STERLIN
36,7064
DOLAR
28,8903
EURO
31,4422
ALTIN
1.919,76
BIST
8.026,27
SON DAKİKA
Can Gürzap hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Kırsal kesim arsaları altyapılarının bitmesi için 10 milyon TL ayrıldı! – KIBRIS HABER
Asgari ücretin 4 katı cezası var! – KIBRIS HABER
Yine alkol yine kaza! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Gençlerimiz için her türlü fedakarlığı yapacağız”! – KIBRIS HABER
“2006 yılından beri kamuya tek bir engelli istihdam edilmedi” dediler. Eylem başlatacaklar – KIBRIS HABER
KAMU-SEN’den mesaj! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları açıklandı! Zehir yiyoruz – KIBRIS HABER
Kıbrıs Vakfı, Eğitim Destek Programı Başlattı! – KIBRIS HABER
Güney’de polisler mercek altında! – KIBRIS HABER
“Mulla Hüseyin artık “kayıp” değil, bir mezarı var”! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası ertelendi! – KIBRIS HABER
1 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sıcaklık 21-24 derece dolaylarında seyredecek! – KIBRIS HABER
Ateşkes sona erdi! İsrail ordusundan açıklama – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerin borçlarını 15 Aralık’a kadar ödemesini istedi! – KIBRIS HABER
Gemikonağı’nda kaza sonucu 20 yaşındaki kız yoğun bakımda! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! – KIBRIS HABER
Türkiye Adalet Bakanı Tunç; “İsias sorumluları yargı huzurunda hesap verecek”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde yarın uzun süreli elektrik kesintisi yaşanacak! – KIBRIS HABER
Birinin 6. diğerinin 4. tutuklanması! – KIBRIS HABER
629 Gündür ülkede kaçak yaşamış! – KIBRIS HABER
KKTC, Türk Devletleri Atletizm Birliği toplantısına katıldı! – KIBRIS HABER
“Rum yönetimi kışkırtıcı eylemlerine son vermeli”! – KIBRIS HABER
KTSO, İSO ile işbirliği protokolü imzaladı! – KIBRIS HABER
“Türkiye ile tam bir fikir birliği içerisinde hareket ediyoruz”! – KIBRIS HABER
Hamitköy’de 264 kilo kaçak et ele geçirildi! – KIBRIS HABER
İkamet izinsiz 6 kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi onaylandı! – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerinin, 31 Ekim tarihine kadar olan borçlarını kapatmaları gerektiğini duyurdu! – KIBRIS HABER

4 Eczacıbaşı yöneticisinin olduğu helikopter İtalya’nın dağlarında kayboldu

4 Eczacıbaşı yöneticisinin olduğu helikopter İtalya’nın dağlarında kaybolduİtalya’nın Lucca kentinden kalkan 4’ü Türk 6 yolcu ile 1 İtalyan …

4 Eczacıbaşı yöneticisinin olduğu helikopter İtalya’nın dağlarında kayboldu
CyborNFT
11.06.2022 07:25
0
A+
A-

4 Eczacıbaşı yöneticisinin olduğu helikopter İtalya’nın dağlarında kayboldu
İtalya’nın Lucca kentinden kalkan 4’ü Türk 6 yolcu ile 1 İtalyan pilotun bulunduğu helikopterin radarla ilişkisi, Alpler’in bir kolu olan Apenin Dağları semalarındayken kesildi. 4 Türk’ün Eczacıbaşı Holding’in yöneticisi olduğu öğrenilirken, İtalyan takımların helikopteri bulma çalışmaları sürüyor.

İtalya’nın Lucca kentinde bulunan Capannori Tassignano Havaalanı’ndan evvelki gün lokal saatle 10.00 sıralarında kalkan, içinde 1 İtalyan pilot, Eczacıbaşı Holding’in üst seviye çalışanları Arif Cez, İlker Uçar, Serhat Kenar ve Altuğ Erbil ile 2’si Lübnanlı 6 yolcunun bulunduğu Agusta Koala AW119 tipi helikopterin yaklaşık yarım saat sonra radarda kaybolduğu bildirildi. Modena kentinde bulunan Pavullo nel Frignano Havaalanı’na uçtuğu belirtilen helikopterle bağlantının kesildiği öğrenildi.

EKİPLER ARIYOR

CyborNFT

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nin, İtalyan makamlar ve Eczacıbaşı yetkilileriyle yakın temas halinde olduğu açıklandı. Modena bölgesinde yer alan Pievepelago ve San Pellegrino ortasındaki bölgede helikopteri arama-kurtarma çalışmaları aralıksız yürütülüyor. Radardan kaybolan Agusta Koala ‘AW119’ tipi helikopter için evvelki gün başlatılan arama çalışmaları dün de gün uzunluğu devam etti. 7 kişinin bulunduğu helikopterin, arama kurtarma çalışmalarına İtalya Ulusal İtfaiyesi ve Ulusal Alp Kurtarma Takımlarının yanı sıra İtalya Hava Kuvvetleri de katıldı.

ISSIZ VE ENGEBELİ

Yetkililer, Capannori Lucca Tassignano Havaalanı’ndan lokal saatle 10.00 civarında yola çıkan helikopterin en son Pievepelago kenti yakınlarında Modena bölgesinde bulunduğunu tabir etti. Bu nedenle aramanın, bölgedeki küçük San Pellegrino kasabası ile Piandelagotti ortasındaki Apenin sırtına odaklandığı söylendi. Bölgenin nispeten ıssız ve engebeli olması nedeniyle Ulusal Alp Kurtarma’ya bağlı 24 gönüllüden oluşan takım, araştırmayı yerden yürütüyor. İtalya Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir helikopter ise çalışmalara havadan devam ediyor.

PİLOTUN CEP SİNYALİ ALINDI

İtalyan basını, helikopteri arama çalışmalarının ülkenin kuzeyindeki Toskana ve Emilia-Romagna bölgelerinin hudut kesitinde dün sabah erken saatlerde tekrar başladığını yazdı. Lakin bu bölgenin dağlık, ormanlık, ulaşılması güç ve hatta ‘ulaşılmaz’ olduğuna dikkat çekildi. Uzmanlar, bu bölgede kaybolmanın ‘tıpkı çölde kaybolmak gibi’ olduğunu belirtti. Bölge, pilot Corrado Levorin’in son cep telefonu sinyalleri ile tespit edildi. Arama- kurtarma çalışmalarında yüzlerce itfaiyeci, asker ve kurtarma grubu yer aldı.

Karadaki arama çalışmalarının merkezi olarak Modena’daki dağlık kent olan Pievepelago belirlendi. Dağ kurtarma takımları, eğitimli köpekleri de kullanarak buradan ormanlık ve dağlık bölgelerde incelemelerde bulundu. İtalya Hava Kuvvetleri’ne bağlı askeri helikopterler de havadan kara gruplarına dayanak verdiler. Lakin şimdiye kadar kayıp helikoptere ait rastgele bir bilgi elde edilemedi.

TEHLİKE SİNYALİ GÖNDERİLMEDİ

İtalyan Corriere Della Serra gazetesinin aktardığına nazaran, helikopterin radardan kaybolduğu dakikalarda Apenin Dağları bölgesinde fırtına vardı. Bu ortada helikopterden merkeze hiçbir tehlike sinyali de gönderilmemişti. Helikopter, içindeki yolcuları Emilian şirketinin yeni tesisine götürüyordu. Azamî 8 kişiyi taşıyabilen araç tek motorlu olduğu için daha düşük işletme maliyetine sahip fakat daha inançlı olarak kabul ediliyor.

DIŞİŞLERİ: YERİNDE TAKİPTEYİZ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, İtalya’da, içinde 4 Türk vatandaşının da olduğu helikopterle radar temasının kesilmesiyle ilgili, “İtalyan uzman takımlarının helikopteri arama kurtarma çalışmaları sürmektedir. Çalışmalar, Roma Büyükelçiliğimiz ve Milano Başkonsolosluğumuzca İtalyan makamlarıyla temas halinde yerinde takip edilmektedir. Temennimiz, tüm yolculara ve mürettebata bir an evvel sağ salim ulaşılmasıdır” dedi.

ECZACIBAŞI HOLDİNG: FUAR İÇİN GİTMİŞLERDİ

k Eczacıbaşı Holding, kayıp 4 Türk’ün çalışanları olduğunu açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Eczacıbaşı Tüketim Eserleri kuruluşumuzdan dört arkadaşımızın, ‘Tissue Italy Network’ tarafından düzenlenen kâğıt teknolojileri fuarı için bulundukları İtalya’da bir paklık kâğıdı üretim tesisine gitmek üzere bindikleri helikopterden haber alınamamaktadır. İtalyan pilot ile birlikte içinde 7 kişinin bulunduğu helikopterin, Lucca’dan Treviso’ya gitmek üzere havalandığı, lakin Modena civarında radardan kaybolduğu öğrenilmiştir.

Sondal sağa; Tüketim Eserleri Planlama Yöneticisi Altuğ Erbil, İpek Kağıt Fabrika Müdürü Arif Cez, İlker Uçar, Tüketim Eserleri Üretim Müdürü Serhat Kenar.

BÜLENT ECZACIBAŞI İTALYA’YA GİTTİ

İtalyan makamları tarafından, kaybolan helikopterin arama çalışmalarının devam ettiği bildirilmiştir. Olayın duyulmasının akabinde, başta Dışişleri Bakanlığımız ve İtalya’da vazife yapan diplomatlarımız olmak üzere, İtalya’daki ilgili resmi ve sivil otoriteler ile temasa geçilerek, Türkiye ve İtalya’daki takımlarımız tarafından bahis yakından takip edilmektedir. En kısa vakitte düzgün haber almak dileği ve umuduyla kamuoyunun bilgilerine sunarız.” Eczacıbaşı Holding İdare Konseyi Lideri Bülent Eczacıbaşı’nın da dün sabah özel uçakla Modena’ya gittiği öğrenildi.

HOLDİNG 5 YIL EVVEL DE KAZAYLA SARSILMIŞTI

İTALYA’da kaybolan helikopterde üst seviye 4 çalışanı bulunan Eczacıbaşı Holding, 5 yıl evvel de İstanbul’da meydana gelen bir helikopter kazasında üst seviye bir yöneticisi ile 4 Rus iş ortağını kaybetmişti. Eczacıbaşı Grubu’na bağlı Kuğu Havacılık’a ilişkin TC-HEZ tescilli Sikorsky S-76++ tipi helikopter, 10 Mart 2017 günü saat 11.16’da Atatürk Havalimanı’ndan Eskişehir Bozüyük’teki fabrikaya gitmek için havalandı. Helikopter saat 11.21’de, Büyükçekmece’deki televizyon vericisine çarparak E-5’e düştü. Beş modüle bölünen helikopterde pilotlar Alaattin Nacar ve Ahmet Bulut ile Eczacıbaşı Yapı Eserleri Kümesi Rusya Ülke Yöneticisi Salim İtina ile Unicera Fuarı’na katılmak için Türkiye’ye gelen Rus iş insanları Aleksandr Vanin, Igor Kochergin, Luidmila Chuprova ve Elena Badragan hayatlarını kaybetti. Kazanın akabinde açıklama yapan Eczacıbaşı İdare Konseyi Lideri Bülent Eczacıbaşı, “Helikopter tam donanımlı ve bakımlıydı” dedi. (Eyüp HÜR / İSTANBUL)

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.