STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
“Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi” kapsamında hasat yapıldı – KIBRIS HABER
Türkiye ve Azerbaycan’a skandal sözler! ‘Soykırım’ çıkışı taptı – KIBRIS HABER
27 yıl önce öldürülmüştü, sır perdesi aralandı! – KIBRIS HABER
2 yaşındaki çocuk pitbull saldırısında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Atatürk büstüne zarar veren şahıslar tutuklandı! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden iki kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Sapkınlık gerçekten” dedirten görüntüler! – KIBRIS HABER
35 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Gümrüğe beyan edilmemiş ürünler tespit edildi! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da uyuşturucu! – KIBRIS HABER
Trafik kazasında Zafer Akyurt ağır yaralandı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER

Yenilenebilir güçte yatırımlar katlandı! İki haftada 3 milyar dolarlık yatırım ön lisans aldı

Güneş ve rüzgâr gücünde “depolama” rahmeti yaşanıyor. Kasım 2022’de mevzuat değişikliğiyle depolamalı elektrik üretiminin gündeme gelmesiyle lisans müracaatları patladı. EPDK’ya şurası gücün iki buçuk katı depolamalı RES ve GES lisans başvurusu geldi. Lider Yılmaz, iki haftada 3 milyar dolarlık yatırımın ön lisans aldığını söyledi.

Yenilenebilir güçte yatırımlar katlandı! İki haftada 3 milyar dolarlık yatırım ön lisans aldı
CyborNFT
16.04.2023 07:36
0
A+
A-

Yenilenebilir güçte yatırımlar katlandı! İki haftada 3 milyar dolarlık yatırım ön lisans aldı
Güneş ve rüzgâr gücünde “depolama” rahmeti yaşanıyor. Kasım 2022’de mevzuat değişikliğiyle depolamalı elektrik üretiminin gündeme gelmesiyle lisans müracaatları patladı. EPDK’ya heyeti gücün iki buçuk katı depolamalı RES ve GES lisans başvurusu geldi. Lider Yılmaz, iki haftada 3 milyar dolarlık yatırımın ön lisans aldığını söyledi.

Güneş ve rüzgârda kesintisiz güç sağlayacak olan depolama yatırımlarına ağır talep geldi. Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) heyeti gücün yaklaşık 2.5 katı depolamalı Rüzgâr Gücü Santralı ve Güneş Gücü Santralı (RES-GES) yatırımı başvurusu yapıldı. EPDK son iki haftada yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım manasına gelen 1.400 mw’lık santral için ön lisans verdi. Depolamalı güneş ve rüzgâr yatırımları şebekenin yükünü kıymetli ölçüde hafifletiyor.

45 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM BEKLENTİSİ

CyborNFT

EPDK, 19 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ikincil mevzuat değişikliklerinin akabinde depolamalı elektrik üretimi kapsamında müracaatları almaya başladı. Depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcılar, planladıkları depolama kapasitesi kadar rüzgâr ve güneş gücü santralı kurmak için Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından rastgele bir müsabaka yapılmadan EPDK’ya ön lisans müracaatında bulunabiliyor.

Mustafa Yılmaz

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz bir küme gazeteciyle bir ortaya gelerek yenilenebilir güçte kaydedilen gelişmeleri anlattı. Depolamalı rüzgâr gücü santralı (RES) ve güneş gücü santralı (GES) müracaatları kapsamında EPDK’ya 221 bin MW konseyi gücünde müracaat yapıldığını söyledi. Bu sayının elektriksel gücü söz ettiğini kaydeden Yılmaz, “Mekanik olarak, yani alanda heyetim ve yatırım talebi olarak müracaat sayısı 252 bin MW’ı aşmış durumda. Bu sayı bugün sahip olduğumuz şurası gücün nerdeyse 2.5 katı. Bu müracaatların yaklaşık 113 bin 630 MW’ı RES, 139 bin MW’ı GES yatırımları. Dalımızın geldiği nokta açısından hakikaten gurur verici bir tabloyla karşı karşıyayız” dedi.

Yılmaz, TEİAŞ ve ilgili dağıtım şirketlerinden alınan irtibat görüşleri kapsamında, 403 adet proje için yaklaşık 26 bin 500 MW’lık bir kapasite tahsis edildiğini belirterek, yapılacak yan sanayi ve teknoloji yatırımlarıyla birlikte alana 40–45 milyar seviyesinde yatırımın yansımasını beklediklerini söyledi.

‘KATLANARAK ARTACAK’

Yılmaz, perşembe günü yapılan şura toplantısında toplamda 658 MW şurası gücündeki altı depolamalı RES-GES için ön lisans verilmesine karar verildiğini anlattı. Böylelikle son iki haftada verilen ön lisans heyeti güç toplamının 1.400 MW’ı aştığını bunun alanda yaklaşık 3 milyar dolar seviyesinde yatırım manasına geldiğini kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: “Verilen ön lisanslar Türkiye güç bölümünün yatırım iştahını ve rekabetçi yapısını göstermesi açısından kıymetli. Yatırım sayısı hafta hafta katlanarak artacak ve üç-altı ayda inşallah alanda yansımalarını göreceğiz” diye konuştu.

ENERJİDE TİCARET MERKEZİ OLACAK

Sektörün ortaya koyduğu yatırım hevesine EPDK olarak tıpkı heyecanla karşılık verdiklerini kaydeden Lider Yılmaz şunları söyledi: “Hedefimiz belirli, ülkemiz en kısa müddette bir güç ticaret merkezi olacak. Bunu başaracak potansiyelimiz de, insan gücümüz de var. Yerli doğalgazı üreterek ticaret merkezi amacında kıymetli bir virajı dönüyoruz. Elektrikte de üzerimize düşeni yapacak, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan azami seviyede yararlanacağız. Depolamalı RES-GES yatırımları da bunun anahtarı olacak. Hem rekabet ve istihdamın arttığını hem de yerli teknolojilerin gelişimini birlikte göreceğiz. Elektrik üretim maliyetlerinin düştüğüne, güçte dışa bağımlılığın azaldığına, elektrikli araç piyasasındaki yükselişe birlikte tanıklık edeceğiz. Güç kesiminde yeni bir periyodun arifesindeyiz.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.