STERLIN
22,7972
DOLAR
18,8311
EURO
20,2260
ALTIN
1.139,48
BIST
4.505,34
SON DAKİKA
Zelzele bölgesine konteyner kent kurulmaya başlandı
ADASO/Kıvanç: Birçok sanayicimiz Pazartesi’ye kadar üretimi durdurdu
BP: Ceyhan’dan petrol ihracının ne vakit başlayacağı belgisiz
Disney 7 bin çalışanını işten çıkaracak
Washington’da Türkiye’deki zelzelede hayatını kaybedenlerin anısına mum yakıldı
Biden’dan Türkiye iletisi: “100 yılı aşkın müddettir bölgede yaşanan en makus sarsıntılardan biri”
64 saat sonra enkazdan sağ çıkarılan 24 yaşındaki gencin duvara yazdığı o yazı! – KIBRIS HABER
Cem Dana; “Adıyaman yerle bir oldu”! – KIBRIS HABER
7 yaşındaki kız çocuğu enkaz altındaki kardeşini bu türlü korudu! ‘Bizi çıkarın istediğiniz her şeyi yaparım’
Biden resesyon beklemiyor
Almanya’dan Türkiye ve Suriye’ye yapılan aramalar 10 gün fiyatsız
Türkiye’yi yalnız bırakmadılar… Dünyanın dört bir yanından destek!
Talip Atalay; “İsias Otel enkazından 2 cesede daha ulaşıldı”! – KIBRIS HABER
Prof. Dr. Naci Görür, ‘endişe ediyoruz’ diyerek risk altında olan illeri söyledi! – KIBRIS HABER
SSB Lideri İsmail Demir paylaştı: Aksungur’un yeni teknolojisi birinci defa zelzele bölgesinde uygulandı
SunExpress, sarsıntı bölgesi kalkış ve varışlı uçuşlarını fiyatsız yaptı
1117 artçı deprem gerçekleşti! – KIBRIS HABER
Nazım Çavuşoğlu; “Otel enkazında 23. kişiye ulaştık”! – KIBRIS HABER
Fatma Demirel; “Kimlik tespitlerinde velilerin yardımlarına başvurmak zorunda kalıyoruz”! – KIBRIS HABER
9 Şubat 2023 Nöbetçi Eczaneler
Pimco’ya nazaran ABD iktisadı resesyona sürükleniyor
İsmail Demir paylaştı: Aksungur İHA zelzele bölgesinde… Birinci kere zelzele bölgesinde uygulandı
Toyota’dan yüksek kar
Credit Suisse’ten 15 yılın en büyük ziyanı
Zelzele bölgesinde yağışlar büyük oranda azaldı
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (09.02.2023)
Gaziantep’te depremden 76 saat sonra 3 kişi enkazdan sağ çıkarıldı! – KIBRIS HABER
İsias Otel enkazında Doruk Akın hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Hatay Cezaevi’nde firar girişimi! – KIBRIS HABER
Cengiz Uzun; “İsias Otel’de zaman geçtikçe umutlar tükeniyor. Bölgedeki cansız bedenlerden kokular gelmeye başladı”! – KIBRIS HABER

Yapay zekâ sanat hırsızı mı

Son devirde süratle yayılan yapay zekâyla fotoğraf düzenleme trendi, özgünlük ve etik tartışmalarını da beraberinde getirdi. Sanat yapıtları için yıllarca çalışanların karşısında yapay zekâ uygulamaları, bazılarına nazaran sanat hırsızlığı olarak nitelendiriliyor. Farklı bir görüşe nazaran ise bu formülle uydurma yapıtların daha kolay belirlenmesi mümkün olabilir.

Yapay zekâ sanat hırsızı mı
CyborNFT
15.12.2022 07:38
0
A+
A-

Yapay zekâ sanat hırsızı mı
Son devirde süratle yayılan yapay zekâyla fotoğraf düzenleme trendi, özgünlük ve etik tartışmalarını da beraberinde getirdi. Sanat yapıtları için yıllarca çalışanların karşısında yapay zekâ uygulamaları, bazılarına nazaran sanat hırsızlığı olarak nitelendiriliyor. Farklı bir görüşe nazaran ise bu metotla düzmece yapıtların daha kolay belirlenmesi mümkün olabilir.

Yapay zekâyla fotoğraf düzenlemeye imkan sağlayan Lensa’ya artan ilgi, süratle yayılan bir trende dönüşmekle kalmadı, etik tartışmasını da gündeme getirdi. Pandemiyle birlikte artan dijital sanat yatırımları, yapay zekâ tarafından üretilen sanat yapıtlarında de kıymetli bir yükselişe neden oldu. Lensa’yla birlikte çok daha dikkat çekmeye başlayan yapay zekânın ürettiği yapıtlarla ilgili ‘hırsız’ yorumunu yapan da yapay zekânın ‘sahteliği deşifre edeceğini’ düşünen de var.

Marvel’ın Doctor Strange ve Black Panther sinemaları için çalışan sanatçı Karla Ortiz NBC için yaptığı değerlendirmede, yapay zekâyla ortaya çıkan çalışmalardan kimilerini kendi çalışmasına ya da öbür sanatkarların çalışmalarına benzettiğini söyledi ve “Bu dolandırıcılık gibi” açıklaması yaptı. Prisma Labs CEO’su Andrey Usoltsev ise gayelerinin sanatı hiçbir vakit geniş kitlelere yaymak olmadığını belirtti. 

CyborNFT

SAHTECİLİKVURGUSU

Prof. Dr. Aylin Seçkin Georges yapay zekâyla uydurma yapıtların daha kolay deşifre edilebileceğini belirterek şunları söyledi: “Sanat piyasasında yapay zekâ algoritmaları sanatkarlarla birlikte üretiyor. Ben yapay zekâyı bir çeşit araç olarak görüyorum. Hiçbir vakit fizikî sanatkarların üretimi ortadan kalkmayacak lakin farklı işbirlikleri ortaya çıkacak. Maliyet farkları elbette olacak. Fakat biri oburunun yerini tutmayacak. Fotoğraf makinesi çıktığında portre tabloların üretiminde bir azalma oldu fakat büsbütün tarihten silinmediler. Bugün hoş sanatlar fakültelerinde hala portre fotoğraf üzerine çalışılıyor. Sanat piyasasında sahtecilik çok önemli bir sorun. Ben yapay zekâyla geçersiz yapıtların daha kolay deşifre edilebileceğine inanıyorum. Bu teknoloji tahminen de geçersiz fizikî sanat yapıtlarını özgünlerinden ayırmamıza sağlayacak. Yapıtı milyar piksele indirip sanatkarın öbür yapıtlarıyla kıyaslayabileceğiz.”

Prof. Dr. Aylin Seçkin Georges

‘İNSANSIZ YAPAY ZEKÂ ORTA GÜLER OLAMAZ’

Dijital sanat alanında Türkiye’de öne çıkan isimlerden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi Bağlantı ve Tasarım Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Uçan, “Metaverse, NFT ve gibisi yeni uygulamalarla yapay zekâ sanatına ve dijital sanata ilgi giderek artıyor. Yapay zekânın sahtecilik ya da hırsızlık bağlamında önemli bir kaygı taşıdığı görüşüne katılmıyorum. Yapay zekânın ilerleyişi, sisteme tanıtılacak verilere ve bu verilerin oluşması da insan yaratıcılığına ve üretkenliğine bağlı. İnsan faktörünün dışında bir yapay zekâ, fotoğraf yapabilir lakin Orta Güler olamaz” dedi.

Doç. Dr. Bahadır Uçan

LENSA’NINYÜKSELİŞİ

Düşük maliyetle yapay zekâ tarafından üretilen fotoğraflar elde edilmesini sağlayan ve Prisma Labs tarafından geliştirilen uygulama Lensa, 2018 yılında çıksa da geçtiğimiz ay paylaşılan “magic avatar” özelliğiyle popülaritesini artırdı. Farklı dijital formlarda portreler oluşturmak için en az 10 manzara yükleyen kullanıcılar, 3.99 karşılığında 50 adet fotoğrafa sahip olabiliyor. TechCrunch’ın haberine nazaran, Lensa aralık ayının birinci 11 günde tüm dünyada 12.6 milyon sefer indirildi ve 39 ülkede en çok indirilen uygulama oldu. Prisma Labs’in verdiği bilgilere nazaran ise şimdiye kadar 231 milyon avatar oluşturuldu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.