STERLIN
26,3256
DOLAR
21,0837
EURO
22,6277
ALTIN
1.318,61
BIST
5.114,97
SON DAKİKA
Nazım Hikmet ölümünün 60. yılında Moskova’daki mezarı başında anıldı – KIBRIS HABER
Evkaf İyilik Gönüllülerinden çevre temizliğine bir katkı daha – KIBRISS HABER
Taçoy: İhtiyat Sandığı birikimlerine yüzde 20 kar payı yatırıldı – KIBRIS HABER
25 Haziran Ara Seçimleri için ad çekme yarın – KIBRIS HABER
Ali Başman, Lefke’de vatandaşlarla bir araya geldi – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar: Ölümlü trafik kazaları Avrupa ülkelerine göre 4 katı, ivedilikle tedbir alınmalı – KIBRIS HABER
Ataoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Ankara’da temaslarda bulundu – KIBRIS HABER
Dışişleri Bakanlığı, Sudan’da mahsur kalan KKTC vatandaşının tahliye edildiğini açıkladı – KIBRIS HABER
Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, görevi Nureddin Nebati’den devraldı – KIBRIS HABER
Meclis yarın toplanacak – KIBRIS HABER
Özuslu: Bugüne kadar yazdığım-söylediğim sorunları Meclis’e de taşıyacağım – KIBRIS HABER
4 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Başman: Gönyeli’nin gücüyle, esnafımızın güçlü desteğiyle, daha güçlü ekonomi yaratacağız – KIBRIS HABER
KIB-TEK uyardı! Elektrik borcu olanlar dikkat – KIBRIS HABER
Kumarhaneye girmesi yasak 10 kişi hakkında yasal işlem – KIBRIS HABER
Horoz dövüştürmek için toplanan 48 kişiye yasal işlem – KIBRIS HABER
97 yaşındaki kadını kızı ormanda bırakıp kaçtı! – KIBRIS HABER
Araştırma: Kalp krizi beyin hasarını hızlandırabilir – KIBRIS HABER
Bebeğinin cinsiyetini beğenmeyen baba partiyi birbirine kattı! – KIBRIS HABER
Komşusunu hava tüfeği ile yaraladı – KIBRIS HABER
Belinin kum saati inceliğinde olduğunu göstermek istedi! Altına hiçbir şey giymeden poz verdi – KIBRIS HABER
Atlantik Okyanusu’nun dibinde tam 93 gün geçirdi! Şimdi 10 yaş daha genç görünüyor – KIBRIS HABER
Guterres’in Kıbrıs’la ilgili raporları hazırlanıyor! – KIBRIS HABER
Adaylara itiraz süresi sona eriyor! – KIBRIS HABER
ABD’yi yasa boğan olay! Anne kuğuyu yediler – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; “Gücümüze güç katacağız”! – KIBRIS HABER
Elektrik borcu olanlar, bu tarihe dikkat! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yemin edecek! Bütün isimler Ankara’da toplanıyor – KIBRIS HABER
Kendisini döven kocasını öldürüp dere yatağına attı! – KIBRIS HABER

AK Parti’li Canikli: 7’li masa küresel sermayenin avukatlığına soyunmuş

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, “7’li masa, kamu bankalarının etkisiz hale getirilmesini ve küçültülmesini hedeflemektedir. Bu vaadi ile 7’li masa, yabancı sermayeli bankaların yani küresel sermayenin sözcülüğüne ve avukatlığına soyunmuş durumdadır” dedi.

AK Parti’li Canikli: 7’li masa küresel sermayenin avukatlığına soyunmuş
CyborNFT
27.03.2023 11:23
0
A+
A-

AK Parti’li Canikli: 7’li masa küresel sermayenin avukatlığına soyunmuş
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, “7’li masa, kamu bankalarının etkisiz hale getirilmesini ve küçültülmesini hedeflemektedir. Bu vaadi ile 7’li masa, yabancı sermayeli bankaların yani küresel sermayenin sözcülüğüne ve avukatlığına soyunmuş durumdadır” dedi.

AK Parti’li Canikli, Twitter hesabından Millet İttifakı’nın mutabakat metnindeki ekonomi programına ilişkin açıklama yaptı. “7’li masanın mutabakat metnindeki ekonomik programında, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın küçültülmesi, faaliyet alanının daraltılması ve etkisiz hale getirilmesi vaat edilmektedir” diyen Canikli, şunları söyledi:

 “7’li masa, mutabakat metninde kamu bankaları ile ilgili olarak Ziraat Bankası’nı çiftçinin, Halk Bankası’nı esnaf ve ‘lerin bankası yapacaklarını açıklamaktadır. Açıkçası 7’li masanın hedefi, Ziraat Bankası’nın bankacılık faaliyetlerini sadece tarımla ve çiftçilerle sınırlandırmaktır. Bu durumda Ziraat Bankası, tarım dışındaki bir alana ve çiftçilerin dışındaki hiçbir gerçek ve tüzel kişiye kredi ve finansman imkanı sunamayacak, yatırım yapamayacaktır. Ocak 2023 sonu itibariyle Ziraat Bankası nakdi kredilerin yüzde 26,4’ünü tarım sektörüne, yüzde 73,6’sını tarım dışı sektörlere kullandırmıştır. Ziraat Bankası, tarımın ve çiftçilerin tüm kredi taleplerini karşılamakta, artan kaynaklarını başta imalat sektörü olmak üzere diğer sektörlere kullandırmaktadır. Benzer bir tablo Halk Bankası için de geçerlidir. Halk Bankası’nın nakdi kredilerinin yüzde 46’sı esnaf ve KOBİ’ler tarafından kullanılmakta, yüzde 54’ü ise diğer sektörlerin finansman ihtiyaçları için aktarılmaktadır. Eğer, Ziraat Bankası’nın faaliyetleri tarımla ve çiftçilerle sınırlandırılırsa, Ziraat Bankası yüzde 75 oranında küçülecek, etkisizleşecek ve finansal aracı kurumlar arasındaki ağırlığını kaybedecektir. Aynı şekilde, Halk Bankası’nın faaliyetlerinin sadece esnaf ve KOBİ’lerle sınırlandırılması, Halk Bankası’nın bir banka olarak zayıflaması, gücünü kaybetmesi ve aktiflerini yarıdan daha fazla azaltması anlamına gelmektedir.” 

CyborNFT

Canikli, piyasasında meydana gelen aşırı oynaklık ve türbülans dönemlerinde yabancı sermayeli bankaların, sermayelerini garanti altına almak amacıyla yurt dışına döviz transfer ettiklerini, bunun da döviz piyasasındaki dalgalanmaların boyutunu artırıp döviz kurlarında ani yükselişlere neden olabildiğini söyledi..

‘KAMU BANKALARI, ADETA BİR GÜVENLİK MEKANİZMASI’

Millet İttifakı’nın yabancı sermayeli bankaların avukatlığını yaptığını belirten  Canikli, şunları kaydetti:

“7’li masa, yabancı sermayeli bankaların avukatlığını yapmakta o kadar ileri gidiyor ki kamu bankalarının özellikle reel sektöre sağladıkları düşük faizli yatırım kredilerinin, rekabet ortamını bozduğunu iddia ediyor. Bu konuda 7’li masa, mutabakat metninin ‘Finans Sektörü Politikaları’ başlığı altında aynen şu ifadeyi kullanmaktadır: ‘Kamu bankalarının sektör içinde adil rekabeti bozmalarını engelleyeceğiz.’ Kamu bankaları sektör içinde adil rekabeti nasıl bozmaktadır? 7’li masaya göre kamu bankaları reel sektöre, üretim ve istihdama düşük faizli kredi sağlayarak rekabeti bozmaktadır. 7’li masa, Ziraat Bankası başta olmak üzere kamu bankalarının imalat sektörü yatırımlarına düşük faizli kredi sağlamasından çok büyük rahatsızlık duymaktadır. Bu nedenle kamu bankalarının etkisiz hale getirilmesini ve küçültülmesini hedeflemektedir. Bu vaadi ile 7’li masa, yabancı sermayeli bankaların; yani küresel sermayenin sözcülüğüne ve avukatlığına soyunmuş durumdadır. Özellikle son 2 yıldan bu yana, kamu bankalarının üretime sağladığı düşük faizli finansman kolaylığı sayesinde Türkiye ekonomisi, küresel şoklara rağmen güçlü büyüme performansını sürdürmüş ve çok büyük istihdam kapasitesi oluşturabilmiştir. Kamu bankaları, küresel sermayenin, para piyasaları başta olmak üzere finansal sistem üzerinde kontrolü ele geçirerek ulusal hükümetleri oyun dışına itmeyi hedefleyen politikalarının önündeki yegane engeldir. Bu anlamda kamu bankaları Türkiye ekonomisi için adeta bir koruma kalkanı ve güvenlik mekanizması oluşturmaktadırlar. 7’li masa bu güvenlik mekanizmasını ortadan kaldırmayı ve Türkiye finans sistemini korumasız bırakmayı vaat etmektedir.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.