STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER
145 polis mensubuna rütbeleri takıldı! – KIBRIS HABER
Eşiyle görüşen şahsa kafa attı! – KIBRIS HABER
Kiracısının evinden hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Çalışma izni yaptırmayan Pakistan vatandaşı tutuklandı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınma çağrısını mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi! – KIBRIS HABER
Rum siyasi partiler yanlışlıkla verilen devlet katkı payını iade etmiyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Rus Büyükelçi; “Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımımız değişmedi”! – KIBRIS HABER
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Dr. Küçük’ün anıt mezarını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
“Muhalefetin Meclis’teki koltuklarından kalkması ve sokağa inmesi büyük önem taşımaktadır”! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu’nun yeğeni CNN TÜRK’e yaşananları anlattı

1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu’nun yeğeni CNN TÜRK’e yaşananları anlattıYahudi Soykırımı’nın faillerinden, Nazi savaş hatalısı “Adolf …

1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu’nun yeğeni CNN TÜRK’e yaşananları anlattı
CyborNFT
22.05.2022 12:37
0
A+
A-

1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu’nun yeğeni CNN TÜRK’e yaşananları anlattı
Yahudi Soykırımı’nın faillerinden, Nazi savaş hatalısı “Adolf Eichmann”ın İsrail’e getirilmesi ve yargılanması sürecinde yer aldı. İsrail’in İstanbul Başkonsolosu oldu. Ve son olarak Becerikli Çayan’ın başkanı olduğu THKP-C tarafından kaçırılıp cansız vücudu 22 Mayıs 1971’de, yani tam 51 yıl evvel bulundu. Efraim Elrom’un İsrail’de yaşayan yeğeni Nilly Ovnat, CNN TÜRK Editörü Serdar Korucu’ya konuştu. İşte o özel röportaj…

İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom’un, Uzman Çayan’ın önderi olduğu THKP-C tarafından kaçırılıp cansız vücudunun bulunması üzerinden 51 yıl geçti. Yahudi Soykırımı’nın faillerinden, Nazi hatalısı Adolf Eichmann’ın İsrail’e getirilmesi ve yargılanması sürecinde de faal rol alan Elrom’un yeğeni Nilly Ovnat, CNN Türk editörü Serdar Korucu’ya konuştu ve suikastın aileyi nasıl etkilediğini anlattı.

İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom’un yeğeni Nilly Ovnat, CNN Türk editörü Serdar Korucu’ya verdiği röportajda, eniştesinin İsrail tarihi için kıymetinin altını çizdi.

CyborNFT

Ovnat, Uzman Çayan’ın başını çektiği THKP-C’nin kaçırdığı ve daha sonra cansız vücudu bulunan eniştesinin Yahudi Soykırımı’nın faillerinden Adolf Eichmann’ın Arjantin’de olduğunun tespit edilmesine dair süreçte rol aldığını söyledi.

Nilly Ovnat, “Tek misyonu Adolf Eichmann’ın Buenos Aires’te olduğu istihbaratını doğrulamaktı. Babamdan bir bavul ödünç aldığını hatırlıyorum. Yıllar yıllar sonra bir keresinde ‘Ah şu bavulun lisanı olsa da konuşsa’ demişti. Eichmann’ı o gittikten 3 yıl sonra getirdiler. Tüm kaçırma operasyonunu gerçekleştirmeleri 3 yıl sürdü” dedi.

6 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü soykırımda rol alan Eichmann’ın İsrail’deki yargılama sürecinde de Efraim Elrom’un yer aldığını söyleyen Ovnat, “Kendisini burada yargılamaya karar verdiklerinde “Chamber O-Six” isimli özel bir polis ünitesi kurdular ve baş müfettiş olarak o atandı. Zira akıcı Almancası vardı ve Eichmann ile saatlerce vakit geçirip kıssasını dinlemişti” diye konuştu.

Polonya doğumlu olan Elrom’un soykırım sürecinde ailesinin tamamını kaybettiği için eşi Elsa Elrom’un en yakın akrabaları olduğunu belirten Nilly Ovnat, Efraim Elrom’un başkonsolosluk vazifesinde çok başarılı olduğunun da altını çizdi, “Türk halkıyla, öteki diplomatlarla, Yahudi toplumuyla çok güzel geçiniyordu. Herkes ona hayrandı. Çok ilgi cazibeli ve özel bir adamdı. Ağustos 1969’da misyona başladı. 2 yıl orada kalacaktı. Yani 1971 yazında geri dönmüş olması gerekiyordu. Lakin ne yazık ki vazife mühleti beklediğinden erken bitti” diye ekledi.

Ovnat, suikastı “inanılmaz bir şok” olarak niteledi. Çayan’ın başkanı olduğu THKP-C’nin kaçırması sonrasında eniştesinin öldürülmesini beklemediklerini söz eden Nilly Ovnat, “Küresel terörün olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bildiğimiz kadarıyla emelleri fidye almak ya da mahpustaki arkadaşlarını hür bıraktırmaktı. Onu öldürmek istemediklerini düşündük nedense. Baskı ve sokağa çıkma yasağı olduğu için, köşeye sıkıştıkları ve oradan nasıl kurtulacaklarını bilmedikleri için bunu yaptılar. O vakitten beri dünyada birçok farklı terör aksiyonu yaşandı. Hepsi büyük tesirler yarattı ve korkunçtu” dedi.

Ovnat bu suikastın Elsa Elrom’a olan tesirini “Öyle bir şok geçirdi ki olağan ya da olağandışı bir reaksiyon veremedi. Şok içindeydi. Tek istediği şey konuta dönmekti” diye anlattı. Nilly Ovnat, teyzesinin İsrail’e geldiği süreciyse “Tamamen şok içinde olan birini tasvir etmek çok güç. Etrafında yaşananları anlayamadığını hissediyordum. “Böyle bir şeyi nasıl atlatabilir ki?” diye düşündüm. Bunun gerçek olduğuna biz bile zar sıkıntı inandık. Lakin gerçekti” diye aktardı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.