STERLIN
36,3790
DOLAR
28,9846
EURO
31,2142
ALTIN
1.864,65
BIST
7.913,76
SON DAKİKA
Diş fırçasını bütünüyle yutan kadın boğulmaktan son anda kurtuldu! – KIBRIS HABER
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul seçim döneminde verdiği sözü tuttu! – KIBRIS HABER
Rum Maliye Bakanı; “Önümüzdeki yıllar zor olacak”! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, KTMMOB’nin 63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu’na katıldı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onurları İçin” Meclis’e yürüyecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözümü kabul etmesi gerekiyor”! – KIBRIS HABER
“Yurt dışından hayvan girişi yasaklanmalı”! – KIBRIS HABER
“Kamuya yapılan engelli vatandaş istihdamları olumlu”! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti! – KIBRIS HABER
2 Saat elektrik verilemeyecek! – KIBRIS HABER
İçki hırsızları mahkemeye çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji uyardı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları! – KIBRIS HABER
Elektrik direğine çarpıp kaçtı, yakalandı! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası yine ertelendi! – KIBRIS HABER
Ara seçimde görevli sandık başkan ve üyeleri ödendi! – KIBRIS HABER
En çok yağış alan bölge belli oldu! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’ta kar veya sulu kar bekleniyor! – KIBRIS HABER
T.C. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, KKTC’ye geldi! Şampiyon Melekleri’in mezarlarını ziyaret etti – KIBRIS HABER
Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Rum gazetelerinin manşetlerinde yer aldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji dairesi açıkladı! – KIBRIS HABER
Petrol fiyatı düşüşte! – KIBRIS HABER
8 Aralık Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Yatak odasından uyuşturucu zulası çıktı! – KIBRIS HABER
Genel Tarım Sigortası Fonu’ndan duyuru! – KIBRIS HABER
Sahte belgeleri Sağlık Bakanlığı’nın sistemine yükledi! – KIBRIS HABER
22 Şişe içki çaldılar! – KIBRIS HABER
Oturma izni alabilmek için sağlık raporu sahteledi! – KIBRIS HABER
93 Araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Pazartesi Meclis genel kurulunun gündemi belli oldu! – KIBRIS HABER

Zelenski’den ses getirecek röportaj… Savaşın bitmesinin tek şartını açıkladı!

Zelenski’den ses getirecek röportaj… Savaşın bitmesinin tek şartını açıkladı!Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Rusya işgali ve 24 Şubat’tan beri …

Zelenski’den ses getirecek röportaj… Savaşın bitmesinin tek şartını açıkladı!
CyborNFT
23.07.2022 11:23
0
A+
A-

Zelenski’den ses getirecek röportaj… Savaşın bitmesinin tek şartını açıkladı!
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Rusya işgali ve 24 Şubat’tan beri ülkesinde yaşanan savaşla birlikte dünyanın en çok konuşulan ismi oldu. Ülkesinin sesini duyurabilmek için memleketler arası platformlarda sık sık uzunluk gösteren Ukrayna başkanı Wall Street Journal’a verdiği son röportajda çok çarpıcı kelamlar söyledi ve savaşın sona ermesinin tek yolunu açıkladı…

2019’da bir yolsuzlukla uğraş kampanyasının akabinde %73 oyla Cumhurbaşkanı seçilen 44 yaşındaki eski bir komedyen olan Volodimir Zelenski, işgalden bu yana bir savaş vakti önderi olarak hayatına dramatik bir ahenk sağladı.

Rus kuvvetleri şubat ayında işgale başlayınca, Zelenski Kiev’i terk etmeyi reddederek, kentin Pechersk bölgesindeki Rus tetikçilerin savaşın birinci günlerinde saldırmaya çalıştığı zirvedeki bir bölgede yer alan hükümet bölgesinde kaldı.

CyborNFT

Zelenski ve hâki askeri giysileri… Dünya aylardır bu imgeyi her gün izliyor

AYLARDIR BU TÜRLÜ YAŞIYOR…

Şubat ayından bu yana Kiev’den sadece ön cephedeki kentleri ziyaret etmek için ayrılan Zelenski, cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde gece gündüz kalıyor, binanın pencereleri kum torbalarıyla kaplı ve dışarı park etmiş zırhlı araçlar var. 44 yaşındaki önder, ortalama bir gününün uyanmak ve en son zayiat sayısını ve Rus füze hücumlarının haberlerini denetim etmekle başladığını söyledi.

“Her insan üzere işe meskenden gelirdim ve işten sonra meskene giderdim” dedi Zelenski. “Uyanır, yemek yer, idman yapar ve işe gelirdim… Artık de işte yaşıyorum, uyanıyorum…”

Demokratik ülkelerdeki siyasetçiler bazen kamuoyuna karşı hareket edebilir, dedi Ukrayna başkanı. “Ama sıkıntı özgürlük, tiranlık, insanların temel haklarını sınırlama, savaş problemi olduğunda, o vakit sizi seçti diye topluma karşı çıkmaya hakkınız yok.”

Bu durum elbette Zelenski için de geçerli. Geçen ay bir Wall Street Journal-NORC anketi, Ukraynalıların %89’unun bu yıl Rusya tarafından fethedilen rastgele bir bölgeyi terk edecek bir barış muahedesine karşı olduğunu ortaya koydu.

Ukrayna lideri her gün saatlerce çalışıyor, savaşla ilgili tüm bilgileri gözden geçiriyor

SABAH TOPLANTILARINDAN AKŞAM GÖRÜŞMELERİNE

Sabah toplantılarında, askeri yetkililer cephedeki son durumu rapor ediyor, bakanlar ona Rus füze hücumlarından kaynaklanan yakıt kasveti, altyapı hasarı üzere şeyleri anlatıyor, savunma yetkilileri ve diplomatlar ona Batı’nın silah tedariki hakkında bilgi veriyor.

Zelenski “Bunlar demiryollarını, köprüleri, tünelleri nasıl onaracağımız, Rusları nasıl alt edeceğimiz ile ilgili” diyor. Ukrayna başkanı, bu toplantıların akabinde yabancı başkanlarla bağlantı kurarak diplomatik çalışmalara devam ediyor. En yakın müttefiklerinden kimileri, onunla WhatsApp üzerinden daima temas halinde.

Akşam geç saatlerde, bu iş büyük ölçüde bittiğinde, Ukrayna cumhurbaşkanı ekseriyetle ulusa ve dünyaya yaptığı günlük görüntü konuşmasını kaydetmek için yerini alıyor. Bir vakitler bir TV yapım şirketi işleten Zelenski, Ukrayna’nın anlatısını yaymanın ve Rus propagandasına karşı koymanın savaşta çok değerli bir araç olduğunu aktarıyor: “Bu, öteki silah çeşitlerinin arzını etkilemeyi başaran güçlü bir silah” diyor gülerek.

Zelenski, parlamentolardan Glastonbury müzik şenliğine ve üniversite mezuniyetlerine kadar uzanan geniş kitlelere yönelik sık sık yaptığı konuşmalarla, direkt seçmenlerine hitap ederek dünya çapında hükümetler üzerinde baskı kurmayı ve ülkenin davasını manşetlerde tutarak Ukrayna’nın yorgunluğunu önlemeyi amaçlıyor.

“ÇATIŞMALAR DURURSA…”

Volodimir Zelenski, dün, Kiev’deki ağır halde güçlendirilmiş cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde The Wall Street Journal ile yaptığı röportajda “Rusya Federasyonu ile çatışmayı dondurmak demek, Rusya Federasyonu’na dinleme fırsatı tanıyan bir mola verdirmek manasına gelir” dedi ve ekledi “Bu duraklamayı jeopolitikalarını değiştirmek yahut eski Sovyet cumhuriyetleri üzerindeki argümanlarından vazgeçmek için kullanmayacaklar.”

Zelenski, WSJ’a verdiği röportajda savaşın kritik bir noktasında görüşlerini özetledi, zira çatışmalardan kaynaklanan ekonomik ıstıraplar dünya çapında yankılanıyor ve Rusya’nın askeri ilerlemeleri yavaşlıyor.

Her iki taraf da beş aylık kanlı savaşın akabinde bitkin düşmüş durumda. Artan güç ve besin fiyatları, Rusya’nın bu kış doğalgazını kapatma ihtimaliyle birleştiğinde, Avrupa’yı resesyona (durgunluk/duraklama) itmekle tehdit ediyor ve tıpkı Moskova’nın Batı ittifakını bölmeye çalıştığı üzere bir yandan da Batı’nın kararlılığını test ediyor.

Zelenski, ayladır Kiev’den yalnızca cephe çizgisini ziyaret etmek için ayrılıyor

BATIYA TEŞEKKÜR ETTİ

Röportajda artık kendisiyle özdeşleşmiş hâkî renkli askeri kıyafetlerine bürünen Zelenski, Rusya’nın Batılı işletmeler ve tüketiciler üzerindeki işgalinin maliyetini kabul ediyor ve ülkenin müttefiklerini Rus şantajına boyun eğmeyi reddettikleri ve Ukrayna’nın çok daha güçlü bir düşmana karşı direnişini sağlamaya devam ettikleri için övüyor.

“Buradaki insanlara teşekkür ediyorum. Onlar için güç, artık fiyatlar yüksek, bu savaştan, Rusların ürettiği krizlerden rahatsızlık duyuyorlar. Ancak bu bir bedeller sıkıntısı: Bugün Moskova’ya verilen diplomatik ödünler piyasaları bir formda istikrara kavuşturabilir, lakin gelecekte sadece süreksiz bir soluklanma ve bumerang tesirine yol açacaktır.”

PUTİN, ZELENSKİ’Yİ SUÇLAMIŞTI

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin bu hafta Zelenski’yi savaşı durduracak diplomatik bir tahlil istememekle suçlamıştı. Peki Zelenski bu mevzuda ne düşünüyor? Savaş nasıl ve ne vakit bitecek?

Zelenski, Rusya’yı dev bir balinayla karşılaştırarak “İki bölgeyi yutan ve artık: Çatışmayı durdurun” diyen bir balina. Sonra dinlenecek ve iki üç yıl içinde iki bölgeyi biraz daha ele geçirip tekrar tıpkı şeyi söyleyecek: Çatışmayı durdurun. Ve daha da ileri gitmeye devam edecek. Bu, yüzde yüz bir ihtimal” diyor.

Kiev’in 2014 ve 2015’te Almanya ve Fransa’nın baskısı altında Rusya ile imzaladığı kelamda Minsk mutabakatları, Moskova’nın Donbass’ın kimi bölgeleri üzerindeki denetimini sağlamlaştırmasına ve Ukrayna’yı zayıflatmasına müsaade vererek bu yılki işgalin yerini hazırladı.

Zelenski’ye nazaran savaşın bitmesinin tek bir yolu var. O da Rusya’nın kaybedilmiş Ukrayna topraklarının tamamından çekilmesi ve geri vermesi. Zelenski, bu tahlil dışındaki tüm tekliflerin fonksiyonsuz olacağını söylüyor.

Putin daima olarak, Ukrayna tarafını müzakereleri baltalamakla suçluyor

SAVAŞIN BİTMESİNİN TEK YOLU!

“Rusya’nın şubattaki işgalden bu yana ele geçirdiği Ukrayna topraklarını elinde tutmasına müsaade verecek rastgele bir ateşkes sadece daha geniş bir çatışmayı teşvik eder. Ve Moskova’ya bir sonraki cins için ikmal ve yine silahlanma konusunda fırsat verir.” Zelenski’nin bu uyarısı hayli ciddi…

Rus kuvvetleri son iki ayda, Moskova’nın 2014’te birinci müdahalesinin akabinde vekil devletçikler oluşturduğu ve toplu olarak Donbass olarak bilinen doğu Luhansk ve Donetsk bölgelerinin Ukrayna’nın denetimindeki kısımlarını ele geçirmeye odaklandı. Moskova haftalar sonra Luhansk bölgesinin geri kalanını ele geçirdi. Bu ayın başlarındaki ağır çatışmalar nedeniyle Ukrayna, Donetsk’in üçte birinden fazlasını hâlâ denetim ediyor ve Rus birlikleri, aralıksız çatışmalara karşın son iki hafta içinde burada değerli bir ilerleme kaydedemedi.

Putin’in Ukrayna’yı kötü halde hafife aldığını düşünen Zelenski şunları söyledi:

“KENDİNİ YILAN, BİZİ TAVŞAN SANDI”

“Bir piton üzere ağzını açtı ve bizim yalnızca bir tavşan olduğumuzu düşündü. Fakat biz bir tavşan değiliz ve bizi yutamayacağı ortaya çıktı. Ve aslında bu türlü yaparak kendini parçalama riski altına girdi.”

Zelenski, ABD ve müttefik silahlarının, bilhassa Himar’ın çok namlulu roket sistemlerinin ve 155 mm obüslerin son sevkiyatlarının, Rusya’nın Donbass’taki saldırısını köreltmesine ve oradaki durumu istikrara kavuşturmasına yardımcı olduğunu söyledi. Ruslar, Ukrayna tarafından günde 1.000 ila 2.000 top mermisine karşı günde 12.000 top mermisi ateşlediğini söyledi. Artık, Rusya’nın mühimmat ve asker kasveti hissetmeye başladığı sırada Ukrayna’nın günde yaklaşık 6.000 mermi atabileceğini de kelamlarına ekledi.

Zelenski, ateş gücü istikrarındaki bu değişikliğin Ukraynalı kayıplarının azalmasına yol açtığını söyledi. Mayıs ve haziran aylarında savaşın tepesindeyken, Ukrayna’nın günde 100 ila 200 asker kaybettiğini söyledi; artık, günde yaklaşık 30 mevt ve yaklaşık 250 yaralı var.

Ukrayna cumhurbaşkanı, ordunun yeni sağladığı sayılara danışmak için akıllı telefonunu çıkararak, “Size sayıları tam olarak söyleyebilirim, zira her gün bununla yaşıyorum” dedi.

YOL HARİTASINI ANLATMAYI REDDETTİ

Zelenski, Donbass’taki cephe sınırının istikrara kavuşturulmasının Ukrayna’nın öteki taraflarda ilerlemesine imkan sağlayacağını söyledi. Askeri analistler Ukrayna’nın bu yaz Herson’u geri almaya öncelik vereceğine inanırken, Zelenski Ukrayna’nın karşı taarruzlarını nerede ve ne vakit başlatmayı planladığını açıklamayı reddetti.

Putin, bu haftanın başlarında Ukrayna ve Rus delegasyonlarının mart ayı sonlarında İstanbul’da yapılan görüşmelerde bir barış mutabakatı taslağına vardıklarını söyledi ve Kiev’i mutabakattan vazgeçmekle suçladı.

Zelenski ise röportajda Putin’in argümanını “tam bir hezeyan” olarak nitelendirerek reddetti. Ukrayna cumhurbaşkanı, Kiev’in 24 Şubat işgalinden evvel Moskova ile umutsuzca diplomatik bir tahlil bulmaya çalıştığını, lakin üç yıl boyunca Putin’in ondan bir telefon bile almadığını söyledi.

Ukrayna halkının taleplerini de aktaran Zelenski, savaşın bitmesinin tek bir yolu olduğunu düşünüyor

“BUNU ÖNCELİKLE HALK REDDEDİYOR”

Zelenski “Putin, konuşmadan buraya geldi, insanları öldürdü, 12 milyonu yerinden etti ve artık Ukrayna’nın müzakere etmek istemediğini söylüyor” dedi. “Sadece insanları öldürüyorlar, kentleri yıkıyorlar, içine giriyorlar ve sonra ‘Müzakere edelim’ diyorlar. Kiminle konuşabilirler? Kayalarla mı? Onlar büsbütün kanla kaplıdırlar ve bu kanın yıkanması imkansızdır.”

Volodimir Zelenski, son beş ayın tüm trajedilerinden sonra, Ukrayna vatandaşlarının Rusya ile görüşme havasında olmadığını da kelamlarına ekledi.

“Toplum evvel tüm bölgelerin kurtarılması gerektiğine inanıyor, sonra ne yapacağımızı ve önümüzdeki yüzyıllarda nasıl yaşayabileceğimizi müzakere edebiliriz” dedi. “Halkımız yapabileceğimize inanıyor. Ve bunu ne kadar süratli yaparsak, o kadar az ölecekler.”

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.