STERLIN
22,8313
DOLAR
18,6333
EURO
19,6161
ALTIN
1.076,48
BIST
5.046,19
SON DAKİKA
AMB Lideri Lagarde’dan büyüme iletisi
Asya borsalarında düşüş
Yunanistan silaha doymuyor: İsrail’den tanksavar füze alıyor
Uydurma hesapları siliyor
Kraliyet’te nerelisin skandalı
Esnaf zincir marketlere ‘e-ticaret’ modeli istedi
‘Yerli kurumsal yatırımcı tabanı oluşuyor’
Daima artırım yapılır mı?
Bu ‘kâşif’ denizleri koruyacak
Otomotivde ‘acil’ birleşme daveti
Özbekistan’da 480 megavat güce ulaştı
Çekilişlerin gözbebeği
Kıdem tazminatı için KGF kredisi geliyor
500 bin Euro’luk ‘yeşil’ yatırım
707 beygirlik SUV’u Türkiye’ye getirdi
Beşiktaş, Anderson Talisca için nabız yokluyor!
Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi: ‘Derbileri yabancı hakemler yönetebilir’
Fenerbahçe’ye Joao Pedro’dan makûs haber!
Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk: ‘Transferi içeriden yapacağız’
İktisat ve siyaset gündemi – 2 Aralık 2022
Son Dakika: Cristiano Ronaldo haberi! Güney Kore’ye galibiyet yetecek mi? Dünya Kupası iddaa oranları…
Resmi Gazete’de bugün (02.12.2022)
Almanya’ya galibiyet yetmedi, Dünya Kupası’na veda!
Son dakika: Rusya-Ukrayna savaşında değerli gelişme! Biden’dan Putin’e flaş teklif
Bakan Muş, İngiliz mevkidaşı Badenoch ile görüştü
Biden, Putin ile görüşme kuralını açıkladı
Anadolu Efes 82-71 Olympiakos
Stoltenberg: Putin’in savaşına sürüklenmeyeceğiz
Biden ve Macron Beyaz Saray’da bir araya geldi
Bakan Çavuşoğlu, Roma’da

Yenilenebilir güçte Aydem kârını yüzde 231 artırdı

Yenilenebilir güçte Aydem kârını yüzde 231 artırdıAydem Yenilenebilir Enerji’nin yılın birinci dokuz ayındaki geliri, geçen yılın birebir devrine …

Yenilenebilir güçte Aydem kârını yüzde 231 artırdı
CyborNFT
07.11.2022 11:07
0
A+
A-

Yenilenebilir güçte Aydem kârını yüzde 231 artırdı
Aydem Yenilenebilir Enerji’nin yılın birinci dokuz ayındaki geliri, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 231’lik artışla 3 milyar TL’yi aştı. Şirketin birinci iki çeyrekte süren finansal yükselişi, üçüncü çeyrekte de devam etti.

Aydem Yenilenebilir Güç, 2022 yılı birinci 9 aylık konsolide finansal raporunu, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. Geçen yılın birebir periyoduna nazaran gelirini 3 kattan fazla artırarak 3 milyar 1 milyon TL’ye çıkaran Aydem Yenilenebilir Güç, FAVÖK’ünü de geçen yılın tıpkı devrine nazaran yaklaşık yüzde 338’lik artışla, 2 milyar 794 milyon TL’ye yükseltti. Şirket, yılın birinci çeyreğinden itibaren devam eden finansal yükselişini üçüncü çeyrekte de sürdürdü.

“YILI FİNANSAL YÜKSELİŞ İLE TAMAMLAYACAĞIZ”

CyborNFT

Üçüncü çeyrek datalarını kıymetlendiren Aydem Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, “İlk 9 ayda geçen yılın tıpkı devrine oranla yüzde 231’lik artış kaydederek, 3 milyar TL’nin üzerinde gelir elde ettik. Katma bedel odaklı yatırımlarımızın tesiriyle toplam aktiflerimiz, bir evvelki yıl sonuna kıyasla yüzde 7 artarak 24,2 milyar TL’ye ulaştı. Aktif portföy idaremiz ve santrallerimizin yüksek emreamadelik düzeyi sayesinde FAVÖK’ümüz, birinci 9 ayda 2 milyar 794 milyon TL olarak gerçekleşti. Güç üretimimizin geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 38 üzerinde gerçekleşmesi ve yeni piyasa şartlarının tesiriyle, geçen yılın birinci 9 ayında 8 milyon TL olan net kârımızı bu yıl yaklaşık 906 milyon TL’ye çıkardık. 30 Eylül 2022 tarihi prestijiyle cinsinden yapılan hesaplama sonucu, net finansal borcumuzun yıllık FAVÖK’ümüze oranı da 3,1 düzeyinde gerçekleşti. Bu yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiğimiz sonuçlar, birinci iki çeyrekteki süratli yükselişimizi müspet tarafta takviyeler nitelikte. Başarılı sonuçlarımız yılın son çeyreğindeki performansımıza da katkı sağlayacak; yılı finansal yükselişle tamamlayacağız” diye konuştu.

GEÇEN YILIN BİREBİR PERİYODUNA NAZARAN GÜÇ ÜRETİMİNİ YÜZDE 38 ARTIRDI

Ömer Fatih Keha, şirketin üretim performansına ait olarak, “Üçüncü çeyrekte güç üretimimiz 2.024 GWh’ye ulaştı. 2021 yılı birinci 9 ayına nazaran üretim performansımızda yüzde 38 artış sergiledik. Birinci 9 ayda geçen yılın toplamındaki 1.793 GWh’lik üretimimizin ise yüzde 13 fazlasını gerçekleştirdik” dedi.

“YATIRIM ÇALIŞMALARIMIZ SON HIZ DEVAM EDİYOR”

Uşak RES’te üretimi devam eden hibrit güneş santrali yatırımı ve tekrar birebir santralde planlanan 102 MW’lık rüzgâr kapasite artışı projesiyle ilgili bilgiler paylaşan Keha, “Yeni piyasa şartları ve hibrit yönetmeliği, kapasite artışı projelerindeki fizibilitenin evvelki yıllara nazaran daha olumlu bir tablo çizmesine katkı sağladı. Bununla birlikte kapasite artışı yatırımları, daha avantajlı bir yatırım fırsatına dönüştü. 2023 yılı sonuna kadar konseyi gücümüzde yüzde 35 büyüme maksadı doğrultusunda çalışmalarımız son hız devam ediyor. Büyüme maksadımızın birinci lokasyonu olan Uşak RES’te, Türkiye’nin en büyük hibrit güneş santrali kurulumumuz devam ederken; 102 MW’lık rüzgâr kapasite artışı projemizde de saha çalışmalarımıza başladık. 2023 sonuna kadar Uşak’taki 61,5 MW rüzgâr güç santrali gücümüzü, 200 MW’a çıkarmış ve 100 MW hibrit güneş güç santrali ile birlikte toplam 300 MW’lık bir tesis haline dönüştürmüş olacağız. Verimli teknolojik imkânları kullanarak Uşak’taki hibrit güneş santrali projemizi, 2022 yılı sonunda faaliyete almayı planlıyoruz. Eurobond tahvil ihracında yaptığımız geri alımlarımız üçüncü çeyrekte de devam etti. 30 Eylül prestijiyle 39 milyon 187 bin ABD Doları nominal bedeldeki şirketimizin Eurobond’larını geri alarak borç maliyetimizi de azalttık. Devam eden Eurobond geri alımlarımızın şimdiki meblağı ise 45 milyon 789 bin ABD Dolarına ulaştı” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.