STERLIN
23,1772
DOLAR
18,8089
EURO
20,4467
ALTIN
1.165,77
BIST
4.976,55

26 Ekim 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER

26 Ekim 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
CyborNFT
26.10.2022 09:03
0
A+
A-

KKTC İktisat Bankası, 26 Ekim 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı. Raporda, “Paulo Coelho: Bir gemi limanda güvendedir ama geminin amacı bu değildir” ifadelerine yer verildi…

İktisatbank’ın 26 Ekim 2022’ye ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde;

Küresel mali piyasalarda ciddi bir değişimin arifesinde olduğumuzu son günlerde bültenlerimizde mütemadiyen işliyoruz. Peşinen söylemeliyim ki, pembe bir tablo çizmek istemesek de, doların uzun bir süredir devam eden güçlü seyrinin yavaş da olsa geride kalma ihtimalinin belirdiğini düşünüyoruz.

Hatırlanacağı üzere, geride bıraktığımız hafta Cuma günü, WSJ gazetesinde yayımlanan bir haberde, FED’in önümüzdeki ayın başında da peş peşe 4. kez 75 baz puan faiz artırımına gitmesi ardından ayağını gaz pedalından çekebileceği haberini hafta başı bülteninize taşıyarak, manşetimizi de “Piyasalar iyimser: FED’in nasıl ve ne zaman yavaşlayacağı görüşü ağır basıyor” şeklinde atmıştık.

CyborNFT

Son günlerde egemen olan iyimser havayı, Çin hisse senetlerinde yaşanan sert satışlar bile gölgeleyemezken (hatırlanacağı üzere Çin Devlet Başkanı Xi’nin üçüncü dönemi finansal piyasalar açısından oldukça sevimsiz başladı) dün ABD Hazine Bakanı Yellen, yaptığı bir konuşmada artan finansal risklere işaret ederek, FED’in asli görevinin sadece enflasyonla savaşmak olmadığını belirterek, finansal istikrar ve azami istihdam hedeflerine de vurgu yapınca, iyimser hava daha da perçinlenmiş oldu.

Hafta başı dünyada ve ABD’de daralmaya işaret eden büyümenin öncü göstergesi konumunda PMI verilerine, yine dün ABD’de açıklanan konut fiyat endeksi de beklentilerin üzerinde düşüş sergileyerek eklenince, konut sektöründe de artan mortgage faizlerine paralel hızla soğumanın başladığı anlaşıldı. Öte yandan, ABD’de tüketici güveni, enflasyonla ilgili artan endişeler ve gelecek yıl olası bir durgunluk nedeniyle art arda iki aylık artışın ardından ekim ayında geriledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.