STERLIN
21,9715
DOLAR
17,9574
EURO
18,5551
ALTIN
1.030,95
BIST
2.874,76
SON DAKİKA
11 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Dış ticaret haddi Haziran’da düştü
ABD’de şiddetli patlama: 3 kişi öldü, 39 mesken hasar gördü
Sivasspor, Mukadderat Keita ile muahede imzalayacak! İstek Çalımbay onayladı…
Avrupa Birliği’nde çatlak! Polonya’dan çok sert kelamlar, Almanya’yı maksada koydu…
Vanessa Bryant’ın hukuk uğraşı başladı… Kocası ve kızının fotoğrafları için harekete geçti!
İspanya sıcaktan kavruluyor ama… Klimalara ‘Rusya ayarı’ geldi!
Sel sebebi ile ligden çekilen Kastamonuspor, afetin yıl dönümünde dönem açılışı yaptı
2022-DGS sonuçları açıklandı
Acil Toplantı! – KIBRIS HABER
Bulut Akacan’dan İnşaat Sektörünün Karbon Ayak İzini Küçültme Çağrısı..
Jefferies: Türk şirketleri güzel durumda
Cari açık serisi devam ediyor
11 Ağustos Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER – KIBRIS HABER
Son Dakika Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Gelişen ülke tahvillerinde ralli sürecek mi?
Transfer Haberleri: Beykan Şimşek, Kocaelispor’da
Buralarda Elektrik kesintisi yaşanacak!- KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Naci Ağbal, Yararı Holding Lider Yardımcısı oldu
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (11.08.2022)
Altında ABD enflasyonu morali kısa sürdü
Anadolu Sigorta’dan 160 milyar TL’nin üzerinde prim üretimi maksadı
Fenerbahçe’de Slovacko rövanşında kimler oynayacak? Gruplardan son gelişmeler, iddaa oranları…
Petrol piyasasında sıkışma azalıyor
Kalyon Güç’ün yarısı Abu Dabili şirkete satıldı
Fon oluşturuldu! – KIBRIS HABER
Petrol piyasası rahatlıyor! – KIBRIS HABER
İç borç giderek artıyor! – KIBRIS HABER
Fiyatlara indirim ne zaman gelecek! – KIBRIS HABER

Atina’dan skandal harita adımı… Yunanistan Başbakanı Miçotakis Kos’a gidiyor!

Atina’dan skandal harita adımı… Yunanistan Başbakanı Miçotakis Kos’a gidiyor!Yunanistan’da gündem bir kere daha Türkiye… Atina’nın 16 …

Atina’dan skandal harita adımı… Yunanistan Başbakanı Miçotakis Kos’a gidiyor!
CyborNFT
02.06.2022 11:52
0
A+
A-

Atina’dan skandal harita adımı… Yunanistan Başbakanı Miçotakis Kos’a gidiyor!
Yunanistan’da gündem bir kere daha Türkiye… Atina’nın 16 haritayla birlikte Türkiye aksisi milletlerarası kampanya başlatma kararına dayanak veren Yunan basını Başbakan Miçotakis, Bodrum’un karşısındaki Kos’a yapacağı ziyareti manşetlerine taşıdı. Ege’de, Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta gergin bir yaz yaşanabileceği yineleyen Yunan basını son gelişmeler çerçevesince bu ziyaretin karakterinin değiştiğine vurgu yaptı.

Ankara-Atina çizgisinde tansiyon yükselirken Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Bodrum’un karşısındaki Kos ve Keçi adalarını ziyaret ediyor.

Türkiye’ye karşı yeni bir Propaganda Kampanyası başlatan Atina’ya dayanak ülke medyasından geldi.

CyborNFT

CNN Greece ‘Miçotakis Kos’ta: Erdoğan’a bildiri ve Ankara’nın diplomatik baş ağrısı’ başlıklı bir tahlil haber yayınladı.

Haberde ‘Atina’ya nazaran Ankara’nın mesnetsiz tezlerine karşı devreye alınan diplomatik karşı önlemler, Yunan mevzilerinin temellerini güçlendiriyor üzere görünüyor’ denildi. 

Miçotakis’in Kos, Pserimos ve akabinde Astypalea’ya yapacağı ziyaretin temel olarak turizm odaklı olmasının planlandığını belirten Proto Thema gazetesi Ankara – Atina çizgisindeki tansiyon sonrası bu ziyaretin karakterinin değiştiğinin altını çizdi.

Yunan Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye Dairesi ile Yunan Deniz Kuvvetleri Hidrografi Dairesi tarafından hazırlanan ve “Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de 50 yıldaki taleplerini gösterdiği öne sürülen 16 harita, Yunanistan’ın yurtdışındaki büyükelçilik ile temsilciliklerine gönderildi.

Yunan Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye Dairesi ile Yunan Deniz Kuvvetleri Hidrografi Dairesi tarafından hazırlanan ve “Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de 50 yıldaki taleplerini gösterdiği öne sürülen 16 harita, Yunanistan’ın yurtdışındaki büyükelçilik ile temsilciliklerine gönderildi.

‘TÜRKİYE ÜST SEVİYE GÖRÜŞMELERİ KESTİ’

Yunan Kathimerini gazetesi ‘Türkiye, uyuşmazlık büyüdükçe Yunanistan ile üst seviye görüşmeleri kesti’ değerlendirmesinde bulundu.

Haberde şu sözler yer aldı;

‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin artık komşu Yunanistan ile üst seviye görüşmeler yapmayacağını söyledi.’

Gazete ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasını da manşetten verdi. Haberde bakanlığın ‘Yunanistan’ın bu adalar üzerindeki hakkı sorgulanamaz’ sözüne yer verildi.

CNN GREECE: AMERİKAN FRENİ

CNN Greece bu açıklamayı ‘Türk tezine yönelik Amerikan freni’ biçiminde yorumladı.

Türkiye, adaların silahsızlandırılması gerektiğini belirtiyor. Yunanistan ise adaların silahsızlandırılmasının Yunan toprak bütünlüğünü ilgilendirdiği argümanı ile müzakere edilemeyeceğini belirtiyor.

MİÇOTAKİS NE DEMİŞTİ?

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki alakalar Yunan Başbakanı Miçotakis’in ABD’deki açıklamalası sonrası gerilmişti.

Miçotakis, ismini vermeden Türkiye’yi kastederek ‘Yunanistan komşularına dostluk elini uzatıyor. Fakat egemenliğimize, egemenlik haklarımıza yönelik ihlallere ve derhal son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, bölgede silah satışları ile ilgili kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum’ demişti.

Miçotakis, bu kelamlarıyla dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini talep etmiş oldu.

Yunan Başbakanın ‘Siz Kongre üyelerinden, Helenizmin 48 yıldır büyük acı çektiği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki hücum ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki farklı devleti, kimse hiçbir vakit kabul etmeyecektir’ kelamları ise ayakta alkışlandı.

‘GERGİNLİK DEVRİ YAŞIYORUZ’

Miçotakis, Avrupa Halk Partisi 27’nci Kongresi çerçevesinde Rotterdam’da düzenlenen bir panelde de Türkiye tersi açıklamalar yapmıştı.

Yunan medyasına nazaran, Miçotakis, Türkiye’ye değinirken ‘Gerginlik periyodu yaşıyoruz, tarihteki revizyonizmin yeni bir versiyonuna, kaybedilmiş imparatorluklar ile ilgili fantezilere ve milletlerarası hukuk ile uyumlu olmayan güç şovlarına müsamaha gösteremeyiz. Egemenlik haklarımızın ihlal edilmelerine razı olmayacağız” dedi. Miçotakis ayrıyeten “Bu devirde, NATO’nun güneydoğu kanadında en son gereksinimimiz olan şey gerginliktir. Rusya’da birileri, bu türlü bir şeye çok sevinecek’ sözünü kullandı.

DIŞİŞLERİ’NDEN ALMANYA’YA REAKSİYON

Miçotakis, salı günü gerçekleşen AB Tepesi sırasında ‘Mavi Vatan’ haritasını göstererek Türkiye’yi Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’a şikâyet etmişti.

Almanya hükümet sözcüsü Cristiane Hoffman’ın Türkiye ile yaşanan gerginliğe ait ‘Başbakan Scholz, mevcut durumda tüm NATO müttefiklerinin ortalarındaki provokasyonlardan kaçınmaları gerektiğini düşünüyor’ kelamlarına Ankara’dan reaksiyon geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklamada, hükümet sözcüsünün sözleri kınanarak ‘Almanya’dan müttefiklik ruhuna uygun olmayan açıklamalar yapmak yerine, Yunanistan’ı memleketler arası antlaşmalara uygun davranmaya davet etmesini bekliyoruz’ denildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.