STERLIN
23,4031
DOLAR
19,0410
EURO
20,5382
ALTIN
1.190,91
BIST
4.963,13
SON DAKİKA
Ziraat Bankası’ndan 300 milyon dolarlık dış finansman
Bilişim Vadisi Mobilite Hızlandırma Programına başvuru için son günler
Ermenistan – Türkiye maçına İspanyol hakem
Hasan Taçoy, Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti – KIBRIS HABER
HDP aday çıkarmayacak
“Avrupalı büyük bankalar Credit Suisse’in yazgısını yaşamaz”
Afet sonrası ailelere ruhsal dayanak
Rönesans Sitesi’nin yapı denetim sorumlusu tutuklandı! – KIBRIS HABER
Türkiye’nin en büyük elektrik üreticileri araştırması açıklandı
Bakan Dönmez’den doğal gaz muştusu: Nisan’da Filyos’a gelecek
Aleyna Eroğlu, Batuhan Karadeniz’den şiddet gördüğünü tez etti
Manisa FK’da Nizamettin Çalışkan sevinci
AMB/Nagel: Uğraş şimdi bitmedi
Beyaz Saray Sözcüsü Kirby: Çin’e tarafsız bakılabileceğini düşünmüyorum
Tozlu havaya dikkat! – KIBRIS HABER
İktisat Kongresi’nde adil paylaşım vurgusu
Afganistan ve Pakistan’ı vuran zelzelede 12 kişi öldü
Erken teşhis ödül getirdi
İngiltere’de enflasyon sürpriz bir formda çift hane geldi
Besilik erkek sığır ithalatı açıldı
Togg, Bursa’da büyük ilgi gördü
Galatasaray’dan Özhan Canaydın için anma iletisi
Türkiye Çocuk Araştırması yayımlandı
Pınar Karşıyaka’da Ufuk Sarıca gururlu! “Beklenti, kazandıkça yükseliyor…”
Alkollü sürücü, aracıyla ağaca çarpıp takla attı! – KIBRIS HABER
Yüksek enflasyon ve kriz gölgesindeki Fed için karar günü
Türkiye’de her 100 çocuktan 13’ü her gün et, tavuk, balık yiyebiliyor
Altında Fed bekleyişi
Euroleague’de 30. hafta heyecanı! Fenerbahçe konutunda, Efes deplasmanda…
NBA’de Gecenin Sonuçları: Boston Celtics, Sacramento Kings’i yenerek konferans ikinciliğini sürdürdü

Zigana Tüneli’nde sona geliniyor

2023 yılı Nisan ayında hizmete girmesi beklenen ve Türkiye’nin gurur projelerinden biri olarak gösterilen Yeni Zigana Tüneli, asfaltlama ve elektro mekanik çalışmalarının yüzde 90’i, temas yollarının ise yüzde 93’i tamamlandı.

Zigana Tüneli’nde sona geliniyor
CyborNFT
02.01.2023 10:36
0
A+
A-

Zigana Tüneli’nde sona geliniyor
2023 yılı Nisan ayında hizmete girmesi beklenen ve Türkiye’nin gurur projelerinden biri olarak gösterilen Yeni Zigana Tüneli, asfaltlama ve elektro mekanik çalışmalarının yüzde 90’i, temas yollarının ise yüzde 93’i tamamlandı.

Bittiğinde Türkiye ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise 3. en uzun tüneli olacak olan Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerindeki Yeni Zigana Tüneli’nde çalışmalar sürüyor. Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Tarihi İpek Yolu güzergahındaki Yeni Zigana Tüneli’nde tünel içerisindeki asfaltlama ve elektro mekanik çalışmalarının yüzde 90’i, irtibat yollarının ise yüzde 93’i tamamlandı.

17 Mart 2017 tarihinde temeli atılan ve inşaatı o gün bugündür gece-gündüz devam eden Zigana Tüneli’nin inşaatında çift tüpte de ışık görünerek hafriyat süreci ve beton kaplama çalışmaları Ocak 2022 tarihinde tamamlanırken, ilişki yolları ile birlikte 15,1 km’ye ulaşan yolda çalışmalar sürüyor. Yeni Zigana Tüneli’nin ulaşıma açılmasıyla Trabzon-Gümüşhane ortasında uzaklık yaklaşık 30 dakika azalırken, mevcut yol 8 kilometre kısaltılmış olacak. Vakitten 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 139 milyon TL tasarruf edilecek. Tünel ile karbon salımı da 18 bin ton daha az gerçekleşecek.

CyborNFT

Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’de yer alan Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kavşak ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki mevcut devlet yolu ikişer şeritli bölünmüş yol hâline gelecek. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın tepesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek bin 212 metreye inecek.

KESKİN VİRAJLAR VE RAMPALAR DA BU PROJEYLE ORTADAN KALKMIŞ OLACAK

Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak olan Zigana Tüneli hizmete girmesiyle Gümüşhane, Trabzon Limanı’na daha da yaklaşacak ve yolun geometrik standardı daha da yükselmiş olacak. 100 kilometre olan güzergah 10 kilometre kısaltarak 90 kilometreye düşürülmüş olacak. Bilhassa kış aylarında yağışın ve karın ağır olduğu geçitte keskin virajlar ve rampalar da bu projeyle ortadan kalkmış olacak. Zigana Tüneli ile birlikte şoförlere konforlu, inançlı ve ekonomik bir ulaşım imkanı sağlanmış olacak. Dik yamaçlardan taş düşmesi üzere sorunların de ortadan kalkacağı projede ayrıyeten karayolu tünellerinde Türkiye’de birinci kere yapılan “dikey şaft yapıları” kullanıldı. Zigana Tüneli projesi kapsamındaki 3 istasyonun her birinde 1 pak, 1 de kirli hava olmak üzere toplam 6 adet havalandırma şaft yapısı yer alacak.

TÜNEL TEMAS YOLLARINDAKİ İSTİKRARLI KONSOL KÖPRÜLER PROJEYE FARKLI BOYUT GETİRİYOR

Ayrıca Yeni Zigana Tünel güzergahında istikrarlı konsol metoduyla yapılan özel bir köprü, kavşaklar, köprüler ve irili ufaklı tünellerin üretimine ağır bir biçimde devam ediliyor. Tünelin bir aksilik yaşanmaması halinde 2023 yılının Nisan ayında hizmete girmesi planlanıyor. Projede ayrıyeten Türkiye’nin çok az yerinde uygulanan ve çalışmaların değerli kısmını oluşturan İstikrarlı Konsol Köprüler yer alıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.