STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER
ABD’de raydan çıkan tren alev aldı
Bakan Kurum: Vatandaşımızı bu liyakatsizlerin eline bırakmayacağız
Hamsi Festivali yarın gerçekleşiyor! – KIBRIS HABER
KOSGEB, 5 bin KOBİ’ye 10 milyar TL “Ortak Finansman Desteği” verecek
İsveç’te terör yuvası! PKK ismine adına şantaj yapıp, haraç kesiyorlar!
THY 238 seferini iptal etti
THY hava muhalefeti nedeniyle 238 seferini iptal etti
Bakanlık harekete geçti! Sıfır araba satıcılarına araştırma ve inceleme
Polis Uyardı! – KIBRIS HABER
Uludağ’da konaklama 4500 liradan başlıyor
81 vilayet valiliğine ‘ikinci yarıyıl’ genelgesi
Kar geliyor! – KIBRIS HABER
Güneşköy’de yol kenarında bulunan tekneyi kundakladı! – KIBRIS HABER
Adile Erk Kayıp! – KIBRIS HABER
Girne’de 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü
Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı başladı…
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi
Galatasaray ile Trabzonspor ligde 100. sefer karşılaşacak
Hasipoğlu; “Sayın Oktay’ın mesajları doğru algılanmalı, farklı yönlere çekilmemelidir”! – KIBRIS HABER
BTK’dan 51,5 milyon TL “istenmeyen arama” cezası
Finansal İstikrar Komitesi toplandı… İşte gündeme gelen hususlar

Almanya’daki Türklerin 40 yıllık düşü… İkili vatandaşlık artık çok yakın

Almanya’daki Türkler yaklaşık 40 yılı aşkın müddettir bekledikleri ikili vatandaşlık duşuna birinci kez bu kadar yaklaştı. Vatandaşlık Yasası’nı hazırlayan vekillerden olan SPD milletvekili Hakan Demir, Hürriyet’e yaptığı açıklamada bu sefer yasanın geçme ihtimalinin epeyce yüksek olduğunu söyledi.

Almanya’daki Türklerin 40 yıllık düşü… İkili vatandaşlık artık çok yakın
CyborNFT
03.12.2022 07:39
0
A+
A-

Almanya’daki Türklerin 40 yıllık düşü… İkili vatandaşlık artık çok yakın
Almanya’daki Türkler yaklaşık 40 yılı aşkın müddettir bekledikleri ikili vatandaşlık hayaline birinci kez bu kadar yaklaştı. Vatandaşlık Yasası’nı hazırlayan vekillerden olan SPD milletvekili Hakan Demir, Hürriyet’e yaptığı açıklamada bu sefer yasanın geçme ihtimalinin hayli yüksek olduğunu söyledi.

Almanya’da Toplumsal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FPP) koalisyon hükümetinin ikili vatandaşlığa yeşil ışık yakmasından sonra Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) şimdiden karşı kampanya başlattı. Vatandaşlık yasa tasarısında en çok ikili vatandaşlığa karşı olan Birlik Partileri’nin, Federal Meclis’te onaylanmasından sonra, maddeyi eyalet temsilcilerinden oluşan Eyaletler Meclisi’nde (Bundesrat) bloke edip etmeyeceği merak ediliyor. Lakin Vatandaşlık Yasası’nın Eyaletler Meclisi’nden geçme ihtimali bu sefer epey yüksek.

ENGELLENMESİ ZOR

CyborNFT

“Türk toplumunun yaklaşık 40 yıldır beklediği ikili vatandaşlık artık çok yakın” diyen Federal Meclis SPD Milletvekili Hakan Demir, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, ikili vatandaşlık bekleyenlere umut verdi. Hakan Demir, Yeşiller milletvekili Filiz Polat ve FDP milletvekili Stephan Thoame ile yasanın hazırlayıcıları ortasında yer alıyor. Demir’e nazaran Birlik Partileri’nin Eyaletler Meclisi’nde maddeyi bloke etmesi epeyce sıkıntı. Hatta imkânsız.

ÇOĞUNLUĞU SAĞLAYAMAZLAR

Çünkü bu cins yasalar Eyalet Meclisi’nde oylanırken onay alınması gerekmiyor. Bunun yerine, maddeyi istemeyen tarafın ret oylarının çoğunluğu sağlaması gerekiyor. Yani, maddeyi istemeyen parti yahut partilerin Eyaletler Meclisi’ndeki toplam 69 oydan en az 35 oy çıkartması gerekiyor. Lakin Birlik Partileri’nin Eyaletler Meclisi’ndeki oy dağılımında maddeyi reddedecek 35 oyu bulması imkânsız görünüyor. Vatandaşlık Yasası’na Eyaletler Meclisi’nde ret oyu verebilecek tek eyalet Hıristiyan Toplumsal Birlik Partisi’nin (CSU) yer aldığı Bavyera eyaleti. Bavyera eyaletinin ise toplam 6 oyu bulunuyor.

POLEMİKLERDEN KAÇININ

Birlik Partileri’ne de davet yaparak, toplumu bölecek polemiklerden kaçınmalarını isteyen Demir, CDU’nun 1990’lı yıllarda ikili vatandaşlığa karşı yürüttüğü kampanyayı hatırlattı. Bunun toplumda yabancı aksiliğini bir manada körüklediğini belirten Demir, “Yine benzeri bir kampanya yürütülmesi hem kendilerine hem de topluma büyük ziyan verir. Bundan Almanya ziyan görür” dedi.

 

YASA NE VAKİT ÇIKACAK?

Türkiye ve Arap kökenli göçmenlerin ağır olarak ikamet ettiği Berlin’in Neukölln ilçesinden milletvekili seçilerek parlamentoya giren Hakan Demir, vatandaşlık yasa tasarısının üzerinde çalışıldığını ve bu yıl için kabineye gelebileceğini söyledi. Demir, “Bu yıl yetişmezse bile en geç gelecek yılın birinci aylarında kabinede görüşülüp karara bağlanacak ve öncelikle Federal Meclis’e sonra da Eyaletler Meclisi’ne gönderilecek. Yasanın yaz tatili başlamadan yürürlüğe gireceğine inanıyorum” dedi.

Planlanan vatandaşlık yasası 5 yıl Almanya’da legal ikamet statüsüyle yaşamış ve geçimini sağlayan yabancıların Alman vatandaşlığına geçmesine imkan sağlıyor. Bu mühlet şu anda 8 yıl olarak uygulanıyor. Hatta yeni maddede çok düzgün ahenk sağlamış ve bunu ispat edebilenlerin 3 yıl üzere kısa bir müddette Alman vatandaşlığına geçebilmesi de öngörülüyor. Öte yandan daha çok birinci kuşağı ilgilendiren bir düzenlemeyle 67 yaş üstündekilerden lisan düzey imtihanı istenemeyecek.

BİLGİ NOTU: Almanya’da yaklaşık 3.5 milyon Türkiye kökenli yaşıyor. 2000-2020 yılları ortasında yaklaşık 700 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Alman vatandaşlığına geçti. Son yıllarda ortalama 13 bin Türkiye vatandaşının Alman vatandaşlığına geçtiği varsayım ediliyor. ikili vatandaşlık uygulaması olmadığından Alman vatandaşlığına geçenlerin Türkiye vatandaşlığından çıkması gerekiyor. Yeni yasa yürürlüğe girerse bireyler Türkiye vatandaşlığından vazgeçmek zorunda kalmayacak, ikili pasaport taşıyabilecek.

 

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.