STERLIN
20,7134
DOLAR
18,5039
EURO
18,1433
ALTIN
988,22
BIST
3.179,99
SON DAKİKA
Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’nın kimi bölgelerini ilhakını reddetti
Resmi Gazete’de bugün (01.10.2022)
Burkina Faso’da ordu idareye el koydu
Ukrayna Devlet Lideri Zelenski: Tek bir şey için çalışıyoruz. Zafer!
İran’daki akında 19 kişi öldü
Vodafone Park önüne gelen satırlı kümeden 9 kişi yakalandı
S&P, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
Gedik Yatırım’dan sermaye artırımı
BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın ilhakları için oturum açtı
Putin 120 bin kişinin askere alınmasına ilişkin kararnameyi imzaladı
AB: Rusya’nın yasadışı ilhakını asla tanımayacağız
G7, Rusya’nın ilhaklarını reddetti
İngiltere Rusya Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı
İnsan Kaçakçısı! – KIBRIS HABER
Ölümlü kaza zanlısının cezası belli oldu!
Son dakika: Zelenski’den Putin’in çağrısına cevap!
Ertuğruloğlu; “Misliyle karşılık vereceğiz” – KIBRIS HABER
İngiltere’de hemşire istifaları rekor düzeyde
Putin Ukrayna’daki dört bölgenin ilhakını resmen duyurdu
Fed’in izlediği enflasyon göstergesi tahminleri aştı
Fed’in favori enflasyon göstergesi tahminleri aştı
BofA’dan ABD piyasalarında ‘panik satışları’ uyarısı
Son dakika… AB’den flaş referandum açıklaması: Kabul etmiyoruz.
Gidişatımızı iyi görmüyorum! – KIBRIS HABER
Akaryakıt ihalesi sessiz sedasız pişiriliyor! – KIBRIS HABER
İsveç Türkiye’ye silah ambargosunu kaldırdı
Çin’in Boeing’e rakip uçağı onay aldı
Son dakika: Tüm gözler Kremlin’de! Moskova’da ilhak töreni… Putin’den flaş açıklamalar
Külliye yapılmasını kabul etmiyoruz! – KIBRIS HABER
Microsoft Türkiye’den CMO Connect etkinliği

Uzmanlardan Tayvan uyarısı: Büyük bir kaosa sürükleniriz!

Uzmanlardan Tayvan uyarısı: Büyük bir kaosa sürükleniriz!Ukrayna savaşı sonrası patlak veren besin ve güç krizi tüm dünyayı etkiledi. Daha savaş …

Uzmanlardan Tayvan uyarısı: Büyük bir kaosa sürükleniriz!
CyborNFT
03.08.2022 10:52
0
A+
A-

Uzmanlardan Tayvan uyarısı: Büyük bir kaosa sürükleniriz!
Ukrayna savaşı sonrası patlak veren besin ve güç krizi tüm dünyayı etkiledi. Daha savaş sona ermeden ABD-Çin-Tayvan ortasında çıkan tansiyon ise yeni bir krizi kapımıza getirebilir. Uzmanlar Tayvan’ın dünyanın en büyük çip üretici olduğuna dikkat çekerek mümkün bir savaşın kaosa neden olabileceğini ve ekonomik düzensizlik çıkaracağını düşünüyor. Mümkün bir çip krizi akıllı telefonlarımızı, arabalarımızı hatta konutumuzda kullandığımız mesken aletlerini bile etkileyebilir….

24 Şubat’ta başlayan ve yalnızca Rusya ve Ukrayna değil tüm dünyayı etkileyen Ukrayna savaşı sona ermeden ABD Çin-ve Tayvan’ın başrollerini oynadığı yeni bir kriz daha patlak verdi.

Avrupa’nın tahıl ambarı olarak bilinen Ukrayna’ya başlatılan işgal sonrası besin ve güç fiyatlarındaki yükseliş Avrupa başta olmak üzere dünyanın büyük bir kısmını etkiledi. Pekala ABD Çin ve Tayvan ortasındaki kriz çözülmezse dünyayı neler bekliyor? Muhtemel savaş en çok en çok hangi bölümleri tesirler?

CyborNFT

UZMANLAR UYARIYOR: BÜYÜK BİR KAOSA SÜRÜKLENİRİZ

Çin’in Tayvan’ı işgal etmesi durumunda savaştan en büyük yarayı alacak dalın teknoloji sanayisi olacağı düşünülüyor. Uzmanlar Tayvan’da yer alan dünyanın en gelişmiş çip fabrikasının ‘çalışamaz’ hale gelmesi durumunda global tedarik zincirinin kaosa sürükleneceğini ve bunun da akıllı telefon, bilgisayar ve fren sensörleri konusunda önemli meşakkatlere yol açacağını belirtiyor.

APPALE’IN ÇİP ÜRETİCİSİ: HERKES KAYBEDER, EKONOMİK KAOS ÇIKAR

Dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi olan ve Apple’ın çiplerini üreten Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (TSMC) Çin ve Tayvan ortasındaki muhtemel bir savaşta herkesin kaybedeceğini belirtti ve savaşın ekonomik karışıklığa yol açacağı konusunda ihtarda bulundu.

ÇİN’E DAVET: BİR DEFA DAHA DÜŞÜNÜN

TSMC’nin lideri Mark Liu CNN’e yaptığı açıklamada, “Kimse TSMC’yi zorla denetim edemez. Bir işgal durumunda TSMC fabrikasını çalışamaz hale getirirsiniz.” dedi.

Fabrikadaki işleyişin Avrupa, ABD Japonya üzere ülkelerle gerçek vakitli temas gerektirdiğini belirten Liu, Çin’e ‘herhangi bir aksiyonda bulunmadan bir kere daha düşünün’ davetinde bulundu.

DÜNYADAKİ YARI İLETKENLERİN YÜZDE 60’I TAYVAN’DAN

Liu, geçtiğimiz yıl dünyadaki yarı iletkenlerin yüzde 60’ının Tayvan’da üretildiğine dikkat çekti ve dünya iktisadının motorlarının çalışmaya devam etmesi için tüm tarafları savaştan kaçınmaya davet etti.

Liu, Ukrayna savaşından alınması gereken dersler olduğunu vurgulayarak savaşın Rusya için de  Ukrayna için de  ‘kaybet-kaybet’ durumu yarattığını kelamlarına ekledi.

DÜNYANIN EN BEDELLİ ŞİRKETLERİ ARASINDA

Tayvan’ın dünya üzerinde yüzde 60’ından fazlasını ürettiği yarı iletkenler akıllı telefonların, bilgisayarların ve fren sensörlerinin çalışmasını sağlıyor.

Ülkede dalın bir numaralı temsilcisi olan TSMC milyar dolarları aşan piyasa pahası ile dünyanın en bedelli şirketleri ortasında gösteriliyor.

YARI İLETKEN NEDEN DEĞERLİ?

Teknolojinin vazgeçilmez kesimi çipler ‘yarı iletken’ olarak isimlendirilen hususlardan meydana geliyor. Bu hususlar, elektrikli aletler için adeta küçük beyinler olarak kullanılabiliyor. Örneğin, arabanın cam düğmelerinden multimedya sistemlerine kadar birçok noktasında yarı iletken unsurlar bulunuyor. Standart bir arabada 1000’in üzerinde çip yani yarı iletken bulunuyor.

Günümüzde elektrikle çalışan nereyse bütün aygıtlar mikroçip içeriyor. Mesken elektroniği, telefon, tablet, bilgisayar ve elbette gelişen teknolojiler ile birlikte otomotiv bu teknolojiye muhtaç pozisyonda. Kredi kartı ve telefonların sim kartlarında da şahsî bilgileri içeren çipler kullanılıyor.

Koronavirüs pandemisi sonrası yaşanan çip krizi tam yavaş yavaş aşılmaya başlamışken, mümkün bir savaş kabusu katlayarak geri getirecek üzere görünüyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.