STERLIN
33,1794
DOLAR
27,2534
EURO
28,8436
ALTIN
1.668,81
BIST
8.242,26
SON DAKİKA
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da yangın! – KIBRIS HABER
Ek bütünlemede kalan çocuklar için ortalama 5’e düşürüldü! – KIBRIS HABER
26 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
O ödenekler 5 Ekim’de ödenecek! – KIBRIS HABER
Ahmet Savaşan göreve başladı! – KIBRIS HABER
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER

Afete karşı sensörlü takip

Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yapı Sıhhati İzleme Laboratuvarı’nda 40 yapı sarsıntı, heyelan ve yer oturması üzere risklere karşı ivmeölçer sensörleri ile 7 gün 24 saat takip ediliyor. Hassas titreşimleri de algılayan sensörler ile eski ve şimdiki bilgiler karşılaştırılıp, yapıların risk durum tahlili anında yapılıyor.

Afete karşı sensörlü takip
CyborNFT
18.04.2023 12:05
0
A+
A-

Afete karşı sensörlü takip
Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yapı Sıhhati İzleme Laboratuvarı’nda 40 yapı sarsıntı, heyelan ve yer oturması üzere risklere karşı ivmeölçer sensörleri ile 7 gün 24 saat takip ediliyor. Hassas titreşimleri de algılayan sensörler ile eski ve şimdiki bilgiler karşılaştırılıp, yapıların risk durum tahlili anında yapılıyor.

Türkiye’de son yılların en büyük felaketinin yaraları sarılırken, binaların güvenliğine ait önlemler, kentsel dönüşüm teklifleri ve riskli yapıların tespiti gündemdeki yerini koruyor. Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde kapsamlı rapor hazırlayan KTÜ’lü bilim insanları, mümkün afetlere ait çalışmalarını sürdürüyor. KTÜ Yapı Sıhhati İzleme Laboratuvarı’nda; Yusufeli ve Deriner barajları, Rize-Artvin Havalimanı, cami ve tarihi köprülerin de ortalarında olduğu 40 yapı, zelzele, heyelan ve taban oturması üzere risklere karşı ivmeölçer sensörleri ile 7 gün 24 saat takip ediliyor. Hassas titreşimleri de algılayan sensörler ile eski ve yeni datalar karşılaştırılıp, anında risk durum tahlili yapılıyor. Yapılara yerleştirilen yerli yazılımlı sensörler sayesinde; titreşimler dataya dönüştürülüp, internet yolu ile laboratuvardaki takip merkezine iletiyor. Yapılarda muhtemel afetler dışında kolon ve duvarlara müdahale ile oluşabilecek risk durumu da sensörlerle tespit edilebiliyor. Uzmanlar, 2016’da TÜBİTAK takviyesi ile yurt dışından getirtilip, yerli yazılımla geliştirdikleri sistemin yaygınlaştırılmasını öneriyor.

‘HİSSEDEMEDİĞİMİZ TİTREŞİMLERİ ALGILAYIP İLETİYOR’
‘Türkiye Ulusal Risk Kalkanı’ çalışma kümelerinde yer alan KTÜ İnşaat Mühendisliği Kısmı Yapı Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, “Yapımızın makul noktalarına özel sensörler yerleştiriyoruz. Bu sensörler bizim hissedemediğimiz lakin yapıdaki asgarî seviyedeki titreşimleri 7 gün 24 saat algılayıp, bize internet aracılığıyla bilgi yolluyor. Bu datalar, belli bir kıymeti aşarsa bize bildiri gönderiyor. Yeşil ışık yandığında yapı düzgün biçimde hayatına devam ediyor, turuncu ışık yandığında bir derde girmek üzere, kırmızı ışık yandığında ise yapıda acil biçimde incelenmesi gereken sorunlar olduğuna işaret ediyor” dedi.

CyborNFT

HABERSİZ KOLON KESMEYE ÇALIŞILIRSA BİLGİ VERECEK
Sistemin kurulduğu binalarda, tahribata neden olabilecek sıra dışı her durumu izlediklerini belirten Prof. Dr. Altunışık, şunları söyledi:
“Bu sistemi bir binaya kurduk. Diyelim; haberimiz olmadan o binadan bir kolon kesmeye çalışıyorsunuz. Kolonu makine ile kırdığınız anda oluşacak titreşimler, limitlerin üzerinde olacağı için bize çabucak binada sorun olduğu bilgisi gelecek. Burada olay yalnızca zelzele değil. Karadeniz’de dolgu üzerinde inşa edilmiş birçok yapı var. Trabzonspor’un alanı, dolgu alanı üzerine inşa edilmiş ve belli aralıklarla ‘zemin oturuyor mu ve hasar oluşuyor mu’ sorusu oluşuyor. Yeniden Trabzon Yomra’da yüksek katlı binalarımız dolgu üzerinde. Sarsıntı olmadan da dolgunun oturmasıyla, kaymasıyla, sel, heyelan, kaya düşmesiyle binalar ziyan görüp, hasara uğrayabilir. Bunların da anlık formda belirlenmesi bu sistemler ile yapılabilir.

‘BİNALARIN HASAR TESPİTİ 1-2 GÜN İÇİNDE YAPILABİLİR’
İvmeölçer sensörlerle binaları üniversite imkanları ile takip ediyoruz. Yüksek bina, fabrika, cami minaresi, barajlar üzere birçok yapıyı izliyoruz. Artık bu çeşit yapıların sahiplerinin, kurumların, bakanlıkların yahut site sakinlerinin binalarını izletme için talepkar olması ve bizlerden bilimsel takviye almalarını istiyoruz Sarsıntılardan sonra günlerce hasar tespitiyle uğraştık. Bu sistemin kurulduğu on binlerce binanın hasar tespitini 1-2 gün içerisinde yapabiliriz. Bunların muhtaçlığını zelzele bölgelerinde çok hissettik. Çok kıymetli mescitler, yüksek katlı binalar ve köprülerde hasar tespiti yapamadık. Bu üzere yapılara bu sistemlerinin kurulması çok kıymetli.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.