STERLIN
33,3195
DOLAR
27,4370
EURO
28,8553
ALTIN
1.617,84
BIST
8.499,86
SON DAKİKA
Araç sahiplerinin dikkatine! Kayıt ve muayene işlemleri hakkında duyuru – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi’nden duyuru! Bu bölgelerde 2 gün kesinti yaşanacak – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Ombudsman İlkan Varol ile görüştü! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın, 1 milyon 276 bin 600 TL’lik hasar! – KIBRIS HABER
Bir tona yakın kaçak avokado ile yakalandı! – KIBRIS HABER
Ankara’daki bombalı saldırıyı düzenleyen teröristin kimliği belirlendi! – KIBRIS HABER
2023 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu! – KIBRIS HABER
Denetimler sonucu ikamet izinsiz olan 6 kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Ercan’da yakalandı! – KIBRIS HABER
2 hellim işletmesinin faaliyeti durduruldu! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılının ilk toplantısında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre konuşma yaptı – KIBRIS HABER
Meclis’in yeni yasama yılı başladı! – KIBRIS HABER
Cani sürücü aracına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi! – KIBRIS HABER
Kilise’nin çatısı çöktü! 7 kişi öldü, 30 kişi enkaz altında mahsur – KIBRIS HABER
Sıcaklıklar düşecek! – KIBRIS HABER
2 Ekim Döviz Kurları – KIBRIS HABER
“Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi” kapsamında hasat yapıldı – KIBRIS HABER
Türkiye ve Azerbaycan’a skandal sözler! ‘Soykırım’ çıkışı taptı – KIBRIS HABER
27 yıl önce öldürülmüştü, sır perdesi aralandı! – KIBRIS HABER
2 yaşındaki çocuk pitbull saldırısında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Atatürk büstüne zarar veren şahıslar tutuklandı! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden iki kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Sapkınlık gerçekten” dedirten görüntüler! – KIBRIS HABER
35 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Gümrüğe beyan edilmemiş ürünler tespit edildi! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da uyuşturucu! – KIBRIS HABER
Trafik kazasında Zafer Akyurt ağır yaralandı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER

Vatansever milyonerler

Davos’ta devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda kendilerini ‘vatansever milyonerler’ olarak tanımlayan 200’den fazla milyoner, zenginlere uygulanan vergilerin arttırılması için davet yaptı. “Vergiler artsın” diyen isimler ortasında Disney’nin varisi Abigail Disney ve Hulk sinemasının başrol oyuncusu Mark Ruffalo da bulunuyor.

Vatansever milyonerler
CyborNFT
19.01.2023 07:25
0
A+
A-

Vatansever milyonerler
Davos’ta devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda kendilerini ‘vatansever milyonerler’ olarak tanımlayan 200’den fazla milyoner, zenginlere uygulanan vergilerin arttırılması için davet yaptı. “Vergiler artsın” diyen isimler ortasında Disney’nin varisi Abigail Disney ve Hulk sinemasının başrol oyuncusu Mark Ruffalo da bulunuyor.

Geçtiğimiz pazartesi günü İsviçre’nin Davos kasabasında başlayan Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) dün, kendilerini ‘vatansever milyonerler’ olarak tanımlayan zenginlerin ortak mektubu damga vurdu. Ortalarında Disney’nin varisi Abigail Disney ve ünlü aktör Mark Ruffalo’nun da olduğu ‘süper-zengin seçkinler’ olarak isimlendirilen 200’den fazla isim, “ultra zenginleri çabucak vergilendirin” iletisi verdi. 13 ülkeden iştirakle ortak bir mektuba imza atan milyonerler, “aşırı servetin maliyeti” başlığıyla açıklanan mektupta, eylemsizliğin bir felaket getirebileceği konusunda ihtarda bulundu ve “Anne babalar çocuklarının aç kalmasını seyrederken, zenginler kendi servetlerini düşünüyor. Harekete geçmenin maliyeti, rastgele bir adım atmamaktan daha ucuz” dedi.

İLK 10 SERVETİNİ İKİYE KATLADI

CyborNFT

Salgının birinci iki yılında dünyanın en güçlü 10 bireyi servetlerini ikiye katlarken; insanların yüzde 99’unun gelirleri düştü. Ultra güçlü şahıslardan servet vergisi alınması istenen mektubun yanı sıra Oxfam da çeyrek asırdır birinci kere çok zenginlikteki artışa, çok yoksulluğun da eşlik ettiğini belirtti ve zenginlerden yeni vergiler alınması çağısında bulundu. Kurum, dünya genelinde multimilyonerlerden ve milyarderlerden alınacak yüzde 5’lik verginin yılda 1.7 trilyon dolara karşılık geleceğine dikkat çekerek; elde edilen bu gelirin 2 milyar insanı yoksulluktan kurtarabileceğini belirtti.

Davos’un ikinci gününde öne çıkan konuşmacılar ortasında Zelenskiy, Scholz, Stoltenberg ve Guterres yer aldı. Türkiye’den resmi seviyede temsiliyetin olmadığı aktiflikte Koç Holding’in öncülük ettiği yangınlarla çaba projesi “FireAId”, örnek proje olarak gösterildi.Davos’ta konuşan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Gelişmiş bilgi analitiği yetkinliklerimizi orman yangınları ile global çabaya takviye vermek için seferber ettik” dedi.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Yöneticisi Ngozi Okonjo-Iweala ise konuşmasında, 2024 yılına kadar global e-ticaret kurallarını belirlemeyi öngördüklerini belirtti.

‘YEŞİL AKLAMA’ ÇIKIŞI

BM Genel Sekreteri, Davos’ta global ısınmayı 1.5 derecede tutmanın gerekliliğine dikkat çekti ve şirketlerin net sıfır karbon konusunda sundukları taahhütlerin birçoğunun ‘greenwashing (yeşil aklama)’ olduğunu söyledi. Bir evvelki gün Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen de “Avrupa’yı net sıfıra giden yolda pak teknoloji ve endüstriyel inovasyonun merkezi haline getirme” planlarını açıklamış ve AB fonlarının pak teknoloji geçişini destekleyeceğini ve 27 AB ülkesi ortasındaki farklılıkların dengeleneceğini belirtmişti. Cambridge Sürdürülebilirlik Liderliği Enstitüsü (CISL) İcra Şurası Lideri Martin Porter, von der Leyen’in bu adımını bir dönüm noktası olarak açıklarken, “Bu yarışta riskler yüksek ve rehavete kapılma vakti değil; hem AB üyelerini hem de en yakın ortaklarını birleştiren aksiyon ve net tercihler yapma zamanı” değerlendirmesini yaptı.

FOSİL YAKIT ŞİRKETLERİNE ELEŞTİRİ

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün Davos’ta yaptığı konuşmada başkanlara davette bulundu ve sürdürülebilir kalkınma, barış ve insan hakları konusunda başkanların işbirliği yapmaları gerektiğini belirtti. Gutteres konuşmasının devamında fosil yakıt şirketleri başta olmak üzere kimi kesimlere seslendi ve şirketlerin iş yapış biçimlerini tutarsız olarak nitelendirdi. Tıpkı tütün şirketlerinde olduğu üzere fosil yakıt şirketlerinden de hesap sorulması gerektiğini söyleyen Guterres, “Fosil yakıt şirketleri iş modellerinin insanlığın hayatta kalması için tutarsız olduklarını bilseler de üretim konusunda hala birbirleriyle yarışıyor” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.