STERLIN
22,8168
DOLAR
18,6336
EURO
19,6298
ALTIN
1.078,15
BIST
5.046,19
SON DAKİKA
Dövizde Son Dakika! – KIBRIS HABER
BM Genel Sekreteri’nden Afrika için barış çağrısı! – KIBRIS HABER
Emine Şen Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Japonya elemelerden mutlu ayrıldı! – KIBRIS HABER
Hazine’nin dolar cinsi tahvilde ek satışı 2 milyar dolar
Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde telefon hatları arızalı! – KIBRIS HABER
Prof. Dr. İbrahim Benter’in buluşu Pharmaceutics Tıp Dergisi’nde yayımlandı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik Kesintisi Olacak – KIBRIS HABER
2 Aralık 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (02.12.2022)
Lagarde: Dolar yakından izleniyor
Bunların hepsi şımarık zira askerlik yapmadılar
En kötü Ülkeler listesindeyiz! – KIBRIS HABER
Yaş Sebze ve Meyve Referans Fiyatları Belirleme Komitesi’nde kimler var? – KIBRIS HABER
Kıbrıs Kupasına 2 yıl için milyonluk anlaşma! – KIBRIS HABER
Lagarde: Dolar yakından izleniyor
Yunanistan’ın İHA’sı alay konusu oldu: Nereden almışlar… Oyuncak gibi!
G7, Rus petrolüne fiyat sonu konusunda bir mutabakata çok yakın
Chicago Fed’in başına Austan Goolsbee gelecek
Brezilya’da rotasyon olacak mı? Kamerun’a kümeden çıkmak için ne lazım? Dünya Kupası haberleri, iddaa oranları…
Rus petrolünün nakliye maliyetleri artıyor
Savaşta bir birinci… Zelenski’nin sağ kolu Ukrayna ‘devlet sırrı’nı açıkladı
Boğazlar’da Rus gemilerine sigorta muamması
AMB Lideri Lagarde’dan büyüme iletisi
Asya borsalarında düşüş
Yunanistan silaha doymuyor: İsrail’den tanksavar füze alıyor
Uydurma hesapları siliyor
Kraliyet’te nerelisin skandalı
Esnaf zincir marketlere ‘e-ticaret’ modeli istedi
‘Yerli kurumsal yatırımcı tabanı oluşuyor’

Whatsapp, Facebook sözlüde ter dökecek!

Whatsapp, Facebook sözlüde ter dökecek!Whatsapp, kullanıcılarına getirdiği bilgi paylaşımı zaruriliği nedeniyle Rekabet Kurumunca hakkında açılan …

Whatsapp, Facebook sözlüde ter dökecek!
CyborNFT
11.10.2022 07:23
0
A+
A-

Whatsapp, Facebook sözlüde ter dökecek!
Whatsapp, kullanıcılarına getirdiği bilgi paylaşımı zaruriliği nedeniyle Rekabet Kurumunca hakkında açılan rekabeti ihlal soruşturması kapsamında bugün kelamlı savunma toplantısında ter dökecek.

Facebook, Whatsapp ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri rekabeti ihlal edip etmediklerine ait yürütülen soruşturma kapsamında yazılı olarak verilen savunmaların akabinde Rekabet Heyeti Lider ve üyeleri önünde kelamlı savunma vererek, soruları yanıtlayacaklar. Kelam konusu şirketler hakkında verilecek sonuncu karar 15 gün içinde kamuoyuna açıklanacak.

RESEN SORUŞTURMA

CyborNFT

2021 yılı başında WhatsApp, kullanıcılarına kullanım şartlarının ve saklılık prensibinin güncellenmesi nedeniyle WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp datalarının Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları bilgilendirmesi yapmıştı. Ferdî datalarını Facebook şirketleriyle paylaşmak istemeyen milyonlarca Türk kullanıcı, eşsiz bir dijital göç başlatarak Whatsapp’tan taşınmıştı. İşte bu gelişmeler üzerine Rekabet Şurası, 2021 yılı Ocak ayında, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlatarak, WhatsApp kullanıcılarına getirilen bilgi paylaşım zorunluluğunu durdurmuştu. Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte ‘Facebook’ ) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. hususunu ihlal edip etmediklerinin tespiti gayesiyle da resen soruşturma açmıştı. Soruşturmaya ait duyuruda, Whatsapp’ın bu güncellemesinin daha fazla bilginin Facebook tarafından toplanması, işlenmesi ve kullanılması manasına geldiği belirtilerek, soruşturmanın bitimine kadar önemli ve telafi olunamayacak ziyanlar doğurma ihtimali gerekçesiyle, kullanıcılarına yönelik şartları durdurması kararı alınmıştı.

VERİ PAYLAŞIMINI DURDURDU

Rekabet Kurumu’nun soruşturması ve süreksiz önlem kararının akabinde WhatsApp, kelam konusu güncellemeyi onaylayan kullanıcılar dahil olmak üzere Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından güncellemenin yürürlüğe girmeyeceğini Rekabet Kurumu’na bildirmişti.

 

İHLAL VAR MI YOK MU BAKILACAK

Rekabet Kurumu, Meta Platforms Inc. (eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında 4054 sayılı Kanun’un 6. hususunu ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürüttüğü soruşturmada kelamlı savunma toplantısının 23 Ağustos’ta yapılacağını, bu toplantıya katılmak isteyen şikayetçi ve üçüncü bireylerin, kelam konusu soruşturmaya ait bilgi ve evrakları 16 Ağustos’a kadar bir dilekçeyle sunmalarını istemişti. Daha sonra yapılan bir öteki duyuruyla kelamlı savunmanın 11 Ekim’de yapılacağı açıklanmıştı. İşte bugün saat 10.30’da kelam konusu şirketler Rekabet Kurulu’nun lider ve üyeleri önünde soruşturma heyetinin tezlerine karşı kendilerini savunacak ve şuranın sorularını yanıtlayacak. Meta Platform, Meta Platform Ireland, WhatsApp ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri şirketleri hakkında soruşturma, Rekabet Kanunu’nun ‘Hakim Durumun Berbata Kullanılması’ başlığını taşıyan 6.maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti emeliyle açılmıştı. Kelam konusu husus bir şirketin hâkim durumunu tek başına veyahut diğerleri ile yapacağı muahedeler ya da birlikte davranışlar ile berbata kullanmasını yasaklıyor.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.