve “püskürtme” operasyonları için F-16 savaş uçaklarını havalandırıyor. Böylelikle, Türk İHA’ları düşük bir maliyetle uçarken, Yunan F-16’ların her uçuşu binlerce Euro’ya mal oluyor.

ABD’DEN İHA ALACAK

Bu ortada Yunanistan ABD’den “MQ-9” tipi 3 adet İHA satın alacak. MQ-9 tipi İHA’ların maliyeti 400 milyon euro civarında. Kelam konusu İHA’ların satın alımı için niyet mektubu şubat ayında ABD’ye gönderilmişti. İsrail’den 40 milyon Euro karşılığında 3 yıllığına kiralanarak, orta Ege’de İskiri (Skiros) adasında konuşlandırılan 2 adet Heron tipi İHA ile ilgili önümüzdeki yıl sona erecek kontratın ise yenilenip yenilenmeyeceği şimdi kararlaştırılmadı.

İSRAİL ÜRETİMİ SİSTEM

– İsrailli Rafael İleri Savunma Sistemleri şirketinin geliştirdiği ve birinci kere 2016 yılında tanıtılan “Drone Dome” (Uçan Göz Kubbesi) aygıtları, başta havalimanları olmak üzere İHA ve SİHA’lara maksat olabilecek stratejik yerlerin korunmasında kullanılıyor.

– İsrail, bilhassa Şii Hizbullah, Filistinli Hamas, İslami Cihad örgütleri ve İran’dan gelebilecek İHA tehditlerine karşı bu sistemleri konuşlandırıyor. Bununla bir arada Drone Dome aygıtlarının İsrail dışında da kullanıldığı rapor edildi.

– Londra’daki Gatwick Havalimanı’nda Aralık 2018’de saptanan kimliği meçhul İHA’lar üzerine İngiliz ordusunun havalimanına süreksiz olarak Drone Dome aygıtlarını getirdiği sav edilmiş, fakat daha sonra yerli aygıtların konuşlandırıldığı bildirilmişti.

İHA’LARI ENGELLEMEK HER ŞARTTA MÜMKÜN DEĞİL

Yunanistan’ın Türkiye’nin İHA’larını parazit yayan elektronik muharebe aygıtlarıyla etkisiz hale getirmesi, her şartta mümkün değil. Kullanılacağı alan ve rota evvelce belirlenmiş ise hava aracı havalandıktan sonra yerden ek komut alma gereksinimi duymaksızın bırakıldığı noktaya kendisi geri dönüş yapıyor. Münasebetiyle dış sinyal müdahalelerine karşı ‘kapalı’ kalıyor. İstasyon ile İHA ortasında daima komut alışverişi yapılması halinde bir risk durumu oluşabilir.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.