STERLIN
20,7509
DOLAR
18,5827
EURO
18,2070
ALTIN
1.022,10
BIST
3.553,85

Yunanistan’dan bir skandal davet da Almanya’ya! Türkiye’ye nahoş suçlama…

Yunanistan’dan bir skandal davet da Almanya’ya! Türkiye’ye berbat suçlama…Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkelerini ziyaret eden …

Yunanistan’dan bir skandal davet da Almanya’ya! Türkiye’ye nahoş suçlama…
CyborNFT
29.07.2022 17:22
0
A+
A-

Yunanistan’dan bir skandal davet da Almanya’ya! Türkiye’ye berbat suçlama…
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkelerini ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’a ‘Türkiye’ye denizaltı satışını durdurun’ davetinde bulundu. Türkiye’ye yakışıksız suçlamalarda bulunan Dendias’ın daveti akıllara ABD kongresinde ‘Türkiye’ye F-16 satışı’ yapmayın diyen Yunanistan Başbakanı Miçotakis’i getirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, bugün Yunanistan ve Türkiye’yi kapsayan resmi bir ziyarete başladı.

YİNE TÜRKİYE’Yİ AMAÇ ALDILAR

CyborNFT

Alman bakan Baerbock, birinci durağı olan Atina ziyareti kapsamında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir ortaya geldi.

Buldukları her fırsatta Türkiye’ye yönelik temelsiz suçlamalarda bulunan Yunan yetkililer yeniden şaşırtamadı ve Baerbock’un ziyareti sırasında da Türkiye’yi amaç aldı.

ŞİMDİ DE DENDİAS: TÜRKİYE’YE DENİZALTI SATIŞINI DURDURUN

Geçtiğimiz aylarda Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ABD kongresine seslenerek ‘Türkiye’ye F-16 satışı yapmayın’ davetinde bulunmuştu.

Bu defa de Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Alman bakana ‘Türkiye’ye Alman üretimi denizaltıların satışını durdurun’ davetinde bulundu.

TÜRKİYE’YE NAHOŞ SUÇLAMA

Yunan Gazetesi Kathimerini’de yer alan habere nazaran Dendias daha da ileri giderek Türkiye’yi ‘Yunanistan’ı savaşla tehdit eden, Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal eden bir ülke’ olarak tanımladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Dendias ve Miçotakis görüşmelerinin akabinde yaptığı basın toplantılarında Türkiye ile Yunanistan’ın NATO’nun iki müttefik ülkesi olarak ortalarındaki uyuşmazlıkları diyalog yoluyla çözmeleri gerektiğini vurguladı.

MİÇOTAKİS DE BİREBİRİNİ YAPMIŞTI

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki bağlar Yunan Başbakanı Miçotakis’in ABD’deki açıklamaları sonrası bir anda gerilmişti.

Miçotakis ABD kongresinde yaptığı açıklamada ismini vermeden Türkiye’yi kastederek ‘Yunanistan komşularına dostluk elini uzatıyor. Lakin egemenliğimize, egemenlik haklarımıza yönelik ihlallere ve derhal son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, bölgede silah satışları ile ilgili kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum’ demişti.

Miçotakis, bu kelamlarıyla dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini talep etmişti.

TÜRKİYE VAZGEÇİLMEZ BİR ORTAK

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, iki ülkeyi kapsayan tipine başlamadan evvel yaptığı açıklamada Türkiye’nin vazgeçilmez bir ortak olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye ve Almanya’nın diğer hiçbir ülkenin olmadığı kadar birbirine bağlı olduğunu” belirtmişti.

Annalena Baerbock bugün akşam saatlerinde Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir ortaya gelecek. İki bakanın görüşmenin akabinde basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.