STERLIN
23,2406
DOLAR
18,8097
EURO
20,3993
ALTIN
1.158,43
BIST
5.096,29
SON DAKİKA
Millet İttifakı’nın mutabakat metninde iktisatta öne çıkanlar
BDDK’dan sermaye yeterlilik ölçümü düzenlemesi
ABD’nin gözü bu davada! Milyoner avukat hakkındaki suçlamalar akıl alacak üzere değil
Dünyanın ilgi odağı oldu! Bayraktar’ın birinci uçuş öyküsü
Galatasaray’da Kaan Ayhan’ın ‘şarta bağlı’ satın alma opsiyon hususu ortaya çıktı!
Dövizde yükseliş sürüyor! – KIBRIS HABER
4 milyar dolarla kayıplara karışmıştı… Kripto kraliçesi kendisini ifşa etti!
Yataktan zıpkın üzere kalkmayı sağlayacak alarm uygulamaları
Fenerbahçe’de Bright Osayi-Samuel bilmecesi! Evvel paylaştı, sonra sildi…
BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün görev süresini 1 yıl uzattı! – KIBRIS HABER
5 Şubat’a kadar devam edecek! – KIBRIS HABER
31 Ocak 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Yiğitler bölgesinde maden arama izni verildi! – KIBRIS HABER
Coca Cola İçecek CEO’su Karim Yahi olacak
ABD’de Paramount Plus ve Showtime birleşiyor
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (31.01.2023)
Altın fiyatları Fed öncesi düşüşte
Fenerbahçe’de Bright Osayi-Samuel bilmecesi! Evvel paylaştı, sonra sildi…
Meclis toplanıyor! – KIBRIS HABER
Beşiktaş son 5 maçını kazandı, Fatih Karagümrük 5 maçtır kaybetmiyor! Olası 11’ler, iddaa oranları…
ABD bankalarında likidite baskısı
Ukrayna savaşında son durum… Zelenski’den acı itiraf: Büyük intikam başladı!
Satrançta tarihi gaye
Manchester City, Arda Güler için geldi! Kasımpaşa maçında izlediler…
Global piyasalarda Fed öncesi düşük iştah
Japonya’da perakende satışlar beklentilerin üzerinde gerçekleşti
Ahlatcı’dan yeni halka arz kararı
IMF, Türkiye için büyüme varsayımını yükseltti
OPEC+’nın petrol üretim siyasetini değiştirmemesi bekleniyor
Asya borsalarında karışık seyir

2022’de 11 milyar dolarlık şirket evliliği

Türkiye’de birleşme ve satın alma ortamı geçen yılla paralel bir görünüm sergiledi ve 2022 yılında süreç hacmi yüzde 8 artışla 11 milyar dolara yaklaştı. Pandeminin akabinde Türkiye’nin istikrarlı bir süreç düzeyine ulaştığı ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ettiği belirtildi.

2022’de 11 milyar dolarlık şirket evliliği
CyborNFT
16.12.2022 07:25
0
A+
A-

2022’de 11 milyar dolarlık şirket evliliği
Türkiye’de birleşme ve satın alma ortamı geçen yılla paralel bir görünüm sergiledi ve 2022 yılında süreç hacmi yüzde 8 artışla 11 milyar dolara yaklaştı. Pandeminin akabinde Türkiye’nin istikrarlı bir süreç düzeyine ulaştığı ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ettiği belirtildi.

Türkiye’de birleşme ve satın alma süreçlerinde 2022’de 400’ün üzerinde süreç adedi ile yaklaşık 11 milyar bedelinde süreç gerçekleşti. Deloitte Türkiye’nin açıkladığı 2022 yılı birleşme ve satın almaların genel görünümünü ortaya koyan rapora nazaran, pandemi sonrası Türkiye piyasası istikrarlı bir süreç düzeyine ulaşmayı başardı. Yıllık süreç hacmi son 10 yıl ortalamasının altında kalmakla birlikte, süreç hacminde görülen artış evvelki yıla nazaran yüzde 8’lik büyümeye işaret etti.

Türkiye’de, birkaç büyük çaplı süreç, toplam yıllık süreç hacmi üzerinde belirleyici oldu. Birinci 10 süreç, toplam süreç hacminin yaklaşık yüzde 50’sini oluştururken, süreç sayısının yüzde 73’üne karşılık gelen 10 milyon doların altındaki süreç büyüklüğüne sahip 295 süreç, toplam süreç hacminin sırf yüzde 4’ünü oluşturdu. Süreç hacminin yüzde 15’i yılın en büyük süreci olan Türkiye Varlık Fonu – Türk Telekom sürecinden geldi. Ortalama süreç hacmi 27 milyon dolar ile geçmiş yıllara misal bir düzeyde gerçekleşti.

CyborNFT

CANLILIK SÜRÜYOR

Deloitte Türkiye Birleşme ve Satın Alma Hizmetleri Önderi Hasret Ulaş, hususla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Küresel süreç hacminde daralma yaşanan bir yılda Türkiye’ye yönelik süreçlerde istikrarlı bir ivme yakalanmış durumda. Büyük ölçekli birtakım stratejik yatırımcı süreçleri gerçekleşti. Fakat hareketlilik tekrar küçük ve orta süreçler pazarındaydı. Temkinli davranan yabancı yatırımcılar süreç hacminin yarısını oluşturmakla birlikte, toplam yabancı süreç hacmi bir evvelki yıla nazaran düşüş gösterdi. Global salgın tarihe karışırken, savaş, güç güvenliği ve global enflasyonist baskılar yeni risk ve belirsizlikler olarak karşımıza çıkıyor. Yatırım ortamındaki tüm zorluklara karşın birleşme ve satın alma süreçlerinde canlılık devam ediyor” dedi.

‘TÜRKİYE İLGİ ÇEKİYOR’

Deloıtte Türkiye Birleşme ve Satın Alma Hizmetleri Yöneticisi His Doğançay, yaklaşan seçim periyodunun ve global konjonktürün yarattığı belirsizliklere karşın, stratejik yatırımcıların uzun vadeli yatırım iştahları ve teknoloji odaklı teşebbüs sermayesi yatırımlarının yüksek büyüme potansiyeliyle Türkiye’nin, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ettiğini belirtti. Doğançay, “Türkiye’ye yönelik bu dinamikler önümüzdeki periyoda dair olumlu sinyaller veriyor” diye konuştu. Araştırmaya nazaran, finansal yatırımcıların süreç hacmi artış gösterirken; teknoloji, taşınabilir ve internet, e-ticaret ve oyun bölümleri en cazip dallar oldu.

KÜRESEL SÜREÇLER FRENE BASTI

Geçtiğimiz yıl tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşan global birleşme ve satın alma süreçleri, 2022’de yüzde 38 oranında daralarak yaklaşık 2.9 trilyon dolara geriledi. Enflasyonist ortam, yükselen güç fiyatları ve savaş üzere faktörler nedeniyle yatırımcıların riskten kaçındığı görüldü. Bununla birlikte, 2021’de görülen tarihi büyümeye karşın, 2022’de global süreç hacminin pandemi öncesi düzeylere paralel gerçekleştiği kaydedildi. Global birleşme ve satın almalarda bilgi teknolojileri, gayrimenkul ve sıhhat en etkin kesimler olarak öne çıktı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.