STERLIN
29,5333
DOLAR
23,4158
EURO
25,2089
ALTIN
1.477,28
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER

Yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları 760 milyar lirayı aştı

Yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları 760 milyar lirayı aştıYerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları, son bir yılda yaklaşık yüzde 90 …

Yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları 760 milyar lirayı aştı
CyborNFT
28.06.2022 11:37
0
A+
A-

Yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları 760 milyar lirayı aştı
Yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları, son bir yılda yaklaşık yüzde 90 büyüyerek 2022 yılı Mayıs ayı sonunda 760 milyar lirayı aştı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Merkez Bankası ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derleyerek hazırladığı mayıs ayı ‘Finansal Piyasa Özet’ datalarını açıkladı. Buna nazaran, yerli yatırımcıların hisse senedine ilgisi devam ediyor.

Geçen yılın mayıs sonunda 405,3 milyar lira olan yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları, bir yılda yaklaşık yüzde 90 artarak bu yılın mayıs sonu prestijiyle 760,7 milyar liraya çıktı. Bu fiyatın 368,1 milyar lirası kurumsal yatırımcılar ve hükmî bireylere, 392,6 milyar lirası da ferdî yatırımcılara ilişkin oldu. Yerli yatırımcıların hisse senedi varlıklarında bu yılın birinci beş ayındaki artış ise yüzde 45 (236 milyar lira) olarak kayıtlara geçti.

CyborNFT

2021’in nisan ayından itibaren düşüşe geçen ve 2021 yılı sonunda 2 milyon 355 bine kadar gerileyen Borsa İstanbul hisse senedi piyasasında bakiyeli yatırımcı sayısı, 2022 yılında yine artışa geçti ve beş ayda yaklaşık 98 bin artarak mayıs ayında 2 milyon 453 bine çıktı. Geçen yıl nisan sonu prestijiyle 1 milyon 959 bine çıkarak tarihi rekor kıran hisse senedi piyasasında ayda en az bir kere süreç yapan yatırımcı (aktif yatırımcı) sayısı ise bu yılın ocak ayında 1 milyon düzeyine kadar geriledikten sonra tekrar yükselişe geçti. TSPB bilgilerine nazaran, hisse senedindeki etkin yatırımcı sayısı nisan ayı sonu prestijiyle 1 milyon 468 bine çıktı.

TL mevduatlar beş ayda yüzde 47 arttı

TSPB tarafından açıklanan bilgilere nazaran, geçen yıl mayıs sonu prestijiyle 5 trilyon 716 milyar lira olan yurt içi yerleşiklerin (yerli yatırımcılar) finansal varlıkları, bir yılda yüzde 80 büyüyerek bu yılın mayıs ayı sonu prestijiyle 10 trilyon 241 milyar liraya yükseldi.

Yılın birinci beş ayında yerli yatırımcıların finansal varlıkları yüzde 32 arttı. Son bir yılda yerli yatırımcıların finansal varlıklarında en yüksek büyüme yüzde 139,5 ile kamu eurobondlarında yaşandı. Geçen yıl mayıs sonunda 287,8 milyar lira olan yerli yatırımcıların kamu eurobond varlıkları, bu yıl mayıs sonu prestijiyle 689,3 milyar liraya çıktı. Birebir devirde yerli yatırımcıların özel eurobond varlıkları ise yüzde 100 artarak 207,8 milyar liraya ulaştı.

TSPB datalarına nazaran, birinci beş ayda yerli yatırımcıların finansal varlıkları içerisinde en yüksek artış, hisse senedi varlıklarının yanı sıra devlet iç borçlanma senedi ve TL mevduat varlıklarında yaşandı.

Kur Muhafazalı Mevduat uygulamasının tesiriyle bu yılın başından itibaren artışa geçen yerli yatırımcıların TL mevduatları mayıs ayında da büyümesini sürdürdü. 2021 yılı sonunda 1,8 trilyon lira olan yerli yatırımcıların TL mevduatlardaki varlıkları yüzde 47 artışla bu yılın mayıs ayı sonunda 2,7 trilyon liraya ulaştı.

Aynı devirde Döviz mevduatlarındaki artış ise yüzde 14,2 ile sonlu kaldı. Geçen yılsonunda 1,5 trilyon lira olan yerli yatırımcıların devlet iç borçlanma senedi varlıkları ise beş ayda yüzde 49,4 artarak 2,2 trilyon liraya yükseldi.

Yabancı yatırımcıların finansal varlıkları yüzde 16,6 arttı

Yerli yatırımcılar ile kıyaslandığında yabancı yatırımcıların finansal varlıklarındaki büyüme daha düşük kaldı.
Geçen yıl mayıs ayı sonunda 549,6 milyar lira olan yurt dışı yerleşiklerin (yabancı yatırımcı) finansal varlıkları ise yüzde 45 artarak bu yıl mayıs ayı sonu prestijiyle 796,3 milyar liraya çıktı.

Yılın birinci beş ayında yabancı yatırımcıların finansal varlıkları yüzde 16,6 arttı. Yabancı yatırımcıların hisse senedi varlıkları son bir yılda yüzde 41 artarak mayıs sonunda 401,7 milyar lira oldu. Yabancı yatırımcıların hisse senedi varlıklarında yılın birinci beş ayındaki artışı ise yüzde 15,5 oldu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.