STERLIN
33,1946
DOLAR
27,2577
EURO
28,8561
ALTIN
1.668,38
BIST
8.242,26
SON DAKİKA
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da yangın! – KIBRIS HABER
Ek bütünlemede kalan çocuklar için ortalama 5’e düşürüldü! – KIBRIS HABER
26 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
O ödenekler 5 Ekim’de ödenecek! – KIBRIS HABER
Ahmet Savaşan göreve başladı! – KIBRIS HABER
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER
CTP gençlerinden, ihtiyaç sahibi çocuklara kıyafet yardımı – KIBRIS HABER

Yargıtay’dan çok konuşulacak ‘depozito’ kararı

Kiracısından, depozitoyu euro ya da dolar alan mesken sahiplerine makus haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek Mahkeme; kira mukavelesi uyarınca euro üzerinden ödenen depozito, kiracı tarafından TL olarak talep edilmediği sürece euro olarak iade edilmesi gerektiğine hükmetti.

Yargıtay’dan çok konuşulacak ‘depozito’ kararı
CyborNFT
21.01.2023 10:05
0
A+
A-

Yargıtay’dan çok konuşulacak ‘depozito’ kararı
Kiracısından, depozitoyu euro ya da dolar alan konut sahiplerine berbat haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek Mahkeme; kira kontratı uyarınca euro üzerinden ödenen depozito, kiracı tarafından TL olarak talep edilmediği sürece euro olarak iade edilmesi gerektiğine hükmetti.

Kiraladığı konut için daire sahibine bin depozito ödeyen kiracı, konutu tahliye edince depozitosunu geri istedi. Depozitoyu ödemeye yanaşmayan mesken sahibi hakkında icra takibi başlattı. Konut sahibi, icra takibinin haksız olduğunu ileri sürüp haciz sürecine itiraz etti.

Bunun üzerine Sulh Hukuk Mahkemesi’ne müracaat eden kiracı, kiralanan tahliye edildiği ve hiçbir borcu olmadığı halde depozito bedelinin iade edilmediğini, depozito alacağının tahsili için yapılan takibe haksız olarak itiraz ettiğini ileri sürerek; itirazın iptaline, lehine icra inkar tazminatına karar verilmesini talep etti.

CyborNFT

Davalı konut sahibi, davacının kira müddeti sona ermeden mukaveleyi tek taraflı olarak feshettiği için kiralananın benzeri şartlarda kiraya verilebileceği makul mühlet için kira mukavelesinden doğan borçlarının devam edeceğini savunarak davanın reddini istedi. Mahkeme; davanın kısmen kabulü ile 2 bin 480 TL asıl alacak istikametinden takibin devamına, karşı davanın kısmen kabulü ile 6 bin TL erken tahliye tazminatının 10/04/2018 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte karşı davalıdan alınarak karşı davacıya verilmesine, birleşen davanın reddine karar verdi.

Karar katılaştıktan sonra devreye giren Adalet Bakanlığı, kararın kamu faydasına bozulmasını talep etti. Bakanlık; davacı kiracı tarafından ödenmiş olan teminatın bin Euro olduğu ve iadesi istenen bedelin de tıpkı formda Euro cinsinden olduğu gözetilmeden yapılan yargılama sonunda talepten farklı formda TL’ye hükmedilmesi ve hükmolunan 2 bin 480 TL’ye de ne biçimde ulaşıldığına münasebette yer verilmemesi yol ve yasaya alışılmamış bulunduğu ileri sürülerek; kararın, kanun faydasına bozulması talep eti.

EMSAL NİTELİKTE KARAR

Dava evrakını yine kıymetlendiren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda şöyle denildi:

“Davacının, alacağını Euro cinsinden icra takibine bahis ettiği, yalnızca harca temel bedelin belirlenmesi için icra belgesine takip tarihindeki karşılığını 4 bin 680 TL olarak belirttiği görülmektedir. Buna nazaran, davacının cinsinden olan alacağının fiili ödeme günündeki rayiç üzerinden ödenmesini istediği gözetilerek karar tesisi yoluna gidilmesi gerekirken, yanılgılı kıymetlendirme ile Türk Lirası olarak belirlenen alacak ölçüsü üzerinden takibin devamına karar verilmesi suretiyle karar tesisi yoluna gidilmesi yordam ve kanuna terstir. Ayrıyeten mahkemece, itirazın 2 bin 480 TL asıl alacak üzerinden devamına karar verilmiş ise de hükmedilen bu sonuca nasıl varıldığı konusunda rastgele bir açıklama yapılmayarak 6100 sayılı HMK’nın 297 unsuruna karşıt karar kurulması da tarz ve yasaya alışılmamış olup, Adalet Bakanlığının yerinde görülen kanun faydasına temyiz talebinin kabulü gerekir. Açıklanan nedenlerle Adalet Bakanlığının yerinde görülen kanun faydasına temyiz talebinin kabulüne oy birliği ile karar verildi.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.