STERLIN
20,7551
DOLAR
18,5778
EURO
18,2147
ALTIN
1.021,66
BIST
3.553,85

Yunanistan’da endişe! ‘Abdülhamid Han’ nereye gidecek

Yunanistan’da endişe! ‘Abdülhamid Han’ nereye gidecekEnerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Türkiye’nin yeni sondaj gemisi Abdülhamid …

Yunanistan’da endişe! ‘Abdülhamid Han’ nereye gidecek
CyborNFT
28.07.2022 07:37
0
A+
A-

Yunanistan’da endişe! ‘Abdülhamid Han’ nereye gidecek
Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Türkiye’nin yeni sondaj gemisi Abdülhamid Han ile ilgili “9 Ağustos’ta Mersin’den birinci vazife yerine uğurlayacağız” açıklaması, Atina’da büyük telaşa yol açtı.

Dönmez’in katıldığı bir televizyon programında, Abdülhamid Han’ın birinci misyon yeri neresi olacağı sorulduğunda “Bunu, o gün (9 Ağustos) Cumhurbaşkanımız kamuoyu ile paylaşacak” demesi de Atina’daki tasayı arttırdı. Yunan medyası, Dönmez’in açıklamalarını “Akdeniz’de sıcak yaz”, “Ağustos’ta fırtına”, “Akdeniz’de sakin yaz hayal oluyor”, “Türkiye’den sondaj tahriki” başlıkları ile duyurdu.

ÜÇ SENARYO

CyborNFT

Atina’da Abdülhamid Han için “Türk karasuları içinde mi kalacak”, “Türkiye ile KKTC ortasındaki bölgeye mi gidecek”, “2020’de Oruç Reis krizinin yaşandığı Girit açıklarında mı faaliyet gösterecek” sorularına karşılık aranıyor. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Mersin’e giderek, sondaj gemisinde incelemeler yapması, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ise bugün Kıbrıs Rum kısmı ziyareti, geminin rotasının, Türkiye ile KKTC ortasındaki deniz alanı olacağı senaryosunu kuvvetlendirdi.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.