STERLIN
29,5537
DOLAR
23,3708
EURO
25,3977
ALTIN
1.478,13
BIST
5.497,24
SON DAKİKA
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı! – KIBRIS HABER
KGS- 2 Cumartesi günü gerçekleştirilecek! – KIBRIS HABER
Cinsel gücü artırıcı jel çaldı! – KIBRIS HABER
Gözler Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararlarda! – KIBRIS HABER
Akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam gündemde! – KIBRIS HABER
Büyük kazada yaralıların ismi açıklandı! – KIBRIS HABER
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER

Ankara ile Atina çizgisinde birinci mutabakat

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki yumuşama süreci ilerliyor. İki ülke, milletlerarası platformlarda birbirlerinin adaylıklarını destekleme kararı aldı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, atmosferin daha yeterli olduğunu söyledi.

Ankara ile Atina çizgisinde birinci mutabakat
CyborNFT
22.03.2023 09:53
0
A+
A-

Ankara ile Atina çizgisinde birinci mutabakat
Türkiye ile Yunanistan ortasındaki yumuşama süreci ilerliyor. İki ülke, milletlerarası platformlarda birbirlerinin adaylıklarını destekleme kararı aldı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, atmosferin daha güzel olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş sarsıntılarından sonra, Türk-Yunan bağlarında değişen ortam, birinci meyvesini verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun evvelki gün Brüksel’deki “Uluslararası Bağışçılar Konferansı” sırasında, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin 2025-2026 yılları için Yunanistan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu süreksiz üyelik adaylığını, Yunanistan’ın ise Türkiye’nin Milletlerarası Denizcilik Örgütü (İMO) Genel Sekreterliği adaylığını desteklemeleri kararlaştırıldı. Adaylıkların karşılıklı desteklenmesi mutabakatı, Atina’da, “Uzun bir çekişme ve gerginlik periyodundan sonra, tarafların ortalarındaki inancı yine tesis etmeleri için bir birinci adım olarak” değerlendirildi.

‘ATMOSFER DAHA İYİ’

CyborNFT

Çavuşoğlu, “Adaylıklarımızı destekleme kararı aldık. Milletlerarası platformlarda bu işbirliğini sürdürmemizi umuyorum. İlgilerimizde daha yeterli bir atmosfer olmasından çok mutluyum” dedi. Ayrıyeten, Yunan mevkidaşı ile kısa vakitte tekrar buluşma konusunda hemfikir olduklarını da söyleyerek, Dendias’ı Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacağını kaydetti. Dendias da Atina’ya dönüşünde “Türk-Yunan bağlantılarının arz ettiği zahmetlerin bilincindeyim. Lakin bugün çok değerli bir gün. Bunu anlayabilmek için de daha birkaç hafta öncesine kadar, alakaların ne durumda olduklarını düşünmek yeterli” halinde konuştu.

SALONA BİRLİKTE GİRDİLER

Yunan medyasında yer alan haberlerde ise“Yakın danışmanları bile yanlarına almayarak baş başa görüşen Çavuşoğlu ile Dendias, daha sonra Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nın gerçekleştirildiği salona da birlikte girerek, bu biçimde dünya kamuoyuna bildiri vermek istediler” yorumları yapıldı.

POZİTİF GÜNDEM TOPLANTISI

Bu ortada, Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyanis, bugün Ankara’da mevkidaşı Burak Akçapar ile Türk-Yunan bağlantılarındaki “Pozitif Gündem”i görüşecek. Olumlu Gündem, iktisat, güç, ticaret ve turizm üzere alanlarda iki ülke ortasında işbirliğini hedefleyen 25 proje içeriyor. Projelerin kıymetli bir kısmı, evvelki yıllarda imzalanan, lakin daha sonra atıl kalan işbirliği mutabakatlarına ivme kazandırılmasını hedefliyor. Nisan 2021’de başlayan Müspet Gündem görüşmelerinin sonuncusu 21 Şubat 2022’de Atina’da yapılmıştı.

45 GÜNDE NELER OLDU

– Yaklaşık 4 yıl süren çekişme ve gerginlik devrinden sonra Türk-Yunan bağlarında görüntü, 6 Şubat’taki sarsıntılardan sonra değişmeye başladı.

– Yunan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, sarsıntılardan çabucak sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak taziyelerini lisana getirdi. Yunanistan, Türkiye’ye kurtarma takımları gönderen birinci ülkeler ortasında oldu. Dendias, Çavuşoğlu ile birlikte Hatay’ı ziyaret etti.

– Türkiye değerli bir jestte bulunarak, 57 kişinin hayatını kaybettiği Larisa’daki tren kazasında ölen makinist Nikos Nalbantis’in, uyuşturucu kabahatinden Tekirdağ’da mahpusta yatan babası Dimitris Nalbantis’i, geri kalan cezasını Yunan cezaevinde çekmesi koşuluyla Yunanistan’a gönderdi.       

– Yunan Savunma Bakanı Nikos Panayiotopolus’un önümüzdeki periyotta, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte zelzele bölgesini ziyaret etmesi bekleniyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.