STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Okul öncesinde ‘ücretsiz yemek’ pazartesi başlıyor
Bakan Muş: Yüzde 5 veya üzerinde büyüme oranı bekliyoruz
Kaza yapan araç sürücüsüne, tutukluluk! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi eski meclis üyesi Faik Kasapoğlu hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER
ABD’de raydan çıkan tren alev aldı
Bakan Kurum: Vatandaşımızı bu liyakatsizlerin eline bırakmayacağız
Hamsi Festivali yarın gerçekleşiyor! – KIBRIS HABER
KOSGEB, 5 bin KOBİ’ye 10 milyar TL “Ortak Finansman Desteği” verecek
İsveç’te terör yuvası! PKK ismine adına şantaj yapıp, haraç kesiyorlar!
THY 238 seferini iptal etti
THY hava muhalefeti nedeniyle 238 seferini iptal etti
Bakanlık harekete geçti! Sıfır araba satıcılarına araştırma ve inceleme
Polis Uyardı! – KIBRIS HABER
Uludağ’da konaklama 4500 liradan başlıyor
81 vilayet valiliğine ‘ikinci yarıyıl’ genelgesi
Kar geliyor! – KIBRIS HABER
Güneşköy’de yol kenarında bulunan tekneyi kundakladı! – KIBRIS HABER
Adile Erk Kayıp! – KIBRIS HABER
Girne’de 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü
Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı başladı…
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi

Bakan Nebati yanıtladı! EYT’de son durum, ÖTV indirimi, memur ve emekli artırımı ne olacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündemdeki gelişmelere yönelik kıymetli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, EYT’den ÖTV indirimine, memur ve emekli artırımlarına ait ayrıntıları duyurdu.

Bakan Nebati yanıtladı! EYT’de son durum, ÖTV indirimi, memur ve emekli artırımı ne olacak?
CyborNFT
22.12.2022 11:38
0
A+
A-

Bakan Nebati yanıtladı! EYT’de son durum, ÖTV indirimi, memur ve emekli artırımı ne olacak?
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündemdeki gelişmelere yönelik değerli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, EYT’den ÖTV indirimine, memur ve emekli artırımlarına ait ayrıntıları duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın manifestosu ile ortaya konan Türkiye İktisat Modeli doğrultusunda bir yıllık performansımıza baktığımız vakit; bir istisna hariç tamamında amaçlarımızın ötesindeyiz. Enflasyon ile ilgili de bu ay inşallah yıl sonundaki enflasyon maksadımız olan yüzde 65 bandında yılı kapatmış olacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün İzmir İktisat Kongresi’nin sunum toplantısının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçime ait kıymetlendirme yapan Bakan Nebati, “Önümüzdeki yıl seçimlere gidiyoruz. Seçimlere giden Türkiye’nin bütçe disiplininden hiçbir halde taviz vermediğini yıl sonundaki sayıları açıkladığımız vakit göreceksiniz. Çok güçlü bir bütçe. Rekorlar kıran bir bütçe. 2022 yılı, son yüzyılın dünya açısından en sıkıntı yılıydı. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın manifestosu ile ortaya konan Türkiye İktisat Modeli doğrultusunda bir yıllık performansımıza baktığımız vakit; bir istisna hariç tamamında amaçlarımızın ötesindeyiz. Enflasyon ile ilgili de bu ay inşallah yıl sonundaki enflasyon gayemiz olan yüzde 65 bandında yılı kapatmış olacağız. Toplumun her kısmının net bir biçimde hissedeceği enflasyonun aşağıya hakikat süratle gittiğini birlikte yaşayacağız” diye konuştu.

CyborNFT

Gelen datalarla aralık ayında enflasyonun gerileyeceğini belirten Nebati, “Enflasyon ile ilgili beklentimiz; önümüzdeki yıl aldığımız tedbirlerle maksatların uygun bir biçimde gerçekleştirilmesi. Bütçe performansı, atmış olduğumuz adımlar, makro ekonomik önlemler, finansal olarak da oluşturduğumuz performans, önümüzdeki yıla çok daha güçlü bir formda gireceğimizi gösteriyor” dedi.

‘ÖTV İNDİRİMİ ŞU ANDA YOK’

ÖTV indirimine ait soruları da yanıtlayan Bakan Nebati, “ÖTV indirimi, şu anda kelam konusu değil. Araçların sıkıntı bulunduğu bir devirde, ÖTV indirimi diye bir şey kelam konusu olamaz. Bir özel şirket tarafından projesi getirilen ÖTV’nin sıfırlanması ile ilgili çalışma, bakanlığımızın yaptığı bir çalışma değil. Özel kesimin kendi perspektifinde ortaya koyduğu bir proje” dedi.

Krizlerin Türkiye’nin mevcut yapısını kuvvetlendiren fırsatlara dönüştüğünü belirten Nebati, şöyle devam etti:

“Bunu da tüm alanlardaki güzelleşme bize gösteriyor. Türkiye tam bir üretim merkezi haline dönüşmüş durumda. Afrika ile olan münasebetlerimizi biliyorsunuz. Rusya ile olan ilgilerimiz, İran ile bağlantımız, Avrupa ile olan 200 yıllık dönüş stratejisinin getirdiği bağlantı derken; Türkiye tam bir üretim ve tedarik noktasına dönüşmüş durumda. Çok süratli bir halde ahenk sağlayabiliyoruz. Önümüzdeki devirde her türlü gerçek kesim ve finansmanı sağlayacak kazanımların olduğu bir sürece giriyoruz. Kredi, finansman dayanağı bilhassa bu ülkelerle süratli bir halde ilgilerimizin gelişmesiyle sağlanıyor.”

‘VATANDAŞLARIMIZI RAHATLATACAK ADIMLAR ATACAĞIZ’

Son 3 ayda gayrimenkul piyasasının büsbütün mercek altında olduğunu söyleyen Bakan Nebati, “Herhangi bir spekülatif yahut manipülatif süreç yapan olursa tamamının bilgileri, kayıtları takibimizde. Kredi Garanti Fonu (KGF) paketimiz fatura merkezli oluyor. Türkiye’de birilerinin kamu imkanlarını kullanarak, kendi çıkarlarına uygun formda fırsatları değerlendirmesine müsaade vermeyeceğiz. Burada, enflasyondan bilhassa etkilenen orta ve alt gelirdeki vatandaşlarımızı rahatlatacak adımlar atacağız. Ocak ayından itibaren KGF’deki imkanlardan vatandaşlarımız faydalanmış olacak. Taban fiyatla ilgili Çalışma Bakanlığı’mız görüşmeleri yaptı. Taban fiyatın özel bölümü, çalışan ve çalıştıranı tatmin edecek bir düzeyde gerçekleştirilmesi ülkemizin yararına olur. EYT düzenlemesi ile ilgili de önümüzdeki hafta Kabine sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı’mız açıklamaları yapar. Çalışma Bakanlığı’mız ile bunun kamu ve özel kesim üzerindeki maliyetleri konusunda karşılıklı olarak görüşmeleri yapıyoruz. Mart ayından itibaren enflasyon üzerindeki baskıyı hafifletme noktasında adımlar attık” dedi. 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.