STERLIN
23,2895
DOLAR
18,8047
EURO
20,4422
ALTIN
1.161,78
BIST
5.231,02

Vincenzo Montella’dan Samet Akaydin ve transfer açıklaması! Fenerbahçe istiyordu… “Bakkala döneriz”

Adana Demirspor’un başarılı teknik yöneticisi Vincenzo Montella, kulübün gündemine dair kıymetli açıklamalar yaptı. İtalyan teknik adam; Fatih Terim, Andrea Pirlo, Artem Dzyuba, Mario Balotelli ve Yunus Akgün üzere birçok bahse değinirken Fenerbahçe’ye transferi gündemde olan oyuncuları Samet Akaydin ile ilgili de bir yorumda bulundu.

Vincenzo Montella’dan Samet Akaydin ve transfer açıklaması! Fenerbahçe istiyordu… “Bakkala döneriz”
CyborNFT
09.12.2022 09:07
0
A+
A-

Vincenzo Montella’dan Samet Akaydin ve transfer açıklaması! Fenerbahçe istiyordu… “Bakkala döneriz”
Adana Demirspor’un başarılı teknik yöneticisi Vincenzo Montella, kulübün gündemine dair değerli açıklamalar yaptı. İtalyan teknik adam; Fatih Terim, Andrea Pirlo, Artem Dzyuba, Mario Balotelli ve Yunus Akgün üzere birçok mevzuya değinirken Fenerbahçe’ye transferi gündemde olan oyuncuları Samet Akaydin ile ilgili de bir yorumda bulundu.

Roma’nın unutulmaz 2001 şampiyonluğunun baş mimarı; Sampdoria, Genoa ve Empoli üzere kadroların unutulmaz yıldızı, uçak sevincinin mucidi, İtalyanların kıymetli efsanelerinden biri… Parlak futbolculuk periyodundan sonra Fiorentina, Sevilla ve Milan’da hoca olarak iz bıraktı lakin asıl kıssayı yine doğuşlarla dolu Adana Demir periyodunda yazıyor.

Balotelli, Belhanda üzere problemli yıldızları yine kazanmak zorundaydı. Öteki yandan kadroda Üstün Lig’de birinci defa oynayacak olan tam 11 oyuncu vardı. Monza’da tabana vurduktan sonra, birisi çıkıp ona, “Sen tekrar İtalya Ulusal Ekibi’ne gideceksin” deseydi tahminen kahkaha atardı fakat Montella onu inandırdı, oynattığı futbolla Balotelli’yi yine ayağa kaldırdı.

CyborNFT

Balotelli’ye Mavi formayı vermek için Mancini’yi mecbur bıraktı. Galatasaray ‘da yüzüne bakılmayan Yunus Akgün’den Türk Ulusal Grubu’nun en değerli potansiyeli olmasını sağlayacak bir performans yarattı. Tayyip Talha Sanuç, Beşiktaş ‘a giderken, “Montella benim babam” kelamlarıyla hocasına övgü yağdırdı.

Adana Demirspor’un tarihinde birinci sefer Muhteşem Lig’de bir haftayı önder bitirmesini sağlarken taktik anlayışı, kenardaki heyecanı ve oyuncularına kattıklarıyla Türk futboluna ders veren Montella tabandan tepeye yürüyor.

Adana Demirspor’un başarılı teknik işvereni Montella, Fanatik’e verdiği röportajda çarpıcı sözler kullandı.

‘Başkanın vizyonu etkiledi’

“Teknik adamlar için her şey her vakit âlâ gitmez. Bu aslında hayatta da böyledir. Kesinlikle inişler ve çıkışlar olur. Benim için de tahminen de o denli oldu. Fiorentina, Sevilla ve Milan’dan sonra beklemem gereken bir süreç yaşadım. Adana Demirspor’dan teklif geldiğinde biraz araştırma yaptım ve bana uygun bir yer olacağını düşündüm. Liderle yaptığımız görüşmeden sonra da buna emin oldum. Zira ben tutkulu bir beşerim. Futbolda tutkunuz varsa başarılı olursunuz. Bunu liderde da gördüm. Vizyonu ve amaçları bana hoş şeyler hissettirdi. Aslında teknik adamlar bunu hisseder. Bir yere giderken başarılı olacağınız içinize doğar.”

‘Kararları ben alıyorum’

“Bir hocanın genel bir kültür hazinesine sahip olması gerekiyor. Burası da bana çok şey katıyor. Lideri herkes tanıyor. Çok hoş bir münasebetimiz var kendisiyle. Alışılmış ki teknik mevzularda kararları en nihayetinde ben alıyorum. Lakin Adana Demirspor son derece şanslı bu türlü bir lidere sahip olduğu için.”

‘Napoli üzere ortam’

“Ben Napoli şehrindenim… Adana’ya benzeyen bir yer tahminen de. Burada da tıpkı Napoli’deki üzere bir hava var. Grubuna bağlı ve ateşli taraftarlar. Bu yüzden ahenk sağlamak güç olmadı aslında. Gelişebilecek bir kulüp var. Birebir vakitte gelişebileceğim bir ortam olması bana keyif veriyor.”

‘Türkiye – İtalya finali…’

“Play-Offlar’da İtalya ve Türkiye’nin final oynamasını bekliyordum. Lakin turnuvada ikisinin de olmamasına hakikaten çok üzüldüm. Türkiye çok potansiyelli bir grup, ilerleyen turnuvalarda kesinlikle daha büyük işler yapacaklardır.”

‘En büyük sorun tempo’

“Maçın temposu daima kesiliyor. Tempo daima düşüyor. Vakti sonradan eklemek tıpkı şey değil. Temponuz düştükten sonra birebir formda organize olamıyorsunuz. Bu nedenle Türk futbolunda oyunun bu kadar fazla durmasının önüne geçmek için tahliller aranmalı.”

‘Egosuz bir insanım’

“Benim hakkımda futbolcuyken de daima olumlu şeyler konuşulurdu. Bunu egosuz olarak söylüyorum. Futbolda hiçbir şey kalıcı değildir. Bu yüzden geleceğe odaklanmak gücünüzü almaktan diğer bir şey getirmez. Benim için kıymetli olan tek şey bir dahaki maçtır”

‘Forvetsiz oynamıyorum’

“Forvetsiz oynadığıma dair yorumlara katılmıyorum. Bu büsbütün taktiksel bir tercih. Direkt 9 numara özelliğinde bir oyuncu ile oynamıyorsak aslında kanatlarımızı forvet olarak kullanıyoruz demektir. Futbolcuların özellikleri buna yatkın ise bu biçimde kıymetlendiriyoruz. Bitiricilik özelliği yüksek oyuncuları tercih ediyoruz.”

‘Dzyuba olmadı’

“Dyzuba geldiğinde ekip fizikî olarak çok öndeydi. Bunu yakalamak için birkaç baht buldu lakin devamını getiremedi. Liderimiz da bu süreci çok âlâ yönetti. Yararlı olamayacağını anladığı üzere hakikat bir biçimde yolları ayırdı.”

‘Balotelli’yi yeterli yönettik’

“Balotelli’yi çok güzel yönettik. Kulüp idaresi onu çok yeterli kıymetlendirdi. Olağan kendisi de başarılı olmak istedi. Fedakârlıklar yaptı ve ortaya bir muvaffakiyet çıktı.”

‘Yunus Akgün fazlasını yapabilir’

“Yunus Akgün’ün yapabildiklerini de biliyorum yapabileceklerini de… Potansiyelinin daha fazlasını yapabilir. Bu özellikler onda var. Galatasaray bunun farkında ve eminim bu nasıl çıkaracaklarını biliyorlardır.”

‘Pirlo şahane insan’

“Pirlo için en düzgününü diliyorum. Zira bunu ziyadesiyle hak eden bir insan. Çok özel ve mütevazı bir karakter. Olağanüstü bir futbolculuk mesleğinin akabinde teknik yöneticiliğe de aslında çok düzgün bir yerde başladı, makus de bir başlangıç değildi. Artık Türkiye’de farklı bir yarışın içerisinde. Ben çok büyük muvaffakiyetler yaşayabileceğine inanıyorum.”

‘Terim iz bıraktı’

“Fatih Terim çok kıymetli bir isim. Floransa’da inanılmaz anılar bırakan bir şahıstan bahsediyoruz. Yalnızca bu değil. Birkaç kere konuştuk, sahiden ayakları yere basan çok kaliteli biri. Milan’da da kısa müddet çalıştı lakin kalitesini gösterdiğini düşünüyorum.”

‘Samet’i satarsak bakkala döneriz’

“Tayyip Talha’yı satmak zorunda kaldık, fakat Samet Akaydın’ın gitmesini istemiyoruz, zira bakkala dönmek istemiyoruz. Daima al-ver yaparak başarılı olamayız. Birinci 11’inizden çok oyuncunun ayrılması her kadronun kaldırabileceği bir şey değil”

‘Oyuncuların gelişimi gurur fakat…’

“Oyuncularımın performansı benim için çok büyük gurur. Yunus Akgün kiralıktı, Ulusal Kadro ’a gitti. Tayyip Talha’yı satmak zorunda kaldık, lakin Samet Akaydin’in gitmesini istemiyoruz, zira bakkala dönmek istemiyoruz. Daima al-ver yaparak başarılı olamayız. Bu türlü söylememin sebebi şu. Tayyip kendisini geliştirdi, genç bir oyuncu ve kulübe de kıymetli bir girdi sağlayarak gitti. Buna olağan bakabilirsiniz. Rakitsky’yi aldık lakin maalesef kimi ferdî problemlerden ötürü gitmesi gerekti. Artık Samet’in de gitme durumu konuşulduğu için söylüyorum. Bir kadro için direkt birinci 11 oynayan 3 oyuncunun ayrılması pek kaldırılabilir bir durum değil.”

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.