STERLIN
26,9101
DOLAR
21,5166
EURO
23,1195
ALTIN
1.357,82
BIST
5.388,80
SON DAKİKA
Lapta’da, konuşmaya gelen komşusunu vurdu! – KIBRIS HABER
Bulaşıcı cinsel hastalıklar rekor seviyeye yükseldi! – KIBRIS HABER
Erkek kılığına girerek 19 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Girne’de 6 yaşındaki çocuk su dolu asansör boşluğuna düştü! – KIBRIS HABER
Yarın bu bölgelere elektrik verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Emniyet kemerini takmadı, otomobilin camından fırladı! – KIBRIS HABER
Hasan Esendağlı’dan, İsias Otel hakkında yeni açıklamalar! – KIBRIS HABER
3 Gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER
Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği, eğitim kompleksi için yer belirlendi Gazimağusa Belediyesinden karar bekleniyor! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Komşu olarak görüşüyorlardı, birbirlerinin eşlerine aşık oldular! İki adam nikah töreniyle eşlerini ve çocuklarını değiştirdi – KIBRIS HABER
Ömer Faruk Borahan’ın otopsisi yapıldı! – KIBRIS HABER
Ölüm sebebi belli oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu! – KIBRIS HABER
YSK’dan ara seçime yönelik 6 ilçede askıya alınan sandık seçmen listelerine ilişkin açıklama! – KIBRIS HABER
KTOEÖS, deprem riski olan okullar için Milli Eğitim Bakanlığı önündeydi! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! – KIBRIS HABER
Girne’de elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
SON DAKİKA! İYİ Parti’de istifa şoku – KIBRIS HABER
6 Haziran 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Kahramanmaraş’ta deprem! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! – KIBRIS HABER
Altın zirvede! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! 06.06.2023 Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Asya Karaali’yi darp eden 2 Kıbrıslı Rum tutuklandı! – KIBRIS HABER
‘2. Birkan Uzun Zirve Koşusu’ yapıldı! – KIBRIS HABER
TDP oy pusulasında ilk sırada! – KIBRIS HABER
Portekiz, haftada 4 gün çalışmaya geçiyor! – KIBRIS HABER

Yüzyılın madeni leonardite devlet yatırımı geliyor

Yüzyılın madeni leonardite devlet yatırımı geliyorLinyit alanlarından çıkarılan leonarditten 600 bin litre sıvı ve toz hümik asit üretimi için 2 …

Yüzyılın madeni leonardite devlet yatırımı geliyor
CyborNFT
28.10.2022 10:52
0
A+
A-

Yüzyılın madeni leonardite devlet yatırımı geliyor
Linyit alanlarından çıkarılan leonarditten 600 bin litre sıvı ve toz hümik asit üretimi için 2 bakanlık iştirakinde fizibilite çalışması yapılacak.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Afşin ilçelerindeki linyit alanlarından çıkarılan ve yüzyılın madeni olarak isimlendirilen leonarditten 600 bin litre sıvı ve toz hümik asit üretimi için 2 bakanlık iştirakinde fizibilite çalışması yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ‘2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’, Resmi Gazete’de yayımlanarak onaylandı.

CyborNFT

Karar çerçevesinde; Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) işbirliğinde tarım hayvancılık, kozmetik, ilaç endüstrisi üzere birçok alanda kullanılan ve 1,8 milyar tonluk rezerv tespit edilen Elbistan-Afşin bölgesindeki linyit alanlarında yer alan leonardit madeninin iktisada kazandırılması hedefleniyor.

Buna nazaran, ilgili bakanlık ve kurumlar, Afşin-Elbistan alanındaki leonardit araştırma ve kalite rezerv çalışması yapacak. Ayrıyeten, 600 bin litre sıvı ve toz hümik asit üretimi için gerekli fizibilite çalışmaları tamamlanacak. Bu yatırımın hayata geçmesi, başta tarım bölümü açısından hayati kıymet arz ediyor. Yatırım, bölgede istihdam ve iktisada de büyük katkı sunacak.

Linyitin kömürleşme esnasında yüksek oranda oksidasyona uğramasıyla oluşan ve içerdiği yüksek orandaki hümik asitlerden ötürü çok uygun bir toprak düzenleyici olarak bilinen leonarditle ilgili birçok bilimsel çalışması bulunan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Saltalı, leonarditin tarımda kullanımıyla kimyevi gübre kullanımının azalıp bitki randımanının arttığına işaret etti.

Bölgedeki leonardit rezervinin yaklaşık 1,8 milyar ton olarak kestirim edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Saltalı, kelam konusu kaynağın tarım dalına transferi halinde yıllık yaklaşık 500 milyon civarında tasarruf sağlanabileceğinin de altını çizdi.

Saltalı, bu madenden hümik asit üretiminin devreye alınması halinde tarım kesimine çok büyük katkı sağlanacağını düşündüğünü belirtti. Prof. Dr. Kadir Saltalı, “Fosforlu gübrelerin yüzde 95 oranında ham hususunu dışarıdan alıyoruz. Azotlu gübrenin üretiminde doğal gaz kullanılıyor biz doğal gazı dışarıdan alıyoruz. Yani gübre ham hususları bakımından biz dışarıya bağımlıyız. Biz leonardit kaynaklı ve leonardidin farklı türevleriyle ilgili gübreleri oluşturduğumuz vakit kimyasal gübre kullanımını yüzde 20-25 oranında azaltabiliriz, dışarıdan aldığımız ham maddeyi de böylelikle azaltmış oluruz. Biz bölgemizde bulunan leonardit kaynaklarını tarım kesimine transfer ettiğimiz vakit hem Türkiye’nin topraklarını canlı ve sağlıklı kılacağız hem de bu kaynaklara Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden ağır talep gelecek” dedi.

Çoğulhan Mahallesi’nde leonardit tesisi işleten Veysi Yıldız ise, “Bu özel maden, topraklarımızı hiç tarım yapılmamış düzeye getirmektedir. Topraklarımızda yüzde 30’lara varan randıman artışı, buna bağlı olarak yüksek kaliteli eser ve doğal meyve ve zerzevat yetiştirmede çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Buna istinaden toprağın organik unsuru yükseldiği vakit hem gübre tüketimi yüzde 25’lere düşecek hem de randıman artışı yüzde 30’larda olacak. Buna bağlı olarak da topraklarımız gençleşecek. Daha doğal sebzeler ve meyveler tüketeceğiz” açıklamasında bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.