STERLIN
23,1755
DOLAR
18,8109
EURO
20,4452
ALTIN
1.164,73
BIST
4.976,55

AB fevkalâde toplantıda güç krizine tahlil arıyor

AB fevkalâde toplantıda güç krizine tahlil arıyorAB devir lideri Çekya’nın daveti üzerine, üye 27 ülkenin güçten sorumlu bakanları güç krizini …

AB fevkalâde toplantıda güç krizine tahlil arıyor
CyborNFT
09.09.2022 13:22
0
A+
A-

AB fevkalâde toplantıda güç krizine tahlil arıyor
AB devir lideri Çekya’nın daveti üzerine, üye 27 ülkenin güçten sorumlu bakanları güç krizini görüşmek için Brüksel’de harikulâde toplantıda buluştu. Toplantı girişinde Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, “Çok önemli bir güç krizi…

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin güç bakanları, süratle artan elektrik ve doğalgaz fiyatlarına karşı alınacak önlemleri belirlemek üzere bir ortaya geldi.

AB devir lideri Çekya’nın daveti üzerine, üye 27 ülkenin güçten sorumlu bakanları güç krizini görüşmek için Brüksel’de harikulâde toplantıda buluştu.

CyborNFT

Toplantı girişinde açıklamalarda bulunan Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, “Çok önemli bir güç krizi yaşıyoruz. Mevcut durumda güç arzı kâfi değil ve artan bir güç talebi var.” dedi.

“Rusya ile bir güç savaşındayız. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, gaz piyasasını manipüle ederek ekonomimize saldırıyor.” diyen Sikela, Rusya’ya net ve güçlü biçimde birlik bildirisi verilmesi gerektiğini söyledi.

“Kaybedecek vakit yok”

Sikela, Avrupa’da kâfi ölçüde gücün makul fiyata sağlanmasının ehemmiyetine işaret ederek, “Üye ülkeler ve AB Komitesi kaybedecek vakit olmadığının farkında.” tabirini kullandı.

Bakanların çeşitli önlemler belirleyeceğini ve bu bahiste AB Komitesi’nin süratle düzenleme teklifi hazırlayacağını lisana getiren Sikela, bilhassa güç piyasasında faaliyet gösteren şirketlere kâfi ölçüde likidite sağlanması, elektrik tasarrufu, güç firmalarının fazla karlarının hane ve şirketleri desteklemekte kullanılması ve gaz fiyatının elektrik fiyatına tesirinin engellenmesi için çeşitli enstrümanları değerlendireceklerini belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte Avrupa’da güç fiyatları süratle yükseldi. AB savaş öncesinde doğal gaz muhtaçlığının yüzde 40’ını Rusya’da sağlıyordu.

Rusya, geçen hafta Avrupa’ya Kuzey Akım boru sınırından doğal gaz akışını süresiz durdurmuştu.

AB Komitesi iki gün evvel güç krizine karşı alınması planlanan 5 acil önlemi açıklamıştı.

Önlemler ortasında, Rus gazına tavan fiyat uygulanması, elektriğin en ağır kullanıldığı saatlerde tüketimi düşürme amacı belirlenmesi, düşük maliyetle elektrik üreten şirketlerin gelirlerine tavan getirilmesi, petrol ve gaz şirketlerinden mecburî katkı alınması ve güç piyasalarındaki şirketlere likidite sağlanması yer alıyordu.

Bu seçenekleri ve kendi yaklaşımlarını ortaya koyacak bakanlar, ortak bir tavır belirlemeye çalışacak.

Öte yandan, Belçika, Rus gazına tavan fiyat uygulanmasını da içeren planın elektrik ve gaz fiyatlarını düşürmekte kâfi olmayacağını açıklamış ve bütün gaz fiyatlarına hudut getirilmesini istemişti.

Macaristan ise, Rus gazına tavan fiyat uygulanması halinde Rusya’nın Avrupa’ya gaz tedarikini büsbütün keseceğini bunun menfaatlerine olmadığını bildirmişti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.