STERLIN
23,1772
DOLAR
18,8089
EURO
20,4467
ALTIN
1.165,77
BIST
4.976,55

Yaşasaydı bugün 38 yaşında olacaktı! Angelica’nın katili 28 yıl sonra bulundu: ‘En azından yüzünü biliyoruz’

Yaşasaydı bugün 38 yaşında olacaktı! Angelica’nın katili 28 yıl sonra bulundu: ‘En azından yüzünü biliyoruz’Henüz 10 yaşındayken hunharca …

Yaşasaydı bugün 38 yaşında olacaktı! Angelica’nın katili 28 yıl sonra bulundu: ‘En azından yüzünü biliyoruz’
CyborNFT
09.07.2022 10:07
0
A+
A-

Yaşasaydı bugün 38 yaşında olacaktı! Angelica’nın katili 28 yıl sonra bulundu: ‘En azından yüzünü biliyoruz’
Henüz 10 yaşındayken hunharca öldürülen hoşlar hoşu Angelica Ramirez’in katili DNA tahlilleri sayesinde bulundu. Fakat hem soruşturmayı yürüten polisleri hem de Ramirez ailesini makus bir haber bekliyordu.

ABD’nin California eyaletinin Visalia kenti 3 Mart 1994 tarihinde vahim bir olaya sahne oldu. 10 yaşındaki Angelica Ramirez, kentin doğusunda kurulan bir bit pazarında ortadan kayboldu.

Günlerden perşembeydi lakin 4’üncü sınıf öğrencisi Angelica, kendini pek güzel hissetmediği için o gün okula gitmemiş annesi ve kardeşleriyle birlikte pazar yerinin yolunu tutmuştu.

CyborNFT

Tulare, Kings, Fresno üzere birçok kentin pazarlarında satıcılık yapan anne, dört çocuğunun en büyüğü olan Angelica’yı kardeşlerine göz kulak olmakla görevlendirmişti.

Kadın, Angelica’yı en son saat 10.30-11 sularında tuvalete giderken gördü, sonra da işine daldı. Bir müddet sonra kızının hâlâ geri dönmediğini fark eden anne çabucak yetkililere haber verdi.

Polisler, hassas burunlu köpeklerin ve öbür satıcıların da yardımıyla pazarın altını üstüne getirdi ancak Angelica hiçbir yerde yoktu. Köpekler küçük kızın kokusunu pazar yerinin otoparkına kadar takip etmeyi başardı. Ne yazık ki Angelica burada da bulunamadı.

İki gün sonra bir tarım personeli, Angelica’nın cansız vücudunu yaklaşık 50 kilometre uzakta, Pixley bölgesindeki bir sulama kanalında buldu. Yapılan otopsiyle elde edilen sonuçlar Ramirez ailesinin acısının katlanmasına neden oldu: Angelica tecavüze uğramış ve boğularak öldürülmüştü.

Tulare County Şerif Ofisi için Angelica Ramirez soruşturması artık bir kayıp olayı değil cinayet olayıydı ve olayın üzerinden 28 yıldan fazla vakit geçmesine rağmen ehemmiyetini koruyacaktı. Şerif Mike Boudreaux’nun deyişiyle, o günden sonra, Angelica Ramirez evrakının rafa kaldırıldığı bir gün bile olmadı.

BİNLERCE İPUCU, YÜZLERCE POTANSİYEL ŞÜPHELİ

Şerif Bourdeaux’nun aktardığına nazaran, yaklaşık 30 yıllık süreçte binlerce ipucu takip edildi, yüzlerce potansiyel kuşkulu sorgulandı, mevzuyla ilgili bilgisi olabilecek 1000 kadar şahısla görüşmeler yapıldı.

Angelica’nın tecavüze uğramış olması nedeniyle dedektifler evvel bölgedeki kayıtlı seks suçlularının sözlerini almakla işe başladı lakin hiçbir sonuç elde edilemedi. Test teknolojisinin ilerleyişinden faydalanan dedektifler olay yerinden alınan DNA örneklerini tahminen 100 sefer çeşitli data tabanlarına yolladı lakin bir eşleşme sağlanamadı.

1998 yılında Federal Soruşturma Ofisi (FBI) da davaya dahil oldu. FBI dedektifleri olay yerini ziyaret etti, daha evvel toplanmış olan delilleri inceledi ve Angela’nın annesinin sözüne başvurdu. Dört yıl sonra DNA örnekleri bu defa de FBI’ın kullandığı Kombine DNA Endeks Sistemi’ne yollandı. Lakin yeniden bir eşleşme elde edilemedi. İpuçları tükeniyor, dedektiflerin hissettiği baskı ise artıyordu.

ANGELICA’NIN KÜPELERİ NEREDE?

2018 yılı soruşturmadaki kıymetli dönüm noktalarından biriydi. FBI’ın hazırladığı bir “Katilimi Yakalamaya Yardım Edin” görüntüsü ülkede büyük ses getirdi. Angelica’nın sesinin teknolojinin imkanları kullanılarak yine üretildiği görüntüde küçük kız o gün başından geçenleri anlatıyordu.

Kaybolduğu gün Angelica en sevdiği giysilerini giyiyordu: Üzerinde “Kool Kat” yazılı beyaz tişörtü vardı, kulağında ise “Beauty and the Beast” sinemasındaki Mrs. Potts karakterini yansıtan küpeleri…

Ancak cansız vücudu bulunduğunda küpeleri küçük kızın kulağında değildi. Üstelik küpeler hiçbir yerde bulunamadı.

Videodaki ses, “Küpelerim hala benim canımı yakan adamın elinde olabilir. Tahminen de onları bir diğerine vermiştir” diyordu.

DNA’SI KULLANILARAK ROBOT FOTOĞRAF ÇİZİLDİ

Bu görüntü sayesinde Angelica Ramirez davası yine gündeme geldi ancak dedektifleri sonuca götürecek ipuçları bir türlü ortaya çıkmıyordu.

Bunun üzerine devreye Parabon NanoLabs girdi. Virginia merkezli Parabon, olay yerinden toplanan DNA örneklerini kullanarak Angelica’nın katiline ilişkin olabilecek bir profil resmi çizdi. Birebir kişinin 20, 50 ve 75 yaşlarındaki robot fotoğrafları 2019 yılının Mart ayında tüm medyada yer aldı.

Parabon NanoLab, DNA’da yazılı cinsiyet, etnik köken, deri rengi, göz ve saç rengi, yüz biçimi üzere dataları kullanıyor. Laboratuvarla paylaşılan DNA’ya nazaran Angelica’yı öldüren kişi koyu kumral, kahverengi ya da siyah gözlü ve siyah ya da koyu kahverengi saçlıydı.

Parabon NanoLab, DNA’da yazılı cinsiyet, etnik köken, deri rengi, göz ve saç rengi, yüz hali üzere dataları kullanıyor. Laboratuvarla paylaşılan DNA’ya nazaran Angelica’yı öldüren kişi koyu kumral, kahverengi ya da siyah gözlü ve siyah ya da koyu kahverengi saçlıydı.

Şerif Boudreaux, robot fotoğrafları kamuoyuyla paylaştığı basın toplantısında, “Angelica’nın vefatından bu yana geçen 25 yılda birinci kere bu hatası işleyen kişinin yüzünü görmüş olduk” diyordu.

Bu yeni kanıt eşliğinde eldeki tüm delilleri ve ipuçlarını yine değerlendirdiklerini de belirten Şerif Boudreaux, “Küçük ya da değersiz görünen her türlü bilgi bu davayı çözmemizi ve Angelica’nın ailesini adalete kavuşturmamızı sağlayabilir” tabirlerini kullanıyordu.

KABUS BİTTİ FAKAT ADALET YERİNİ BULMADI

Ramirez ailesinin hayatını karartan kâbus, nihayet geçtiğimiz hafta sona erdi ve katilin kim olduğu ortaya çıktı. Ne var ki Ramirez ailesi, Angelica’yı öldüren kişinin parmaklıkların gerisinde cezasını çektiğini göremeyecek.

Şerif Boudreaux, geçtiğimiz perşembe günü düzenlediği basın toplantısında DNA tahlilleri sonucunda Angelica’nın katilinin 8 yıl evvel ölen Romiro Villegas olduğu sonucuna varıldığını açıkladı.

Boudreaux, yetişkinlik yıllarının değerli bir kısmını tarım personeli olarak geçiren Villegas’ın 1980’lerde Tulare County’e yerleştiğini lakin daha sonra tekrar Güney California’ya döndüğünü söyledi.

Bit pazarlarında sıkça vakit geçiren Villegas’ın hata sicilinin kabarık olduğu iki sefer mahpusa girip çıktığı biliniyor. Villegas hakkında öbür çocuk istismarı suçlamaları bulunduğunu da tespit etti. ABD’de ve Meksika’da yaşanan çeşitli olaylara ait bu suçlamalar o devirde polise bildirilmemişti.

Dedektifler en az üç kurbanın kimliğini belirledi. Villegas’ın saldırısına uğradıklarında bu şahısların en küçüğü 6 en büyüğü ise 14 yaşındaydı. Öteki yandan Villegas’ın Angelica dışındaki rastgele bir cinayetle ilişkisi tespit edilmiş değil.

EN AZINDAN YÜZÜNÜ BİLİYORUZ

Angelica’nın aile üyeleriyle birlikte kameraların karşısına çıkan Boudreaux, “Bir şüpheliye kelepçe takmıyoruz lakin bir belgeyi kapatıyoruz” dedi.

Boudreaux, Angelica’nın kaybolduğu gün kendisinin de aramaya katılan polislerden olduğunu belirterek, “O günü hatırlıyorum. Bu küçük kızı ararken hissettiğimiz umarsızlığı hatırlıyorum” sözlerini kullandı.

Angelica’nın kız kardeşi Micaela ise gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, polise teşekkür ederken, “En azından şu an katilin yüzünü biliyoruz. Artık bu kişinin hala dışarıda olup tıpkı şeyleri diğerlerine da yapıyor olmasından endişelenmeyeceğiz” dedi.

Peki katilin Villegas olduğu nasıl tespit edilebildi? Bu soruya da Tulare County Şerif Ofisi’nden Çavuş Joshua Lowry karşılık verdi.

“O MALUM YERDE, ANGELICA İSE CENNETTE”

Çavuş Lowry’nin aktardığına nazaran, dedektifler FBI’ın İsimli Bilimler Geneoloji Ünitesine de danıştıktan sonra, ellerindeki DNA profilini geçtiğimiz Şubat ayında insanların soy ağaçlarını bulmalarına yardımcı olan bilgi tabanlarına yükledi. Yaklaşık 1 ay içinde bir eşleşme elde edildi.

Lowry, “Şüphelinin soyağacında iki kuşak altta ya da üstte olan bir akrabasını bulduğumuzu biliyorduk” dedi.

Söz konusu ailenin başka üyeleriyle yapılan kıyaslamalar, dedektifleri Güney California’da yaşayan bir ailenin beş erkek çocuğuna götürdü. Kardeşlerin dördü yapılan DNA tahlilleriyle aklandı. Geriye kalan beşinci kardeş ise Romiro Villegas’tı. 2002 yılında uyuşturucu kaçakçılığı yaparken yakalanan ve iki yıllık mahpus cezasının akabinde 2004’te Meksika’ya hudut dışı edilen Villegas’ın 2014 yılında Vadi Ateşi hastalığı nedeniyle öldüğü de belirtildi.

Şerif Boudreaux da Villegas’ın hayatı boyunca DNA örneği vermemiş olduğunu kelamlarına ekledi.

Basın toplantısından evvelki iki günü Ramirez ailesiyle geçirdiğini söyleyen Boudreaux, Angelica’yı öldüren kişinin Villegas olduğundan nasıl emin olduklarını onlara adım adım anlattığını belirtti.

“Angelica’nın katili artık sır değil. Şayet teselli olacaksa, öldüğünü biliyoruz ve bence şu an malum yerde özel bir konumda” diyen Boudreaux kelamlarını “Ama Angelica’nın cennette olduğunu biliyoruz” diye noktaladı.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.