STERLIN
20,7641
DOLAR
18,5147
EURO
18,2479
ALTIN
988,92
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Erdoğan müzakerelere bir talih daha vermesini istedi
Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi
Meta işe alımları durduruyor
Son dakika: Putin kararnameyi imzaladı! Herson ve Zaporijya…
Resmi Gazete’de bugün (30.09.2022)
Basketbol Üstün Ligi’nin yayıncısı muhakkak oldu!
Hong Kong, 4,9 milyar dolar değerinde hazine arazisi satacak
Türkiye ve Malezya’nın Serbest Ticaret Anlaşması’nı revize eden protokol imzalandı
Galatasaray’da Erden Timur’dan dikkat çeken açıklamalar! Transfer döneminde neler yaşandı? Arda Turan, Okan Buruk, maaşlar…
Meksika Merkez Bankası’ndan 3. kez 75 baz puanlık faiz artışı
Lefkoşa Kızılbaş Parkı’nda külliye ile ilgili halka açık toplantı yapılıyor! – KIBRIS HABER
“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”
Okullara temizlik hizmeti sağlanmasına yönelik ihale hakkında yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Hayvanların yemine de göz diktiler! – KIBRIS HABER
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor

2. çeyrek bilanço dönemi öncesi bilmeniz gerekenler

2. çeyrek bilanço dönemi öncesi bilmeniz gerekenlerÖnümüzdeki hafta Borsa İstanbul’da şirketler ikinci çeyrek finansal sonuçlarını paylaşmaya …

2. çeyrek bilanço dönemi öncesi bilmeniz gerekenler
CyborNFT
22.07.2022 15:22
0
A+
A-

2. çeyrek bilanço dönemi öncesi bilmeniz gerekenler
Önümüzdeki hafta Borsa İstanbul’da şirketler ikinci çeyrek finansal sonuçlarını paylaşmaya başlayacak. İşte ikinci çeyrek bilanço dönemi öncesinde not etmeniz gerekenler…

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Borsa İstanbul’da ikinci çeyrek bilanço dönemi gelecek hafta başlıyor.

CyborNFT

Konsolide olmayan bilançolar için son tarih 9 Ağustos, konsolide olanlar için ise 19 Ağustos olarak öngörüldü.

Gelecek haftanın takviminde birinci bilanço açıklayacak şirketler ortasında Yapı Kredi, Arçelik ve TOFAŞ öne çıkıyor. 3 şirketin de bilançosunu 26 Temmuz günü açıklaması bekleniyor.

27 Temmuz için Akbank ve TAV; 28 Temmuz için Garanti BBVA ve Ford Otosan; 29 Temmuz için de Anadolu Sigorta’nın bilançoları bekleniyor.

Araştırma ünitelerinden gelen raporlarda şirket kârlılıklarında güçlü seyrin devam etmesi bekleniyor.

Ünlü&Co 2022 yılının ikinci çeyreğinde bankacılıkta pay başı kârın yıllık yüzde 458, çeyreksel bazda ise yüzde 53 artmasını bekliyor.

Banka dışı dalların ise pay başı kârının yıllık yüzde 145, çeyreksel bazda ise yüzde 47 artmasını öngörüyor. Toplamda ise Türk pay senetlerinde karlılığın yıllık yüzde 236, çeyreksel bazda ise yüzde 50 yükselmesini kestirim ediyor.

Bankacılık kesimine ait beklentiler ne istikamette?

BDDK’nın bilgilerine nazaran, bölüm Mayıs ayında 33,9 milyar TL net kâr elde ederken, bu sayı yıllık yüzde 742’lik artışa işaret etti. Dalın yılın birinci 5 ayındaki kârlılığı ise geçen yıla nazaran yüzde 434 artışla 132,1 milyar TL’ye çıktı. BDDK bilgilerinden dalın özkaynak oranı yılın birinci 5 ayında yüzde 37’ye çıkması ve takip rasyosundaki azalma dikkat çekti.

2022 yılının birinci çeyreğinde bankacılık dalında TÜFE’ye endeksli menkul değer katkısı, ücret-komisyon kalemindeki artış, TL ve yabancı para kredilerde genişleyen makaslar kârlılığı müspet etkileyen ögeler ortasında yer aldı. Ayrıyeten dalın marjlarında ve özkaynak kârlılıklarında kuvvetli oranda güzelleşme görüldü. Bu yılın ikinci çeyreğinde ise tüm bankalarda kâr artışının sürmesi bekleniyor.

Mevcut bilanço periyodunda de TÜFE’ye endeksli menkul değer getirilerinin büyüklüğü ve değerlemesiyle marjlardaki iyileşmenini özkaynak kârlılığını desteklemeye devam etmesi öngörülüyor. Bunun yanı sıra kur muhafazalı mevduatın katkısınında düşük fonlama maliyeti vasıtasıyla finansallara katkı sağlaması bekleniyor.

Ak Yatırım ikinci çeyreğe ait beklentilere yer verdiği raporunda bankacılık bölümü için, “Tüm bankalarda genel olarak kâr artışı güçlü olmakla birlikte, özel bankalar tarafında İş Bankası, kamu bankaları tarafında Vakıfbank ve küçük ölçekli bankalarda Albaraka Türk (kısmen düşük baz etkisiyle) bir ölçü daha dikkat çekiyor. Öteki taraftan Halkbank evvelki çeyreklerde oluşan karşılık oranı farkını kapatmak üzere yüklü karşılık ayırdığından öteki bankalara nazaran daha mütevazı kâr artışı sergiliyor’’ değerlendirmesini yaptı.

Sanayide görünüm

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında global piyasalarda oynaklığın epeyce yüksek olduğu süreçte global emtia fiyatlarındaki artış, güçlenen dolar karşısında etkilenen gelişmekte olan para üniteleri (zayıflayan TL), yüksek enflasyon ve devam eden güçlü ekonomik aktivite Türk şirket finansallarında ana ögeler olacak.

Fakat ikinci çeyrek çeyreksel bazda dolar karşısında yüzde 15 civarında kıymet kaybeden TL, birtakım şirket finansalları üzerinde baskı yaratabilir.

Yatırım Finansman banka dışı birtakım bölümler için şu beklentileri paylaştı.

Havacılık sektörününün güçlü ciro sayıları açıklamasını beklerken THY, Pegasus ve TAV’ın operasyonel performanslarının artmasını öngörüyoruz.

İkinci çeyrekte artan rafineri marjlarıyla Tüpraş’ın dolar bazında en güçlü çeyreklik sonuçlar açıklamasını bekliyoruz. Artan elektrik fiyatlarından olumlu etkilenmesini beklediğimiz Alarko’nun kömür santralinde ikinci çeyrekte marjlarında düzgünleşme bekliyoruz.

Ereğli ve Kardemir için ise öbür bir güçlü çeyrek olacağını kestirim ediyoruz, lakin bu şirketlerde en âlâ periyot geride kalmış olacak. Bim ve Migros için ciro büyümesinde hızlanma ve artan kârlılık öngörüyoruz. Otomotiv dalı şirketlerinin bilançoları yüksek yurt içi talep ve artan marjlar sayesinde güçlü kalmaya devam ediyor. Telekom şirketleri ve Arçelik, Anadolu Sigorta zayıf sonuçlar beklediğimiz şirketlerdir.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.