STERLIN
22,6886
DOLAR
18,8274
EURO
20,2139
ALTIN
1.134,09
BIST
4.930,18
SON DAKİKA
SPK’dan sarsıntı bölgesi için kıymetli kararlar
Fahiş fiyat fırsatçılarına göz açtırılmıyor
Oteller: Kapılarımız açık
İş dünyasında seferberlik
İş makinesi ve vinç daveti
Besinde yardım zinciri
Akaryakıt şirketleri: Tankerlerimiz hazır
Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Zoteeva: Projede rastgele bir hasar olmadı
İktisat ve siyaset gündemi – 7 Şubat 2023
Dünyadan dayanak ve yardım seferberliği
8 ülkede hissedildi… Suriye’de de yıkım
Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor
Resmi Gazete’de bugün (07.02.2023)
Merkez Bankası’ndan ‘deprem’ önlemleri
THY sarsıntı bölgesinden İstanbul uçuşlarını 100 TL’ye sabitledi
F.Bahçe Beko ve Anadolu Efes’in maçları ertelendi
Felipe Melo’dan Volkan Demirel’e dayanak
ABD Lideri Biden’dan Erdoğan’a ‘geçmiş olsun’ telefonu
MOBİSAD: Bağlantıda, kimi noktalarda jeneratörlerle tahlil üretmeye çalışıyoruz
Nicolo Zaniolo’dan Türkiye için bildiri
Borsada depo kaidesi düzenlemesinde geri adım
Hatayspor’da Christian Atsu ve Sportif Yönetici Taner Savut hala enkaz altında
Spor camiası deprem için seferber oldu
TCMB’den deprem bölgeleri için kredi ve bağış kararı
2 bin 500 öğretmen afet bölgesinde
Bakan Akar: Hava yardım koridoru oluşturuldu
Beşiktaşlı futbolculardan depremzedeler için yardım çağrısı
Dünya Bankası ve IMF’den Türkiye’ye taziye mesajı
Bakan Özer’den afetzedelere ziyaret
Canbolat Özgürlük Ortaokulu öğrencileri ülkeye geldi! – KIBRIS HABER

Yargıtay’dan SGK’lılar için hassaslık kararı

Yargıtay’dan SGK’lılar için hassaslık kararıAralık ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine gelmesi planlanan Emeklilikte Yaşa …

Yargıtay’dan SGK’lılar için hassaslık kararı
CyborNFT
20.11.2022 07:44
0
A+
A-

Yargıtay’dan SGK’lılar için hassaslık kararı
Aralık ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine gelmesi planlanan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi öncesi Yargıtay’dan kıymetli bir karar çıktı.

Sigortalılık başlangıç tarihi ve hizmet tespitine yönelik davaların kamu sistemini ilgilendirdiğine dikkat çeken Yargıtay Hukuk Genel Şurası, bu çeşit davalarda hâkimin özel bir hassaslık göstererek kanıtları bizatihi toplaması ve sonucuna nazaran karar vermesi gerektiğine hükmetti.

2 YIL ARALIKSIZ ÇALIŞTI

CyborNFT

Bir kasaba belediyesinde alt patronlar değişmesine karşın 2 sene aralıksız çalıştığını belirten paklık emekçisi, 1 yıllık sigorta primlerinin yatırılmadığı gerekçesiyle İş Mahkemesi’nde tespit davası açtı. Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirilmeyen ve prim ödenmeyen hizmetlerinin tespitine karar verilmesini talep ederek hem belediye hem de paklık şirketine dava açtı. Davalı Belediye Başkanlığı, açılan davayı kabul etmediklerini, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 67. unsurunda Belediyenin asıl işlerinden olan paklık ve çöp toplama işlerini üçüncü şahıslara gördürme imkânı tanındığını bildirdi. Öbür davalı paklık firması ise karşılık dilekçesi sunmadı. Mahkeme, davacının sigorta hizmetlerinin bildirilmediği tarihler ortasında evvelki ihalenin bitmiş olmasına ve bir sonraki alt patronun işe başlamamasına karşın davacının belediye işlerinde kesintisiz çalıştırılmaya devam ettirildiğine dikkat çekerek belediye tarafından davanın kabulüne hükmetti. Karar temyiz edilince devreye giren Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını bozdu. Tekrar görülen davada mahkeme birinci kararında direndi. Davalının temyiz müracaatı üzerine bu sefer devreye Yargıtay Hukuk Genel Heyeti girdi.

ÖZENLE YÜRÜTÜLMELİ

Oybirliği ile alınan kararda, toplumsal güvenlik hukukunun hem kamu hukuku hem de özel hukuk alanında kalan özellikleri dikkate alındığında, bilhassa hizmet tespiti davalarında bizatihi araştırma unsurunun ağır bastığı görüldüğü hatırlatıldı. Kararda şöyle denildi:

“Sigortalılık başlangıç tarihi ve hizmet tespitine yönelik davaların kamu sistemini ilgilendirdiği ve bu sebeple özel bir hassaslık ve itinayla yürütülmesi icap eder. Yargıtay tarafından yerleşmiş içtihadı gereği olduğundan kamu nizamını ilgilendiren hizmet tespiti davalarında, hâkimin özel bir hassaslık göstererek kanıtları zaten toplaması ve sonucuna nazaran karar vermesi gerekir. Bizatihi araştırma prensibinin uygulandığı bu davalarda ispat yükü, bir tarafa yüklenemez. Hizmet tespiti davalarının amacı, hizmetlerin karşılığı olan toplumsal güvenlik haklarının korunması olduğundan tespiti istenen devirde kişinin sigortalı niteliği taşıyıp taşımadığı ile yapılan işin kanun çerçevesinde girip girmediği araştırılmalıdır.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.