STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6344
EURO
19,6306
ALTIN
1.077,07
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Rusya ve Belarus, bölgesel güvenlik anlaşmasında değişiklik öngören protokolü imzaladı
Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin yargılanma süreci başladı
Gizemli hastalık streptokok paniği! Çocuklar ölüyor – KIBRIS HABER
Bu tarihlere dikkat! Atış yapılacak – KIBRIS HABER
MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş.( Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim
VAKKO TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş.( Olağan Dışı Fiyat ve Miktar Hareketleri
ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Kurumsal Yönetim Bilgi Formu (Güncelleme) – Yönetim Kurulu-2
Dünya Kupası son 16 turu eşleşmeleri belli oldu! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel; “Özçınar, Güzelyurt’u Güzelyurt yapan adam”! – KIBRIS HABER
O suçtan 18 ay hapis yatmıştı, yine aynı suçu işledi! – KIBRIS HABER
Ukrayna’da kritik saatler… Büyük saldırı başlamak üzere
Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan uyuşturucu maddeyle giriş yapmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Cengizköy’de trafik kazası! – KIBRIS HABER
CHP ekonomi vizyonunu açıkladı
5 milyon dolarlık peynirli makarna davası: ‘Hazırlama süresi yanıltıcı’
İran Ulusal Güvenlik Konseyi: “Mahsa Amini protestolarında 200’den fazla kişi öldü”
Endonezya’da 6.4 büyüklüğünde deprem
Uyuşturucu zanlılarına ek tutukluluk! – KIBRIS HABER
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükannenin anlattıkları olayı çok daha trajik bir hale getirdi
Töre, ‘Topraksız Vatan Olmaz İnisiyatifi’ üyelerini kabul etti! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (03.12.2022)
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükanne konuştu: ‘Sürekli sesler duyuyordu’
Üniversite öğrencisi kıza cinsel tacizde bulunan minibüs şoförü dolandırıcı çıktı! – KIBRIS HABER
Annelerinin katilini yıllarca kahraman olarak tanıdılar…
Kertenkelelerin atası dolapta bulundu
İran yeni nükleer santralin inşasına başladı
Rusya’dan tavan fiyat uygulamasına tepki
Mevlüt Çavuşoğlu; “Doğu Akdeniz’de eşit paylaşımdan yanayız”! – KIBRIS HABER
Roketsan’dan Kırıkkale’de yeni yatırım

Yapa zekâ bunu da başardı! Kolay bir göz testi mevt riskinizi ortaya çıkaracak

Yapa zekâ bunu da başardı! Kolay bir göz testi mevt riskinizi ortaya çıkaracakBilimsel gelişmelerin tıp alanına katkısı tartışılmaz boyutta …

Yapa zekâ bunu da başardı! Kolay bir göz testi mevt riskinizi ortaya çıkaracak
CyborNFT
06.10.2022 13:22
0
A+
A-

Yapa zekâ bunu da başardı! Kolay bir göz testi mevt riskinizi ortaya çıkaracak
Bilimsel gelişmelerin tıp alanına katkısı tartışılmaz boyutta. Bilhassa yapay zekâ alanında yaşanan ilerlemeler tabiplere hem teşhis hem de tedavi alanında büyük avantajlar sağlamaya devam ediyor. İngiltere’de yapılan son çalışma ise alanında adeta çığır açacak.

Araştırmacılar, vasküler (kalp de dahil olmak üzere tüm damarlarımızdan oluşan ve sirkülasyon sistemimizin modülü olan sistem) sıhhati ve mevt tarihini varsayım etmek için retinal (gözün retina kısmına ait) vaskülatür görüntülemenin potansiyelini ve bilinen risk faktörlerini pahalandırmak için tam otomatik ve yapay zekâ özellikli bir araç olan Quartz’ı geliştirdiler.

Aracı, 40 ila 69 yaşları ortasındaki, Birleşik Krallık’tan 88 bin kişilik UK Biobank (Araştırmalarda kullanılmak üzere biyolojik örnekleri depolayan bir tıp biyolojik depo) iştirakçisinin imajlarını taramak için kullandılar.

CyborNFT

İNME, KALP KRİZİ VE VEFAT TAHMİNİ!

Araştırmacılar, inme, kalp krizi ve vefat için kestirim modelleri geliştirmek için retinadaki atardamarların ve damarların bilhassa genişliğine, damar alanına ve eğrilik derecesine baktılar ve dolanım sistemi hastalıklarına odaklandılar.

Ardından modelleri, Avrupa’da yürütülen kanser araştırması (Epic)-Norfolk çalışmasının yaşları 48 ila 92 ortasında olan 7 bin 411 iştirakçisinin retina imgelerine uyguladılar. Quartz’ın performansı, yaygın olarak kullanılan Framingham risk puanları çerçevesi ile karşılaştırıldı.

HERKESİ 7-9 YIL ORTASI TAKİP PETTİLER

Çalışmaya katılan herkesin sıhhati ortalama yedi ila dokuz yıl boyunca takip edildi. Erkeklerde retinalarındaki damarların ve arterlerin genişliği, eğriliği ve genişlik varyasyonunun sirkülasyon hastalığından vefatın değerli belirleyicileri olduğu bulundu.

Kadınlarda da bu arter alanı ve genişliği ile damar eğriliği ve genişlik varyasyonu, vefat riski varsayımına katkıda bulundu.

Yapay zekâ aracı, sigara içip içmeme durumu, yüksek tansiyon tedavisi için ilaçlar ve evvelki kalp krizleri dahil olmak üzere iştirakçilerden gelen başka dataları de kullandı.

Araştırmacılar, Quartz tarafından hesaplanan retina bilgilerinin, Framingham klinik risk skoruna emsal öngörü performansı ile kardiyovasküler hastalık, vefatlar ve felçlerle değerli ölçüde bağlantılı olduğunu buldu.

KALBİNİZ HASTAYSA HABER VERECEK

Yani yapay zekânın yaptığı bu göz denetimleri, kalp hastalığı riskini dakikadan daha kısa müddette iddia edebilir. Bu da gözleri tarayan bu yapay zekâ aracının, bir kişinin kalp hastalığı riskini ve bununla birlikte erken mevt ihtimalini bir dakikadan daha kısa müddette yanlışsız bir halde varsayım edebilmesi demek.

Bu inanılmaz buluş, göz tabiplerinin ve öbür sıhhat çalışanlarının, tek bir kamera kullanarak kan testlerine yahut kan basıncı denetimlerine muhtaçlık duymadan kardiyovasküler tarama yapmasına imkan sağlayabilir.

Yayınlanan raporda araştırma sonucu “Retina damarlarının ve atardamarlarının yapay zekâ takviyeli görüntülenmesi, kardiyovasküler hastalık, kardiyovasküler vefat ve felç riskini belirleyebilir.” denildi.

ÇALIŞMA SONUÇLARI BÜYÜK SEVİNÇ YARATTI

Sonuçların, bir klinikte yapılması gerekmeyen, orta ila yüksek kalp hastalığı riski taşıyan şahıslar için kullanılabilir hale gelecek, epeyce tesirli lakin yaygın olmayan bir testin kapısını açabileceği ihtimali büyük sevinç yarattı.

Araştırmanın bulguları İngiliz Oftalmoloji Mecmuası’nda yayınlandı.

Çalışmanın baş muharriri Prof. Alicja Rudnicka, The Guardian’a verdiği demeçte “Bu yapay zekâ aracı, birinin risk düzeylerini 60 saniye yahut daha kısa müddette bilmesini sağlayabilir. Bu risklerin beklenenden daha yüksek olduğunu öğrenirsek hastalara uygun ilaçlar reçete edebilir ya da öteki bir müdahalede bulunabiliriz.”

HAYAT KURTARACAK!

Londra Üniversitesi, St George’s’ta istatistiksel epidemiyoloji profesörü olan Rudnicka, Kopenhag’daki bir sıhhat konferansında yaptığı konuşmada, çalışmanın kardiyovasküler sıhhati güzelleştirebileceğini ve hayat kurtarabileceğini aktardı.

Kardiyovasküler hastalıklar, koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve inme dahil olmak üzere sirkülasyon hastalıkları, dünya çapında sıhhat problemlerinin ve ölümlerin en önemli nedenleri.

Hatta kardiyovasküler hastalık tek başına dünya çapında en yaygın vefat nedeni. Yalnızca Birleşik Krallık’taki her dört vefattan birinin sebebi bu hastalıklar.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.