STERLIN
22,7376
DOLAR
18,8198
EURO
20,3977
ALTIN
1.129,41
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Kur’an-ı Kerim yakan Paludan’dan bir skandal daha! Çocuklarla cinsel içerikli sohbetleri ortaya çıktı
İlaç eksikliği ile ilgili kriz masası kuruldu! – KIBRIS HABER
Dünyanın beklediği toplantı! AB’den hem Rusya hem Ukrayna’ya kötü haber….
Yıllık enflasyon yüzde 89,23! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Ahmet Ünsal’a UBP tarafından istisnai vatandaşlık verildi”! – KIBRIS HABER
Bir çivi bile çakacaksanız Planlama İnşaat Dairesi’nin onayı gerekir! – KIBRIS HABER
Bulgaristan’da parlamento feshedildi
İngiltere’de kelebekler yüzde 80 azaldı
İtalya’da bölgelere özerklik tasarısı tartışması yarattı: ‘Ülke parçalanıyor’
KKTC’ye 14 TIR eğitim materyali
Kız kardeşi ile trambolinde çarpıştı, günlerdir komada! ‘Bir daha asla yürüyemeyebilir’
4’üncü Selçuk Yaşar ödülü sahibini bekliyor
KKTC’ye kar geliyor – KIBRIS HABER
İtalya’da göçmen teknesinden 8 ceset çıkarıldı
Çelik üretimi Aralık’ta geriledi
Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor
Şili’de 750 hektar alan küle döndü
ABD polisi bu kez de köpek öldürdü
ABD’li akademisyenlerden dikkat çeken Türkiye analizi
Rusya döviz satışını artıracak
Ahmet Ünsal’ın istisnai vatandaşlığı iptal edilmeli eylemi! – KIBRIS HABER
Elektrik ve doğalgaz zamları TÜİK’in sepetine yansıdı
AB’nin Rus petrol ürünlerine ithalat yasağı başlıyor
’40 kadar ülke Paris Olimpiyatlarını boykot edebilir’
İGART Sanat Projeleri Yarışması’ndan sanatçı ve tasarımcılara açık çağrı
İskele’de Helin Reessur için eylem! – KIBRIS HABER
Bakan Karaismialoğlu’ndan Avrasya Tüneli’nden geçen 100 milyonuncu araca hediye
Morgan Stanley’den Türkiye için 3 farklı seçim senaryosu
Norveç, Almanya’dan 54 Leopard 2 tankı sipariş edecek
Polise çarptı! – KIBRIS HABER

Alo 183 – KIBRIS HABER

Alo 183 – KIBRIS HABER
CyborNFT
24.11.2022 19:47
0
A+
A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Ocak ayından bugüne kadar bakanlık bünyesinde hizmet veren ‘Alo 183 Sosyal Destek Hattı’na 55 kadının şiddet başvurusu yaptığını açıkladı…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, “Kadına yönelik şiddete karşı alınması gereken tedbirler karşısında ilkemiz sıfır toleranstır” dedi.

Bakan Taçoy, hedeflerinin, hangi şekilde olursa olsun, şiddete maruz kalan kadınların, şiddeti kabullenip gizlemek yerine, bakanlığa ve ilgili diğer kurumlara başvurabileceklerini bilmelerini sağlamak olduğunu kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

CyborNFT

Taçoy, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“1999 yılında, BM Genel Kurulu tarafından alınan karar ile 25 Kasım; kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edilmiştir. Kadına yönelik şiddet, kelebek etkisi halinde, sadece kadını değil, bir anneyi, babayı, evladı ve aileyi etkileyerek, toplumun tüm kılcal damarlarına uzanan, yalnızca kadınları en temel insan haklarından ve özgürlüklerinden mahrum eden bir insan hakkı ihlali değil, kadınların sosyal ve ekonomik yaşama katılımlarını da olumsuz etkileyen önemli bir toplumsal sorundur. Bakanlığımız, kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğuna dair inançla çalışmalarını çok geniş bir yelpazede, devlet, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve üniversiteler ile kapsamlı iş birliğinde, kararlılıkla sürdürmektedir. Bu kapsamda kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal çalışmalar, eğitim ve farkındalık arttırma çalışmaları, kurumlar arası iş birliği ve koordinasyonu arttırma, şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

Kadına yönelik şiddete karşı alınması gereken tedbirler karşısında ilkemiz sıfır toleranstır. Kadınlarımızı bilinçlendirme ve şiddete uğrayan kadınların nereden yardım alabileceklerini bilmeleri, şiddetle mücadele etmeleri açısından çok önemlidir. Ne yazık ki ülkemizde, şiddet mağduru kadınlar maruz kaldıkları şiddeti ilgili kurumlara bildirmekten, ihbar etmekten çekinmekte, genellikle bu şiddeti kabullenip saklama ve susma yoluna gitmektedir. Hedefimiz; hangi şekilde olursa olsun, şiddete maruz kalan kadınların, şiddeti kabullenip gizlemek yerine, Bakanlığımıza ve ilgili diğer kurumlara başvurabileceklerini bilmelerini sağlamaktır.”

“OCAK 2022’DEN BUGÜNE KADAR 55 KADIN ŞİDDET BAŞVURUSU YAPTI”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Taçoy, bakanlık bünyesinde 7/24 hizmet veren “Alo 183 Sosyal Destek Hattı”, “155 Polis İmdat” ve “Lefkoşa Türk Belediyesi Kadın Sığınma Evi”nin, şiddete maruz kalan kadınların başvurabileceği ve yardım alabileceği birimlerin başında geldiğini kaydetti.

Ocak 2022’den bugüne kadar bakanlık bünyesinde hizmet veren “Alo 183 Sosyal Destek Hattı”na 55 kadının şiddet başvurusu yaptığını ifade eden Taçoy, Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile bakanlığı tarafından birlikte yürütülen protokol kapsamında; son 1 yılda 143 kadının ücretsiz adli yardım desteğinden yararlandığını, 32 şiddet mağduru kadının da bakanlık aracılığıyla Lefkoşa Belediyesi Kadın Sığınma Evi’ne yerleştirildiğini kaydetti.

“KADINA KARŞI ŞİDDETLE ETKİN MÜCADELE ETMEMİZ ELZEMDİR”

Taçoy, ayrıca barınma ihtiyacı olan kadınlar için Sosyal Hizmetler Dairesi, Vakıflar İdaresi ile iş birliği içinde bulunarak ev ve kira desteği sağlandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Ekonomik desteğe ihtiyacı olan şiddet mağduru kadınlara, ilgili mevzuat kapsamında sosyal yardım desteği başlatılmıştır. 2018 yılından beri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Lefkoşa Türk Belediyesi ve SOS Çocuk Köyü Derneği ile sürdürdüğümüz ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi İş Birliği Protokolü’ne bu yıl, şiddet mağduru kadınların maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara yardım eli uzatmak amacıyla yeni bir paydaş olarak Vakıflar İdaresi de katılmıştır. ‘Güçlü Kadın Güçlü Toplum’ ilkesinden hareket ederek, ailenin temel yapı taşı olan, çocuklarına anne, eşine yoldaş ve günümüzde çalışma hayatında aktif rol alarak ekonomiye katkı sağlayan kadınlarımıza hak ettiği değeri vermek için kadına karşı şiddetten uzak durmanın yanında kadına karşı şiddetle etkin mücadele etmemiz elzemdir. Kadına Yönelik Şiddet ve ev içi şiddetle etkin mücadelede, toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile yol alınılabilir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde tüm kadınlarımızın yanında ve destekçisi olduğumuzu belirterek; kadınların toplumsal rol ve statülerinin yükseldiği, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik gibi temel hizmetlere adil bir şekilde ulaşabildiği; üretime, yönetime katılma imkanlarının ve kalkınma sürecine katkılarının arttığı, eşitlikçi, demokratik bir toplum temennisiyle; şiddetten arınmış bir dünya dilerim.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.