STERLIN
23,2753
DOLAR
18,8168
EURO
20,4719
ALTIN
1.168,04
BIST
5.137,75
SON DAKİKA
Son dakika: Danimarka elçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
İngiltere Maliye Bakanı Hunt, hükümetin büyümeyi artırma planını açıkladı
İhracatta yeniden Hindistan ve Çin rekabeti riski
Spot piyasada elektrik fiyatları (27.01.2023)
İsveç’in ikiyüzlülüğü İsrailli diplomatın paylaşımı ile deşifre oldu
Hisarcıklıoğlu: Vize sorunu ciddi boyutlara ulaştı
Mars’ta bir ‘Ayı’ keşfedildi! – KIBRIS HABER
EYT düzenlemesi için saat verildi
Eczacılardan ilaç sıkıntısına çözüm önerisi
IAEA: Zaporijya Nükleer Santralinin çevresinde şiddetli patlamalar oluyor
Gelişen piyasalara rekor fon akışı
Sıktığı deodorant sonu oldu! 14 yaşında kalp krizinden öldü
İMEAK/Bayrak: Mersin limanı durgun, konteynerler boşta bekliyor
Dursun Oğuz; “Etleri marketler yerine kasaplardan almak daha doğru”! – KIBRIS HABER
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: İZBAN’ın yüzde 70’i bakanlığımızca yapılmıştır
İTO Başkanı Avdagiç: 2023 üretim yılı olacak
Nükleer enerji alanında lise kurulacak
ABD’de 100 milyon dolar gasp eden fidye yazılım örgütüne operasyon
Haiti’de polislerden Başbakan Henry’nin özel konutuna saldırı
Azerbaycan Büyükelçiliğine silahlı saldırı!1 kişi hayatını kaybetti, 2 yaralı – KIBRIS HABER
Avdagiç: 2023 üretim yılı olacak
Zehie Helin Reessur cinayetinin zanlısına 7 gün tutukluluk! – KIBRIS HABER
İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Stoltenberg ile görüştü
Bakan Kirişci: Tarımsal destekleme ödemeleri bugün çiftçilerin hesaplarına aktarılıyor
BIST’ten iki şirkete tedbir kararı
Ailesi ve hayranları şokta! Ünlü ismin cansız bedeni bavulun içinde bulundu
İsrail savaş uçaklarından Gazze Şeridi’ne hava saldırısı
Rekabet Heyeti’nden tüketicilere 39,3 milyar liralık yarar
Türk akademisyene memleketler arası vazife
Bakan Dönmez: Avrupa’ya gaz sevkiyatı yapabiliriz

Bakan Özer ASEAN temsilcileriyle görüştü

Bakan Özer ASEAN temsilcileriyle görüştüMillî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) Ankara temsilcilerini kabul …

Bakan Özer ASEAN temsilcileriyle görüştü
CyborNFT
26.11.2022 10:22
0
A+
A-

Bakan Özer ASEAN temsilcileriyle görüştü
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) Ankara temsilcilerini kabul etti.

ASEAN ülkeleri ile eğitim alanında iş birliklerinin geliştirilmesi gayesiyle düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Özer, Asya ülkelerinin birçok alanda tesirli bir yükseliş yaşadığına işaret etti. Özer; “Kökleri Asya’da olan bir ülke olarak bu yükselişten büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Konuşmasında, global finans ve güç merkezleri ortasına katılan Asya ülkelerinin sayısının artmasıyla bu ülkelerin rekabette daha güçlü hâle geldiğine dikkat çeken Özer; “Asya bölgesiyle ilgilerimizin iktisattan bilim ve teknolojiye, eğitimden kültür ve sanata her alanda geliştirilmesini bir dış siyaset önceliği olarak kıymetlendiriyoruz. Her vakit vurguladığımız üzere ülkemizin birleştiren jeopolitik pozisyonu, değerli fırsatları beraberinde getirmekte” değerlendirmesinde bulundu.

CyborNFT

‘ASEAN’IN GELİŞMESİNDEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ’
Bakan Özer, Asya’nın tarihî dönüşümünün merkezinde yer alan ASEAN ile kurulan münasebetlere büyük ehemmiyet verdiklerini belirterek ASEAN’ın kurulduğu 1967’den itibaren tesir alanını daima geliştirmesinden ötürü duyduğu memnuniyeti söz etti ve kelamlarına şöyle devam etti:

“ASEAN’ın barışçıl, istikrarlı ve müreffeh Asya gayesini paylaşıyor, çok taraflılığı sağlamak için üstlendiği büyük sorumluluğa hürmet duyuyoruz. Elbette, bu türlü kapsamlı bir gayeye ulaşabilmek için eğitim, büyük bir değer teşkil ediyor. Bu doğrultuda ASEAN’ın ana uygulama alanları ortasında eğitime yer vermesi, son derece isabetlidir. Eğitimi ekonomik ve toplumsal kalkınmanın ana ögesi olarak kıymetlendiren bu bakış açısını bizler de paylaşıyoruz. 2017’de ASEAN ile sektörel diyalog iştirakini tesis etmemizden bu yana bağlarımızda olumlu bir ivme sağladık. ASEAN ile geliştirdiğimiz bu paydaşlık çerçevesinde, 2019-2023 yılları ortasında iş birliği yapılacak alanları içeren ‘Pratik İş Birliği Alanları’ dokümanı 2019’da Cakarta’da kabul edilmiştir. Dışişleri Bakanımız, 30 Temmuz 2019’da Bangkok’ta yapılan üçlü toplantıda, projelerin finansmanı için kurulan fona 1 milyon ABD doları fiyatında bütçe tahsis ettiğimizi açıklamıştı. 2021 yılı Nisan ayında da 690 bin dolarlık ikinci bir katkı sağlanmıştır.

ÖĞRENCİLERİMİZ ASYA ÜLKELERİNİTERCİH EDİYOR
Geçtiğimiz yıl ağustos ayında düzenlenen ‘3. Sektörel Diyalog’ üçlü toplantısında, eğitim konusu öncelikli bir iş birliği alanı olarak ele alındı. ASEAN’a üye ülkelerden gelen 2 binin üzerinde öğrenci, ülkemizde farklı seviyelerde eğitimlerini sürdürüyor. Asya ülkeleri de ülkemiz öğrencileri tarafından giderek daha fazla tercih edilmekte. Bu durum, eğitim bağlarımızın geliştirilmesi için kıymetli fırsatlar doğurmakta.

KAPSAMLI DEĞERLENDİRMEYE HAZIRIZ 
Türkiye’de eğitim alanında kıymetli dönüşümlerin yaşandığı bir devirdeyiz. Eğitim alanında ASEAN çerçevesinde ya da ikili seviyede gündeme getirilecek bahisleri kapsamlı halde değerlendirmeye hazır olduğumuzu bu vesileyle belirtmek istiyorum. Ayrıyeten ikili bağlar bağlamında ülkelerimiz ortasındaki eğitim münasebetlerinin muahedeler düzleminde perçinlenmesinden memnuniyet duyacağımızı da söz etmek isterim. Müzakereleri devam eden eğitim iş birliği mutabakatlarının acilen imzalanması ve hayata geçirilmesi için dayanaklarınız bilhassa ehemmiyet arz eder.”

BÜYÜKELÇİLER TÜRKİYE’NİN EĞİTİMDEKİ GELİŞMELERİNE DİKKAT ÇEKTİ
Toplantıda kelam alan Filipinler Büyükelçisi Maria Elena Algabre, Türkiye’nin eğitim alanında inançlı bir formda dijitalleşme ile birlikte kıymetli adımlar attığını söyleyerek mesleksel eğitim ve etraf eğitimi konusunda hassas ve kapsamlı çalışmalara imza attığını kaydetti.

Toplantıya katılan büyükelçi ve diplomatlar eğitim alanındaki olumlu etkileşimi kaybetmek istemediklerini belirterek Türkiye’de eğitim alanında yaşanan gelişmelerin dikkat cazibeli olduğunu vurguladı.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.