SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Ukraynalı yetkili işleyişi anlattı

Ukraynalı yetkili işleyişi anlattıUkrayna Limanlar Yönetimi yöneticisi Dmitro Barinov, tahıl koridorunda birinci sevkıyatın sıkıntısız gittiğini …

Ukraynalı yetkili işleyişi anlattı
Akacan The Mall
06.08.2022 07:37
0
A+
A-

Ukraynalı yetkili işleyişi anlattı
Ukrayna Limanlar Yönetimi yöneticisi Dmitro Barinov, tahıl koridorunda birinci sevkıyatın sıkıntısız gittiğini, kısa müddette Karadeniz’de trafiğin hızlanmasını beklediklerini söyledi.

UKRAYNA Limanlar Yönetimi (USPA) CEO Yardımcısı Dmitro Barinov, tahıl koridoru mutabakatının işleyişine dair Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Birinci sevkıyatın “sorunsuz” geçtiğini söyleyen Barinov, planlamanın nasıl yapıldığına dair şunları anlattı: “Gemi sahipleri yola çıkmaya hazır olduklarına dair liman yönetimine bilgi veriyor. Liman idaresi de bunu İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’ne iletiyor. İstanbul’da gemi ve yüküne dair evrak denetiminin akabinde onay gelince liman, bunu gemi kaptanına bildiriyor. Yola çıkıp çıkmama konusunda son kelam gemi sahibi firma ile kaptanda.”UKRAYNA Limanlar Yönetimi (USPA) CEO Yardımcısı Dmitro Barinov, tahıl koridoru mutabakatının işleyişine dair Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Birinci sevkıyatın “sorunsuz” geçtiğini söyleyen Barinov, planlamanın nasıl yapıldığına dair şunları anlattı: “Gemi sahipleri yola çıkmaya hazır olduklarına dair liman yönetimine bilgi veriyor. Liman idaresi de bunu İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’ne iletiyor. İstanbul’da gemi ve yüküne dair evrak denetiminin akabinde onay gelince liman, bunu gemi kaptanına bildiriyor. Yola çıkıp çıkmama konusunda son kelam gemi sahibi firma ile kaptanda.”

20 MİLYON TON TAHIL

Akacan The Mall

Anlaşma kapsamında Razoni isimli birinci geminin İstanbul Boğazı’ndan geçişinin akabinde dün Karadeniz’de trafik hızlanırken, Barinov’a nazaran bu yakında rutin bir faaliyet halini alacak. Ukrayna çapındaki çeşitli depolarda geçen yılki hasattan kalan 20 milyon ton tahıl bulunuyor. Bu yılın mahsulü ile birlikte tahıl stokunun 120 günlük muahede müddetince eritilmesi bekleniyor. Dmitro Barinov gayeye ulaşılabilmesi için her gün 5 geminin limanlardan ayrılıp, 5 yeni geminin yanaşması gerektiğini söyledi. USPA bilgilerine nazaran, Ukrayna’nın Karadeniz’deki tüm limanları 2021’de yaklaşık 10 bin gemiye hizmet verdi, günlük trafik 30 gemiye kadar çıkıyordu. 

13 GEMİ HER AN YOLA ÇIKMAYA HAZIR

Barinov, “Anladığım kadarıyla İstanbul’da birinci seferlerin meselesiz gittiğini görmek için beklediler. Bir sefer bundan emin olunduktan sonra sürecin hızlanmasını ve hergün daha fazla sayıda geminin limandan ayrılmasını bekliyoruz” dedi. Dün üç geminin daha ayrılmasıyla Karadeniz limanlarında 5 aydır tahıl yüklü halde bekleyen gemi sayısı 19’a geriledi, bunlardan 13’ü onay alır almaz sefere çıkmaya hazır. Barinov, liman yönetimi olarak tüm masraf kalemlerinde ödemelerini gemi sahiplerinden olağan formda aldıklarını, ticari muahede açısından inanılmaz bir uygulama olmadığı bilgisini de verdi.

‘PERSONEL 5 AYDIR GEMİLERDE YAŞIYOR’

Barinov, “İşgalin başında 68 gemi Karadeniz’deki çeşitli limanlarda sıkışıp kaldı. Bunlar içinde tahıl yüklü gemilerin yanı sıra demir-çelik taşıyanlar ve öbür tip gemiler de vardı. Mürettebatın bir kısmı derhal ülkeden tahliye edildi. Lakin gemileri tek başlarına bırakamazsınız. Gemi ve etraf güvenliği için kesinlikle her vakit güvertede birileri olmalı. Ekipmanın bakımı nizamlı olarak yapılmalı. Bu nedenle her gemide az sayıda işçi kaldı. Bunlar geçen 5 ayda gemilerde yatıp, kalktı. Burada yaşadı” bilgisini verdi. Limanlara akın olduğunda gemi işçisinin sığınaklara inmek için karaya çıktığını, sonrasında gemilere döndüğünü anlatan Barinov, “Şimdi bu gemiler yola çıkmaya hazırlanırken eksik işçisi tamamlama telaşı da var. Kısa ara seyahatler için güvertede ortalama 20 kişi olması gerekiyor. Kimileri Ukrayna içinden işçi temin ediyor” diye konuştu. Geçen 5 ayda yıpranan limanların beklenen trafiğe yanıt verebilecek kapasitede olup olmadığını sorduğumuz Barinov, “Savaşın başından beri limanı açık ve işler halde tutuyoruz. Çalışanların maaşları ödenmeye devam etti. Çimleri bile tertipli olarak biçmeye devam ettik ki, sıcak havalarda yangın riskine karşı zarurî bir tedbir. Beklenen trafiğe hazırız. Ekipmanımızın bakımları hiç aksatılmadı” dedi. 

‘MAYIN KONUSU ASKERİ SIR’

Limandan ayrılan yüke Ukrayna sularında kılavuz gemiler eşlik ederken, Barinov, limanlar etrafında hiç mayın temizlenip temizlenmediğini bilmediğini, bunun askeri sır olduğunu söyledi. Ukrayna sularının Rus savaş gemileriyle dolu olduğunu kaydeden Barinov, Türkiye ve BM’nin sorumluluğun gemiler bir kere Ukrayna sularından çıktıktan sonra başladığını da belirtti.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.