STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Kaza yapan araç sürücüsüne, tutukluluk! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi eski meclis üyesi Faik Kasapoğlu hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER
ABD’de raydan çıkan tren alev aldı
Bakan Kurum: Vatandaşımızı bu liyakatsizlerin eline bırakmayacağız
Hamsi Festivali yarın gerçekleşiyor! – KIBRIS HABER
KOSGEB, 5 bin KOBİ’ye 10 milyar TL “Ortak Finansman Desteği” verecek
İsveç’te terör yuvası! PKK ismine adına şantaj yapıp, haraç kesiyorlar!
THY 238 seferini iptal etti
THY hava muhalefeti nedeniyle 238 seferini iptal etti
Bakanlık harekete geçti! Sıfır araba satıcılarına araştırma ve inceleme
Polis Uyardı! – KIBRIS HABER
Uludağ’da konaklama 4500 liradan başlıyor
81 vilayet valiliğine ‘ikinci yarıyıl’ genelgesi
Kar geliyor! – KIBRIS HABER
Güneşköy’de yol kenarında bulunan tekneyi kundakladı! – KIBRIS HABER
Adile Erk Kayıp! – KIBRIS HABER
Girne’de 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü
Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı başladı…
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi
Galatasaray ile Trabzonspor ligde 100. sefer karşılaşacak
Hasipoğlu; “Sayın Oktay’ın mesajları doğru algılanmalı, farklı yönlere çekilmemelidir”! – KIBRIS HABER

Yeşil modada öncü adımlar! Üretim atıklarını inovatif ve ekolojik eserlere dönüştürüyor

Sürdürülebilirliğin kendileri için artık bir kurum kültürü haline geldiğini söyleyen Kiğılı İdare Heyeti Lider Yardımcısı Hilal Suerdem, “Kiğılı, çevresel ve sektörel atıkları en aza indirerek karbon ayak izini azaltmaya odaklanıyor. Yeşil moda anlayışıyla üretiminin ana prensibine; doğal kaynaklı lifleri, geri dönüştürülmüş materyalleri ve üretim atıklarını alıyor” diyor.

Yeşil modada öncü adımlar! Üretim atıklarını inovatif ve ekolojik eserlere dönüştürüyor
CyborNFT
05.12.2022 07:26
0
A+
A-

Yeşil modada öncü adımlar! Üretim atıklarını inovatif ve ekolojik eserlere dönüştürüyor
Sürdürülebilirliğin kendileri için artık bir kurum kültürü haline geldiğini söyleyen Kiğılı İdare Heyeti Lider Yardımcısı Hilal Suerdem, “Kiğılı, çevresel ve sektörel atıkları en aza indirerek karbon ayak izini azaltmaya odaklanıyor. Yeşil moda anlayışıyla üretiminin ana prensibine; doğal kaynaklı lifleri, geri dönüştürülmüş gereçleri ve üretim atıklarını alıyor” diyor.

Erkek giysi markası Kiğılı, geri dönüşümü odak noktasına alarak, kesimdeki yeşil modaya taraf verdiğini belirtiyor. Bu anlayışla yenilenebilir koleksiyon hazırladıklarını söyleyen Kiğılı İdare Heyeti Lider Yardımcısı Hilal Suerdem, “Dönüştürülmüş ipliklerle gömlek ve örme gurubu atıklarından mont üreten Kiğılı, çevresel ve sektörel atıkları en aza indirerek karbon ayak izini azaltmaya odaklanıyor. Yeşil moda anlayışıyla üretiminin ana prensibine; doğal kaynaklı lifleri, geri dönüştürülmüş gereçleri ve üretim atıklarını alıyor” diyor.

ODAK NOKTASI GERİ DÖNÜŞÜM

CyborNFT

Hilal Suerdem, “Hammadde, tüketiminin azaltılması, atıkların tekrar kullanılması, güç tüketiminin minimuma indirilmesi ismine çok değerli bir rol üstlenen ‘geri dönüşüm’ü odak noktamıza aldık. Bölümümüz ismine üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyor ve sürdürülebilir bir gelecek için atık kıymetlendirme konusunda, üretim esnasında etrafa verilen zararın en aza indirilmesini sağlayacak çalışmalara öncelik veriyoruz. Toplumsal ve çevresel sorumluluk şuurumuzla dokuma sanayisine çevresel boyutta yeni bir bakış kazandırıyoruz. Yenilikçi ve sürdürülebilir eserlerimizle dünyaya karşı misyonumuzu yerine getirirken Türkiye iktisadının ekolojik ve çevresel sürdürülebilirliğini gözetiyoruz” açıklamalarında bulundu.

KURUM KÜLTÜRÜ OLDU

Sürdürülebilirlik kapsamında yapılan çalışmaların her adımından, sebep ve sonuçlarından çalışanları bilgilendirdiklerini kelamlarına ekleyen Suerdem, yapılan eğitimlerin de takviyesi ile uygulamaların çalışanlar tarafından da benimsendiğini, etrafa hassas üretim ve sürdürülebilirlik anlayışının kurum kültürü haline geldiğini söyledi.

 

RAHAT GİYSİ KAPSÜLÜ

Kiğılı İdare Konseyi Lider Yardımcısı Hilal Suerdem, Sürdürülebilirlik konusunda hayata geçirdikleri adımları şöyle sıralıyor:

“Kiğılı; yeşil moda anlayışla hayat verdiği rahat giysi kapsül koleksiyonunu, çevreci çalışmalarının birinci meyvesi olarak görüyor. Koleksiyonda yer alan eserlerde bitkilerin kabuk, kök ve yaprak özlerinden elde edilen, yüzde 100 doğal boyar hususları kullanıyor. Böylelikle üretim kademesinde ve eserin kullanım sırasında tabiata olumsuz tesirini en aza indiriyor.

KAHVE LİFİNİ KULLANIYOR

Üretim sırasında kullanılan su ölçüsünü azaltmak için pamuğa nazaran 20 kat daha az su ile tüketen kenevir lifini dizaynlarına kazandıran Kiğılı, doğal kaynaklı liflerle ekolojik yarar elde ediyor. Üstün performans özellikleri sunan ‘sorona’ asıllı kumaşlardan kir tutmayan pantolon üreten Kiğılı, pantolon üretimine kahve liflerini de dahil etme çalışmalarını başlattı. Kiğılı, Türkiye’de birinci sefer teri ve kokuyu önleyen gümüş garnili gömlek üretme amacıyla yola çıkarken geri dönüştürülmüş ipliklerle Recycle gömlek ve yaz dönemi örme kümesi atıklarından dolgu elyaflı mont üreterek kesim atıklarının azaltılmasına da öncülük ediyor.”

ENERJİYİ YÜZDE 50 AZALTTI

‘Geleceği aydınlatmak için, gereksizse söndür!’ kampanyasını da başlatan Kiğılı, genel müdürlük ve mağazalardaki ışıkları muhakkak saatlerde söndürüyor. Şirket, Türkiye genelindeki tüm mağazalarında uygulanan bu çalışma ile yalnızca 4 günde 60 hanenin bir aylık güç kullanımı kadar tasarruf etti ve mağazaların güç kullanım oranını yüzde 50 oranında azalttı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.