STERLIN
20,3976
DOLAR
18,5421
EURO
18,1119
ALTIN
986,68
BIST
3.197,18
SON DAKİKA
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor
Almanya’da doğalgaza tavan fiyat geliyor
Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk kadın komutan
‘Dijital cüzdan kullanımı hızla artacak’
EPDK/Yılmaz: Azami uzlaştırma fiyat mekanizması 6 ay uzatıldı
Finlandiya’dan flaş Rusya kararı! Bu geceden itibaren yasak…
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ‘Yunanistan’ açıklaması: Elimiz kolumuz bağlı kalmayız
Rusya’dan flaş Kuzey Akım açıklaması
Almanya’da enflasyon euro döneminde ilk kez çift haneye çıktı
“Tekstilde 2023’te yüzde 15-20’lik daralma sürpriz olmayacak”
TCMB rezervlerinde 4 ayın en hızlı düşüşü
Rus halkını kızdıran hata! Yanlışlıkla Ukrayna’ya gönderdiler…
‘Yuva yıkan’ Ukraynalı mülteci ve İngiliz sevgilisinden karşılıklı ayrılık açıklamaları gündeme bomba gibi düştü!
Londra’da Rus metallerini yasaklama planı
TCMB: Politika-kredi faiz makasının geldiği denge izleniyor
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’den Erdoğan’a teşekkür
Spot piyasada elektrik fiyatları (29.09.2022)
Bankalar 8 ayda kârını beşe katladı
Sağlık turizminde 2 milyon hedefi
Türkiye’de 10 kişiden 8’inin alım gücü düştü
Porsche borsaya dalgalı başladı
MEB’den ‘Trafik Bilinci’ için işbirliği
Türkiye’de 10 kişiden 8’nin alım gücü düştü
Son dakika: Rusya’dan flaş ‘referandum’ açıklaması… Putin dünyaya duyuracak
İçişleri Bakanlığı o tarihi duyurdu! – KIBRIS HABER
Ian Kasırgası binlerce kişiyi mahsur bıraktı! Kamerasını bıraktı, yardıma koştu…
O sokak iki gün boyunca trafiğe kapatılacak! – KIBRIS HABER
Biyologlar Derneği; “Bilinçli bir şekilde can kaybı yaşanıyor”! – KIBRIS HABER
Erdoğan: En büyük düşmanım faizdir
İsveç: Kuzey Akım’da sızıntı sayısı dörde çıktı

‘Ukrayna’nın kahramanları’ toplama kampında! Akıbetleri ise belirsiz…

‘Ukrayna’nın kahramanları’ toplama kampında! Akıbetleri ise belirsiz…Rusya’nın Mariupol’ü ele geçirdiğini açıklamasıyla birlikte tüm gözlerin …

‘Ukrayna’nın kahramanları’ toplama kampında! Akıbetleri ise belirsiz…
CyborNFT
19.05.2022 11:22
0
A+
A-

‘Ukrayna’nın kahramanları’ toplama kampında! Akıbetleri ise belirsiz…
Rusya’nın Mariupol’ü ele geçirdiğini açıklamasıyla birlikte tüm gözlerin çevrildiği Azovstal çelik fabrikasındaki direniş artık sona erdi. Çok sayıda Ukraynalı asker teslim olurken esirlerin takası konusu da iki ülke ortasında pürüz yarattı. Lakin takastan evvel çok daha büyük bir tasa konusu daha var: Ukraynalı askerlerin yollandıkları ‘toplama kampındaki’ akıbetleri…

Görgü şahitleri, Azovstal çelik fabrikasında Rus birliklerine teslim olduktan sonra esir alınan Ukraynalı askerlerle dolu en az yedi otobüsün, bir ‘ceza kolonisine’ götürülmek üzere Olenvika kasabasına geldiğini söylüyorlar.

Bu kampların ‘toplama kampı’na benzemesi, mahkûmların aç bırakıldığı, azap gördüğü ve idamla tehdit edildiği cehennem üzere yerler olduğu tezi ise ‘Mariupol kahramanları’ olarak isimlendirilen Ukraynalı askerler için duyulan kaygıları artıyor.

CyborNFT

Rusya Savunma Bakanlığı, Mariupol’de saklanan 959 Ukrayna askerinin Rusya’ya teslim olduğunu açıkladı. Askerlerin Rus işgali altındaki Olenvika kasabasındaki bir ‘toplama kampına’ gönderildiği ortaya çıkarıldı.

Mariupol’de son birkaç gündür yaşananlar sinemaları anımsatacak nitelikte

Mahkumlar, FSB (Rus Federal Güvenlik Servisi) tarafından yapılan sorgulama sırasında azap gördüklerini, aç bırakıldıklarını ve idamla tehdit edildiklerini anlattı.

TAKAS ÇIKMAZI

Kiev idaresi, esir takasıyla askerlerini geri almayı umuyor, fakat Rus milletvekilleri değiş tokuşların yasaklanmasını istiyor.

’52 nolu “düzeltici” hapishane kolonisi’ olarak isimlendirilen tesis, Mariupol belediye liderinin bir danışmanı tarafından ’21. yüzyıl toplama kampı’ olarak tanımlandı. Bu tesisiler Rus güvenlik servisleri tarafından ‘güvenilmez’ olarak damgalanan Ukraynalıları barındırmak için kullanılıyordu.

Ortalarında askerlerin, gazetecilerin ve eski hükümet çalışanlarının eşlerinin de bulunduğu mahkûmlar, 850 kişi için inşa edilen lakin şu anda 3 binden fazla kişinin yaşadığı sıkışık kampta aç bırakıldıklarını, azap gördüklerini ve idamla tehdit edildiklerini anlattılar.

Ukrayna’nın insan hakları komiseri tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, Rus FSB casusları tarafından yapılan sorgulama oturumları, mahkumlara Ukrayna ‘rejimi’ ile ‘iş birliği’ni kabul eden dokümanları imzalatmak hedefiyle saatlerce sürebiliyor.

Otobüsler dolusu Ukrayna askeri bilinmez bir geleceğe gerçek yol alıyor

KAMPLARIN BERBAT BİR ŞÖHRETİ VAR…

Sorgulamalara tabi tutulanlardan kimileri, BM’nin elektroşok azabı, uydurma infaz ve cinsel şiddet hadiselerini belgelediği İzolyatsia’dakine misal fakat daha da makus hapishanelere gönderildikleri söylentileriyle birlikte ortadan kayboluyor.

Ukrayna idaresi Rus kuşatmasına karşı 82 gün direnen askerlerin, esir takasıyla anavatanlarına iade edileceklerini anlayarak pazartesi günü geç saatlerde teslim olmayı kabul ettiğini açıkladı.

Rusya ise son 24 saatte 694’ü de dahil olmak üzere 959 askerin tesisten (Azovstal çelik fabrikası) çıkarıldığını söyledi.

Rusya’dan gelen askerlerin ‘savaş suçları’ nedeniyle ‘adalete teslim edilebilmesi’ daveti ve takas yapılmaması talebi ise bu askerler için kaygı yarattı.

Rus milletvekilleri, ortalarında neo-Nazi kümeler tarafından kurulan Azak Taburu (Azov Taburu) üyelerinin de bulunduğu askerleri ‘faşist’ ve ‘hayvandan aşağı’ olarak damgaladı, hatta bir tanesi idam cezasına çarptırılsın diyecek kadar ileri gitti.

Ruslara teslim olduktan sonra gideceği ‘kampa’ yanlışsız yola çıkmayı bekleyen bir Ukrayna askeri

RUSLAR İDAM DAVETİ YAPTI!

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar, savaşçıların hür bırakılması için müzakerelerin sürdüğünü ve idam davetlerinin Putin destekçisi Ruslar için propaganda emelli kullanıldığını söyledi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, tesiste kalan savaşçıları kurtarma planlarına ‘en tesirli memleketler arası arabulucuların dahil olduğunu’ söyledi. Kurtarma operasyonunun ‘hassas’ olduğunu ve bunun ‘zaman alacağını’ söyleyen Ukrayna önderi içeride hâlâ kaç kişinin kurtarılmayı beklediğini ise açıklamadı.

Garnizon kumandanı Denys Prokopenko, teslim olma buyruğunun yüksek rütbeli subaylardan geldiğini açıkladı. Lakin daha evvel bu askerlerin vefatına savaşmaya yemin etmiş olması başları karıştırdı.

Mariupol’de artık Rus askerleri devriye geziyor

Zelenski’nin haftalardır savaşçılara ‘gerekiyorsa pes etmelerini’ söylediği ve ‘bu uğurda ölmeleri gerektiğini hissetmemelerini’ söz ettiği biliniyor.

Kardeşi fabrikada olan Anna basına yaptığı açıklamada “Askerlerimize nasıl davranılacağı ve bir takas oluncaya kadar hayatta kalıp kalamayacakları konusunda birçok tasa var.” diyerek tüm Ukraynalıların ortak korkusunu lisana getiriyor.

AKIBETLERİ NE OLACAK?

260’tan fazla Ukraynalı asker, kimileri önemli biçimde yaralanmış ve sedyeye alınmış olacak halde, pazartesi günü Azovstal fabrikasının kalıntılarını terk etti ve savaşan taraflarca müzakere edilen bir mutabakatla kendilerini Rus tarafına teslim etmişti.

Fabrikadan çıkan askerler, Rus birlikleri tarafından arandı, otobüslere bindirildi ve Moskova dayanaklı ayrılıkçıların denetimindeki iki kasabaya götürüldü. Her iki tarafa nazaran de 50’den fazla savaşçı ağır yaralandı.

Ukrayna Ombudsman’ı Lyudmyla Denisova, sivillerin birçoklarının tesiste bir ay tutulduğunu, lakin eski askerler ve polis de dahil olmak üzere ‘özellikle güvenilmez’ kabul edilenlerin iki ay tutulduğunu söyledi. Denisova, tutuklular ortasında, Mariupol kuşatma altındayken insani yardım materyalleri teslim eden yaklaşık 30 gönüllünün de yer aldığını söyledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.