STERLIN
23,2931
DOLAR
18,8150
EURO
20,4802
ALTIN
1.167,41
BIST
5.125,40
SON DAKİKA
Mars’ta bir ‘Ayı’ keşfedildi! – KIBRIS HABER
EYT düzenlemesi için saat verildi
Eczacılardan ilaç sıkıntısına çözüm önerisi
IAEA: Zaporijya Nükleer Santralinin çevresinde şiddetli patlamalar oluyor
Gelişen piyasalara rekor fon akışı
Sıktığı deodorant sonu oldu! 14 yaşında kalp krizinden öldü
İMEAK/Bayrak: Mersin limanı durgun, konteynerler boşta bekliyor
Dursun Oğuz; “Etleri marketler yerine kasaplardan almak daha doğru”! – KIBRIS HABER
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: İZBAN’ın yüzde 70’i bakanlığımızca yapılmıştır
İTO Başkanı Avdagiç: 2023 üretim yılı olacak
Nükleer enerji alanında lise kurulacak
ABD’de 100 milyon dolar gasp eden fidye yazılım örgütüne operasyon
Haiti’de polislerden Başbakan Henry’nin özel konutuna saldırı
Azerbaycan Büyükelçiliğine silahlı saldırı!1 kişi hayatını kaybetti, 2 yaralı – KIBRIS HABER
Avdagiç: 2023 üretim yılı olacak
Zehie Helin Reessur cinayetinin zanlısına 7 gün tutukluluk! – KIBRIS HABER
İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Stoltenberg ile görüştü
Bakan Kirişci: Tarımsal destekleme ödemeleri bugün çiftçilerin hesaplarına aktarılıyor
BIST’ten iki şirkete tedbir kararı
Ailesi ve hayranları şokta! Ünlü ismin cansız bedeni bavulun içinde bulundu
İsrail savaş uçaklarından Gazze Şeridi’ne hava saldırısı
Rekabet Heyeti’nden tüketicilere 39,3 milyar liralık yarar
Türk akademisyene memleketler arası vazife
Bakan Dönmez: Avrupa’ya gaz sevkiyatı yapabiliriz
55 öğretmenden “Eğitim Ƞ Sanat” standı
Brent Petrol Varil Fiyatı! – KIBRIS HABER
Altında düşüş! – KIBRIS HABER
Altına ABD bilgilerinden takviye geldi
Borsada yatırımcı sayısı 4 milyonu aştı
Son dakika… Azerbaycan’ın İran elçiliğine hücum

Yusufeli’nde asma köprü tarih oldu

Artvin’de Çoruh Irmağı üzerine inşa edilip, su tutmaya başlanan Yusufeli Barajı’nda, su yüksekliği 46 metreye ulaştı. Havzada 20 milyon metreküp su düzeyi ile eski Yusufeli-Erzurum kara yolu bitişiğindeki Irmakyanı köyü kısmen su altında kaldı. Tek ulaşımın sağlandığı asırlık asma köprünün sulara gömüldüğü köye gidenler, konutlarına uzaktan son kere baktı.

Yusufeli’nde asma köprü tarih oldu
CyborNFT
14.12.2022 10:07
0
A+
A-

Yusufeli’nde asma köprü tarih oldu
Artvin’de Çoruh Irmağı üzerine inşa edilip, su tutmaya başlanan Yusufeli Barajı’nda, su yüksekliği 46 metreye ulaştı. Havzada 20 milyon metreküp su düzeyi ile eski Yusufeli-Erzurum kara yolu bitişiğindeki Irmakyanı köyü kısmen su altında kaldı. Tek ulaşımın sağlandığı asırlık asma köprünün sulara gömüldüğü köye gidenler, meskenlerine uzaktan son sefer baktı.

Çoruh’un üzerine projelendirilip, temeli 26 Şubat 2013’te atılan, 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5’inci en yüksek barajı Yusufeli Barajı ile hidroelektrik santrali (HES) inşası tamamlandı. 558 megavat heyeti gücüyle ülke iktisadına yıllık 5 milyar lira katkı sağlayacak projeyle, gövdesi, düşey ve yatay düzlemde kavisli biçimde tasarlanan, dev gövdenin gerisinde depolanan suyun potansiyel gücü, yıllık ortalama 1 milyar 900 milyon kilovatsaatlik elektrik gücüne dönüştürülecek. 2,3 milyar metreküp su depolama hacmine sahip baraj; 29 Mayıs 2023’te elektrik üretimine geçecek. Baraj, Türkiye’nin 5’inci büyük kenti olan 2,5 milyon nüfuslu Antalya üzere bir kentin güç muhtaçlığının yanında yerli ve ulusal araba Togg’un 750 bin adedinin muhtaçlığı olan elektriği üretebilecek.

SU DÜZEYİ 46 METREYE ÇIKTI; TARİHİ KÖPRÜ TABANDA KALDI

CyborNFT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle 22 Kasım’da düzenlenen merasimle su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nda yaklaşık 20 milyon metreküp su depolandı. Yusufeli Barajı’nda 46 metreye ulaşan su düzeyi ile eski Yusufeli-Erzurum kara yolu bitişiğindeki Irmakyanı köyü kısmen su altında kaldı. Tek ulaşımın sağlandığı asırlık asma köprünün de sulara gömüldüğü köye gidenler, meskenlerine uzaktan son kere bakıyor.

‘HEM MEMNUN HEM DE HÜZÜNLÜYÜZ’

Köyden taşınanlardan Zeki Küçükalkan, “Doğma büyüme burada yaşadık. Bir bakımdan üzgünüz, yerimiz, anılarımız, ata-dede topraklarımız su altına gitti. Bir bakımdan da devletimizin kalkınması için bu barajın yapılması gerekiyordu; yapıldı. Hem memnun hem de hüzünlüyüz” dedi.

Ömer Küçükalkan ise “Yarım asrı aşkın bu köyde yaşadım. Anılarımız, yaşanmışlıklarımız tarih olacak. Su altında kalacak köyümüzü gelip son sefer görüyoruz” diye konuştu.

Çocukluğunun köyde geçtiğini söz eden Hüseyin Halkyürek de “Barajın olması sevindirici, güç atılımları bizim için gurur verici. Baraj büyük bir nimet. Tek hüznümüz, yaşanmışların geride kalacak olması” tabirlerini kullandı.

Rabia Akyürek “Çok büyük hisler içerisindeyim. Geçen yıl babamı kaybettim; bura baba ocağı. Evet, baraj çok kıymetli lakin konutları sular altında görmek kalbimi acıtıyor. O köprü aklımızdan çıkmayacak” dedi.

YENİ YUSUFELİ

İlçe merkezi ve 7 köyünün, baraj suları altında kalacağı Yusufeli’de, Yansıtıcılar mevkisinde, 24 milyon metreküp hafriyat ve 10 milyon metreküp dolgu ile oluşturulan 153 hektar alanda yeni yerleşim alanları inşa edildi. 3 bölgede 10 etap halindeki çalışmalarda hükümet konağı, emniyet, jandarma, adliye, ilkokul ve ortaokul, lise, müftülük, öğretmenevi üzere kamu binaları yapıldı. 3 bin 205 konutun yanı sıra dağların eteklerinde oluşturulan yeni yerleşim ünitelerinde ise yöresel mimaride, 2’şer katlı çağdaş meskenler inşa edildi. Toplamda 34 milyar lirayı bulan yatırım kapsamında 69,2 kilometresi tünel olmak üzere köprü ve viyadüklerden oluşan 110 kilometrelik yeni yol ağı oluşturuldu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.