STERLIN
20,2664
DOLAR
16,6417
EURO
17,5321
ALTIN
979,74
BIST
2.466,02
SON DAKİKA
ABD iktisadı birinci çeyrekte yüzde 1.6 küçüldü
Almanya, Türkiye’den personel getirmeye yeşil ışık yaktı
Hal Yasa Tasarısı Resmi Gazete’de yayımlandı – KIBRIS HABER
Dünyanın en yeterli restoranı ziyan açıkladı
Bankacılık dalının kârı Mayıs’ta sekize katladı
İnsanlık tarihini değiştirebilecek keşif: En eski cetlerimiz düşündüğümüzden 1 milyon yıl daha yaşlı
Güney Kıbrıs’ta bazı alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi! – KIBRIS HABER
Ercan’da kurye operasyonu: 950 bin euro ile yakalandı – KIBRIS HABER
Bedelli askerlik yoklaması 4 Temmuz’da yapılacak – KIBRIS HABER
Patates beyanları incelendi – KIBRIS HABER
Kripto borsasıyla ünlü yatırımcı ortasındaki tartışma büyüyor
Sanat yapıtı üzere ders notu
İngiltere’den Rusya’nın en varlıklı işadamına yaptırım
Hangi ülkede, taban fiyatlı çalışan oranı ne kadar?
Miçotakis’ten flaş NATO açıklaması
Rusya pahalı ruble sebebiyle ‘dostane’ kurlardan alım yapmayı planlıyor
İsveç ve Finlandiya’ya NATO yolu açıldı…Rusya’dan birinci açıklama!
Sigorta affı için son başvuru ve son ödeme tarihi açıklandı – KIBRIS HABER
Pandemide orta vermişlerdi… Taylandlı mahkumlar mahpustan çıkabilmek için kanalizasyon temizliyor
Japonya’da sıcaklıklar rekor düzeye ulaştı
Japonya, 2023 G7 Tepesi’ne mesken sahipliği yapacak
Kanada’da kanlı banka soygunu teşebbüsü: 2 meyyit, 6 yaralı
Özer, Paris’te eğitim tepesinde
Euro Bölgesi’nde ekonomik itimat Mart 2021’den beri en düşük düzeyde
Beyaz saçları azaltan mucizevi formül – KIBRIS HABER
Amcaoğlu: Hükümetin hazırladığı ekonomik paket yarın halkla paylaşılacak – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel: Jeneratörler 10 gün içinde devreye girecek – KIBRIS HABER
Air Serbia ve THY, ortak teşebbüs kurabilir
Hayatı serada öğreniyorlar
Atun: Elektrikte sürdürülebilirliği ve arz güvenliğini arıtmak için çalışıyoruz – KIBRIS HABER

1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu’nun yeğeni CNN TÜRK’e yaşananları anlattı

1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu’nun yeğeni CNN TÜRK’e yaşananları anlattıYahudi Soykırımı’nın faillerinden, Nazi savaş hatalısı “Adolf …

1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu’nun yeğeni CNN TÜRK’e yaşananları anlattı
CyborNFT
22.05.2022 12:37
0
A+
A-

1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu’nun yeğeni CNN TÜRK’e yaşananları anlattı
Yahudi Soykırımı’nın faillerinden, Nazi savaş hatalısı “Adolf Eichmann”ın İsrail’e getirilmesi ve yargılanması sürecinde yer aldı. İsrail’in İstanbul Başkonsolosu oldu. Ve son olarak Becerikli Çayan’ın başkanı olduğu THKP-C tarafından kaçırılıp cansız vücudu 22 Mayıs 1971’de, yani tam 51 yıl evvel bulundu. Efraim Elrom’un İsrail’de yaşayan yeğeni Nilly Ovnat, CNN TÜRK Editörü Serdar Korucu’ya konuştu. İşte o özel röportaj…

İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom’un, Uzman Çayan’ın önderi olduğu THKP-C tarafından kaçırılıp cansız vücudunun bulunması üzerinden 51 yıl geçti. Yahudi Soykırımı’nın faillerinden, Nazi hatalısı Adolf Eichmann’ın İsrail’e getirilmesi ve yargılanması sürecinde de faal rol alan Elrom’un yeğeni Nilly Ovnat, CNN Türk editörü Serdar Korucu’ya konuştu ve suikastın aileyi nasıl etkilediğini anlattı.

İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom’un yeğeni Nilly Ovnat, CNN Türk editörü Serdar Korucu’ya verdiği röportajda, eniştesinin İsrail tarihi için kıymetinin altını çizdi.

CyborNFT

Ovnat, Uzman Çayan’ın başını çektiği THKP-C’nin kaçırdığı ve daha sonra cansız vücudu bulunan eniştesinin Yahudi Soykırımı’nın faillerinden Adolf Eichmann’ın Arjantin’de olduğunun tespit edilmesine dair süreçte rol aldığını söyledi.

Nilly Ovnat, “Tek misyonu Adolf Eichmann’ın Buenos Aires’te olduğu istihbaratını doğrulamaktı. Babamdan bir bavul ödünç aldığını hatırlıyorum. Yıllar yıllar sonra bir keresinde ‘Ah şu bavulun lisanı olsa da konuşsa’ demişti. Eichmann’ı o gittikten 3 yıl sonra getirdiler. Tüm kaçırma operasyonunu gerçekleştirmeleri 3 yıl sürdü” dedi.

6 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü soykırımda rol alan Eichmann’ın İsrail’deki yargılama sürecinde de Efraim Elrom’un yer aldığını söyleyen Ovnat, “Kendisini burada yargılamaya karar verdiklerinde “Chamber O-Six” isimli özel bir polis ünitesi kurdular ve baş müfettiş olarak o atandı. Zira akıcı Almancası vardı ve Eichmann ile saatlerce vakit geçirip kıssasını dinlemişti” diye konuştu.

Polonya doğumlu olan Elrom’un soykırım sürecinde ailesinin tamamını kaybettiği için eşi Elsa Elrom’un en yakın akrabaları olduğunu belirten Nilly Ovnat, Efraim Elrom’un başkonsolosluk vazifesinde çok başarılı olduğunun da altını çizdi, “Türk halkıyla, öteki diplomatlarla, Yahudi toplumuyla çok güzel geçiniyordu. Herkes ona hayrandı. Çok ilgi cazibeli ve özel bir adamdı. Ağustos 1969’da misyona başladı. 2 yıl orada kalacaktı. Yani 1971 yazında geri dönmüş olması gerekiyordu. Lakin ne yazık ki vazife mühleti beklediğinden erken bitti” diye ekledi.

Ovnat, suikastı “inanılmaz bir şok” olarak niteledi. Çayan’ın başkanı olduğu THKP-C’nin kaçırması sonrasında eniştesinin öldürülmesini beklemediklerini söz eden Nilly Ovnat, “Küresel terörün olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bildiğimiz kadarıyla emelleri fidye almak ya da mahpustaki arkadaşlarını hür bıraktırmaktı. Onu öldürmek istemediklerini düşündük nedense. Baskı ve sokağa çıkma yasağı olduğu için, köşeye sıkıştıkları ve oradan nasıl kurtulacaklarını bilmedikleri için bunu yaptılar. O vakitten beri dünyada birçok farklı terör aksiyonu yaşandı. Hepsi büyük tesirler yarattı ve korkunçtu” dedi.

Ovnat bu suikastın Elsa Elrom’a olan tesirini “Öyle bir şok geçirdi ki olağan ya da olağandışı bir reaksiyon veremedi. Şok içindeydi. Tek istediği şey konuta dönmekti” diye anlattı. Nilly Ovnat, teyzesinin İsrail’e geldiği süreciyse “Tamamen şok içinde olan birini tasvir etmek çok güç. Etrafında yaşananları anlayamadığını hissediyordum. “Böyle bir şeyi nasıl atlatabilir ki?” diye düşündüm. Bunun gerçek olduğuna biz bile zar sıkıntı inandık. Lakin gerçekti” diye aktardı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.