STERLIN
20,7509
DOLAR
18,5827
EURO
18,2070
ALTIN
1.022,10
BIST
3.553,85

Almanya’dan flaş Ukrayna kararı… Şansölye dünyaya duyurdu

Almanya’dan flaş Ukrayna kararı… Şansölye dünyaya duyurduUkrayna’daki savaş 4’üncü ayında… Ülkenin doğusundaki çatışmalar can almaya devam …

Almanya’dan flaş Ukrayna kararı… Şansölye dünyaya duyurdu
CyborNFT
01.06.2022 15:37
0
A+
A-

Almanya’dan flaş Ukrayna kararı… Şansölye dünyaya duyurdu
Ukrayna’daki savaş 4’üncü ayında… Ülkenin doğusundaki çatışmalar can almaya devam ederken Batı Ukrayna’ya verdiği dayanağı artırıyor. Ukrayna’nın takviye talebine Almanya’dan yanıt geldi. Berlin’in kararını Almanya Başbakanı Olaf Scholz, mecliste yaptığı konuşmada dünyaya duyurdu.

Rus akınları artarak devam ederken Ukrayna birlikleri direnişe devam ediyor. Ukrayna Devlet Lideri Zelenski’nin yardım davetine Almanya’dan cevap geldi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclis’teki bütçe görüşmelerinde konuştu.

CyborNFT

Rusya-Ukrayna savaşına değinen Başbakan Scholz, Almanya’nın çağdaş IRIS-T hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya vereceğini belirterek ‘Bununla Ukrayna’nın bir kentinin tamamını Rus hava hücumlarına karşı savunmasını sağlayacağız’ dedi.

ALMANYA’NIN SAHİP OLDUĞU EN ÇAĞDAŞ SİSTEM

Ukrayna verilecek hava savunma sisteminin ‘Almanya’nın sahip olduğu en çağdaş hava savunma sistemi’ olduğunu vurgulayan Scholz, Ukrayna’ya ayrıyeten obüs, havan topu ve topçu roketini tespit edebilen radar sistemi sağlanacağını söyledi.

Rusya’ya karşı gereğince aksiyon almadığı ve Ukrayna’ya takviye olmadığı halinde eleştirilen Alman Şansölye Scholz’un siyasetçilerin Kiev’i ziyaret etmesini engellemeye çalıştığı ve Ukrayna’ya yapılacak askeri yardımı azaltmaya çalıştığı tez ediliyordu.

Ukrayna’ya ağır silah sağlama konusundaki isteksiz olduğu gerekçesiyle tenkitlere maruz kalan Scholz, Almanya’nın şimdiye kadar 15 milyon mermi, 100 bin el bombası ve 5 binden fazla tanksavar mayını Ukrayna’ya gönderdiğini tabir etti.

Scholz, Almanya’nın öncelikleri konusunda net olduğunu ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in maksatlarına ulaşmasının engellenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Putin amaçlarına ulaşmamalı. Öteki bir ülkeye yönelik bu askeri taarruz yanına kar kalmamalı. Bu, Avrupa’da kabul etmeyeceğimiz emperyalizmdir” dedi.

Ukrayna’daki savaşın yükselen fiyatlar üzerindeki tesirini de değinen Scholz, halk üzerindeki yükü hafifletmek için elinden geleni yapacağına dair kelam verdi.

Alman hükümeti şimdiye 50 adet Gepard tipi zırhlı uçaksavar tank ile 7 zırhlı obüs olmak üzere Ukrayna’ya iki çeşit ağır silah tedarik etti. Ukrayna ayrıyeten muharebe tankları ve piyade savaş araçları istiyor.

BIDEN DA HAREKETE GEÇTİ

ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemleri gönderilmesini onayladı. 700 milyon dolarlık silah yardımının kesimi olarak gönderilecek füze sistemlerinin, uzun menzildeki Rus amaçlarını vurma kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.

Öte yandan kelam konusu füze sistemlerinin Kiev idaresinin beklentilerini karşılayacak nitelikte olup olmadığı şimdi bilinmiyor.

Washington’un silah yardımında, MLRS olarak da bilinen, çok namlulu Himars isimli füze sisteminin yer alacağı kaydedildi.

Hem Rusya hem Ukrayna hala çok namlulu füze sistemlerini kullanıyor lakin Himars, bu sistemlerden menzil ve isabet tarafından daha üstün.

‘UKRAYNA İÇİNDEKİ HEDEFLER’ İLE SONLU

ABD Lideri Biden, Amerikan New York Times gazetesindeki makalesinde, gelişmiş füzelerin “Ukraynalıların kilit amaçlara daha isabetli ataklar düzenlemesine imkan tanıyacağını” belirtti.

Biden, Rus topraklarına ateşlenebilecek füze sistemlerini Ukrayna’ya göndermeyeceklerinin altını çizdi.

Gönderilecek olan M142 Himars sistemi, 1970’lerde ABD ve müttefiklerinin geliştirdiği M270 MLRS modelinin geliştirilmiş ve daha düşük versiyonu.

Bir ABD’li yetkilinin basına verdiği bilgiye nazaran, gönderilecek füze sistemi yaklaşık 80 kilometrelik menzile sahip.

Himars füze sistemi, az sayıda işçi yardımıyla ve diğer araçların takviyesi olmaksızın süratle kullanıma hazır hale gelebiliyor.

ABD ordusu Avrupa’daki birliklerinde hala Himars sistemleri bulunduruyor.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.