SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Yeşil modada öncü adımlar! Üretim atıklarını inovatif ve ekolojik eserlere dönüştürüyor

Sürdürülebilirliğin kendileri için artık bir kurum kültürü haline geldiğini söyleyen Kiğılı İdare Heyeti Lider Yardımcısı Hilal Suerdem, “Kiğılı, çevresel ve sektörel atıkları en aza indirerek karbon ayak izini azaltmaya odaklanıyor. Yeşil moda anlayışıyla üretiminin ana prensibine; doğal kaynaklı lifleri, geri dönüştürülmüş materyalleri ve üretim atıklarını alıyor” diyor.

Yeşil modada öncü adımlar! Üretim atıklarını inovatif ve ekolojik eserlere dönüştürüyor
Akacan The Mall
05.12.2022 07:26
0
A+
A-

Yeşil modada öncü adımlar! Üretim atıklarını inovatif ve ekolojik eserlere dönüştürüyor
Sürdürülebilirliğin kendileri için artık bir kurum kültürü haline geldiğini söyleyen Kiğılı İdare Heyeti Lider Yardımcısı Hilal Suerdem, “Kiğılı, çevresel ve sektörel atıkları en aza indirerek karbon ayak izini azaltmaya odaklanıyor. Yeşil moda anlayışıyla üretiminin ana prensibine; doğal kaynaklı lifleri, geri dönüştürülmüş gereçleri ve üretim atıklarını alıyor” diyor.

Erkek giysi markası Kiğılı, geri dönüşümü odak noktasına alarak, kesimdeki yeşil modaya taraf verdiğini belirtiyor. Bu anlayışla yenilenebilir koleksiyon hazırladıklarını söyleyen Kiğılı İdare Heyeti Lider Yardımcısı Hilal Suerdem, “Dönüştürülmüş ipliklerle gömlek ve örme gurubu atıklarından mont üreten Kiğılı, çevresel ve sektörel atıkları en aza indirerek karbon ayak izini azaltmaya odaklanıyor. Yeşil moda anlayışıyla üretiminin ana prensibine; doğal kaynaklı lifleri, geri dönüştürülmüş gereçleri ve üretim atıklarını alıyor” diyor.

ODAK NOKTASI GERİ DÖNÜŞÜM

Akacan The Mall

Hilal Suerdem, “Hammadde, tüketiminin azaltılması, atıkların tekrar kullanılması, güç tüketiminin minimuma indirilmesi ismine çok değerli bir rol üstlenen ‘geri dönüşüm’ü odak noktamıza aldık. Bölümümüz ismine üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyor ve sürdürülebilir bir gelecek için atık kıymetlendirme konusunda, üretim esnasında etrafa verilen zararın en aza indirilmesini sağlayacak çalışmalara öncelik veriyoruz. Toplumsal ve çevresel sorumluluk şuurumuzla dokuma sanayisine çevresel boyutta yeni bir bakış kazandırıyoruz. Yenilikçi ve sürdürülebilir eserlerimizle dünyaya karşı misyonumuzu yerine getirirken Türkiye iktisadının ekolojik ve çevresel sürdürülebilirliğini gözetiyoruz” açıklamalarında bulundu.

KURUM KÜLTÜRÜ OLDU

Sürdürülebilirlik kapsamında yapılan çalışmaların her adımından, sebep ve sonuçlarından çalışanları bilgilendirdiklerini kelamlarına ekleyen Suerdem, yapılan eğitimlerin de takviyesi ile uygulamaların çalışanlar tarafından da benimsendiğini, etrafa hassas üretim ve sürdürülebilirlik anlayışının kurum kültürü haline geldiğini söyledi.

 

RAHAT GİYSİ KAPSÜLÜ

Kiğılı İdare Konseyi Lider Yardımcısı Hilal Suerdem, Sürdürülebilirlik konusunda hayata geçirdikleri adımları şöyle sıralıyor:

“Kiğılı; yeşil moda anlayışla hayat verdiği rahat giysi kapsül koleksiyonunu, çevreci çalışmalarının birinci meyvesi olarak görüyor. Koleksiyonda yer alan eserlerde bitkilerin kabuk, kök ve yaprak özlerinden elde edilen, yüzde 100 doğal boyar hususları kullanıyor. Böylelikle üretim kademesinde ve eserin kullanım sırasında tabiata olumsuz tesirini en aza indiriyor.

KAHVE LİFİNİ KULLANIYOR

Üretim sırasında kullanılan su ölçüsünü azaltmak için pamuğa nazaran 20 kat daha az su ile tüketen kenevir lifini dizaynlarına kazandıran Kiğılı, doğal kaynaklı liflerle ekolojik yarar elde ediyor. Üstün performans özellikleri sunan ‘sorona’ asıllı kumaşlardan kir tutmayan pantolon üreten Kiğılı, pantolon üretimine kahve liflerini de dahil etme çalışmalarını başlattı. Kiğılı, Türkiye’de birinci sefer teri ve kokuyu önleyen gümüş garnili gömlek üretme amacıyla yola çıkarken geri dönüştürülmüş ipliklerle Recycle gömlek ve yaz dönemi örme kümesi atıklarından dolgu elyaflı mont üreterek kesim atıklarının azaltılmasına da öncülük ediyor.”

ENERJİYİ YÜZDE 50 AZALTTI

‘Geleceği aydınlatmak için, gereksizse söndür!’ kampanyasını da başlatan Kiğılı, genel müdürlük ve mağazalardaki ışıkları muhakkak saatlerde söndürüyor. Şirket, Türkiye genelindeki tüm mağazalarında uygulanan bu çalışma ile yalnızca 4 günde 60 hanenin bir aylık güç kullanımı kadar tasarruf etti ve mağazaların güç kullanım oranını yüzde 50 oranında azalttı.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.