STERLIN
22,7092
DOLAR
18,6420
EURO
19,5629
ALTIN
1.065,72
BIST
4.827,04
SON DAKİKA
Rusya’nın Kurakhove akınında 6 kişi hayatını kaybetti
Putin; “Nükleer savaş tehdidi büyüyor”! – KIBRIS HABER
Karma yem fiyatlarında indirim! – KIBRIS HABER
Sağanak yağmur bekleniyor! – KIBRIS HABER
ABD istihbaratı: Putin artık daha temkinli
Emre Efendi; “Belediyecilik sadece çöp toplamak değildir, gençlerimize de sahip çıkacağız”! – KIBRIS HABER
Lapta Huzurevi hayat buluyor! – KIBRIS HABER
Vakıflar Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Çevrede de İyilikte Yarışıyor! – KIBRIS HABER
Öztürk Yılmaz’a ofisinde bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Sürücülerin dikkatine! 7 araç trafikten men edildi – KIBRIS HABER
Hür-İş, Çalışma Bakanlığına Cuma gününe kadar süre verdi! – KIBRIS HABER
İzlem Gürçağ Altuğra, toplumda diyabet yatkınlığına dikkat çekti! – KIBRIS HABER
Donetsk’te Rus askeri aracı minibüsle çarpıştı: 16 meyyit, 3 yaralı
Polisten kaçan zanlıyı inekler yakaladı…
O sanığın cezası onandı! – KIBRIS HABER
Time mecmuası kazananı açıkladı… Ukrayna başkanı Zelenski yılın şahsı seçildi
Türkiye ile Rusya ortasındaki siyasi istişareler 8-9 Aralık’ta yapılacak
Polisten kaçan zanlıyı inekler yakaladı…
Kırsal Kalkınma İhtiyaç Analizi Köy Toplantısı gerçekleştirildi! – KIBRIS HABER
Son gün 10 Aralık! – KIBRIS HABER
Bakiyesi bulunan abonelerin elektrikleri kesilecek! – KIBRIS HABER
Avrupa bu haberle çalkalanıyor… İsmini koydular: Kâbus senaryosu
Gelecekte hangi marifetlere sahip olmak gerekecek?
Tavandan kuaförün ortasına düştü
Çocuk koruma uygulamaları pilot okullarda başlıyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar; “2022 KKTC’nin statüsünün yükselme yılı oldu” – KIBRIS HABER
İspanya’da tren kazası: 155 yaralı
Strep A belirtileri neler, bakteri hangi hastalıklara yol açıyor?
Hastanelerde koronavirüs tedavisi gören hasta sayısı 100’ü geçti! – KIBRIS HABER
“Grivas hiçbir onurlandırmaya layık değil” kararı yarın protesto edilecek – KIBRIS HABER

Barçın; “Çocukça konuşmalarla ülke yönetilmez” – KIBRIS HABER

Barçın; “Çocukça konuşmalarla ülke yönetilmez” – KIBRIS HABER
CyborNFT
31.10.2022 15:40
0
A+
A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Birleştirilmiş Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol (Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşülüyor…

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komite Başkanı Resmiye Eroğlu Canaltay, Birleştirilmiş Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve komitenin birleştirilmiş tasarıya ilişkin raporunu okudu.

Daha sonra rapor ve tasarının bütünü üzerindeki görüşmelere geçildi.

CTP Milletvekili Fikri Toros, ülkedeki sürdürebilir ekonomik yapı tartışmalarına aşina olunduğunu belirterek, başka bir ülkenin parası kullanıldığı için herhangi bir para politikası olmaması nedeniyle sadece maliye politikaları ile sınırlı kalındığını söyledi.

CyborNFT

Bütçe açıklarını finanse etmek için devletin sürekli iç borçlanmaya yöneldiğini dile getiren Toros, denetim, şeffaflık ve hesap verebilirliğin potansiyelin çok gerisinde olduğunu savundu. İsrafı önlemek için mücadele etmek gerektiğini kaydeden Toros, gelirlerin artırılması ve mali disiplin elde edilebildiği kadar harcama yapılmasının, borçlanma ihtiyacının asgariye indirilmesi noktasında özel bir öneme sahip olduğunu belirtti. Mevzuat dışı bırakılan ve vergilendirilmeyen faaliyetler ve sektörler olduğunu dile getiren Toros, kendi kendine yeten ekonomik ve mali yapının bir an önce oluşması için, elektronik şans oyunları, forex kaldıraçlı sistemler ve kripto para aktivitelerinin ivedilikle yasallaştırılarak, kayıt altına alınması gerektiğini kaydetti.

Ek gelir getirici yasalar yapılmadığı için yetersizlik ve bütçe açıklarının gelecek yıl devam edeceği endişesi taşıdıklarını ifade eden Toros, gittikçe yoksullaşan dar ve sabit gelirliye gerekli olan hayat pahalılığı ödeneğinin de ayrılamayacağı endişesini belirtti. Yasanın gerektirdiği teknik altyapının hazırlanmadığını ileri süren Toros, istikrarsızlığın derinleştiğini savundu. Toros, CTP’nin bu değişikliğe oyunun olumsuz olacağını kaydetti.

CTP milletvekili Devrim Barçın, bu tasarının “cahilce” hazırladığını, hükümetin, UBP-DP-YDP milletvekillerinin, bürokrasinin, hukukun h’sinden anlamadığını savundu.

Barçın, “Bu tasarı geçse de geçmese de 2023 bütçesine yönelik bir yasa tasarısının bu Meclis’e gelecek şekli Anayasa ve yasalara aykırı olacak. Bu yasaya uygun yasa hazırlamazsanız sorun yaşayacaksınız ve yargılanacaksınız demiştim….” dedi.

Bazı kurumların bütçelerinin, genel bütçede yer almadığını, buna gerekçe olarak da orta vadeli programın hazırlanmamasının gösterildiğini belirten Barçın, “Bunu hangi maddeye dayandırıyorsunuz? Bu akşam bize yollamayı taahhüt ettiğiniz bütçe, orta vadeli programa dayanmadan buraya gelemez” şeklinde konuştu.

Barçın, “Bu bütçe yasa tasarısı Anayasa ve yasaya aykırı hazırlanıp, buna binaen yapılacak her idari işlemde kim ki imzası vardır suç işleyecek. Yarın iktidar olduğumuzda bunun hesabını soracağız. Kimse nedir yaptığınız demesin” şeklinde konuştu.

Barçın, “Hiçbir amaca hizmet etmeyen yasa tasarısını geri çekin, komitede yeniden düzenleyin. Bu gece yarısı gelecek bütçe, bu bütçeye göre işlem yapacak yöneticiler suç işlemiş olacak. Bu suça ortak olmayacağız. Kamu görevlileri de buna ortak olmasın…” dedi.

Maliye Bakanı Alişan Şan, 41/2019’un mali şeffaflık ve hesap verebilirliğin düzenlemesi olduğunu ifade ederek, bütçeyi yapmak için önlerinde bu yasanın olduğunu, bütçeyi de 41/2019’a göre hazırladıklarını ifade etti.

Şan, “Elimizde orta vadeli mali plan yok. Yasaya göre, bu plan 2023’te hazırlanacak. Bütçeyi 41/2019’e göre hazırladık… ” dedi.

Maliye Bakanı Şan, muhalefetin bir kaşık suda fırtına koparmaya çalıştığını söyleyerek, “Hükümetimiz mali şeffaflık ve hesap verebilirlikten uzak durmayı düşünseydi bir madde ile bu yasayı erteleyebilirdi ancak tam tersine sorunları aşarak yürürlüğe girmesi, gereğinin yapılması için adım atmaya devam ediyoruz” dedi.

Yeniden söz alan CTP milletvekili Devrim Barçın, Şan’ın açıklamasına işaret ederek, “Yürürlükte olan bir yasayı yasa gücünde kararnameyle ertelemekten söz ediyorsunuz… Öyle yapsaydınız, bütçeyi nereye göre hazırlayacaktınız? Çocukça konuşmalarla ülke yönetilmez” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.