STERLIN
23,3456
DOLAR
19,0118
EURO
20,3891
ALTIN
1.210,09
BIST
4.975,47
SON DAKİKA
Depremin maliyeti 104 milyar dolar! – KIBRIS HABER
“Hükümet hiç kimseye vergi muafiyeti yapamaz”! – KIBRIS HABER
Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya kararından memnun
ABD’den Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Batı, Rusya ve Ermenistan’ın arasını bozmaya çalışıyor
Zerrin Üstel’den anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias’la görüştü
Tayland’da parlamento feshedildi, seçim tarihi belli oldu
Sahil Güvenlik Komutanlığı’na tedarik edilen botların hizmete giriş töreni gerçekleştirildi! – KIBRIS HABER
Kadına şiddet bitmek bilmiyor! – KIBRIS HABER
“İyilikte Yarışalım” sürdürülmeye devam ediyor – KIBRIS HABER
45 bin öğretmen atanıyor
Gökbey’in motorları testleri geçti
Meteoroloji Dairesi, Çarşamba gününden Cumartesi gününe kadar yağış beklediklerini duyurdu! – KIBRIS HABER
22. Hafta Programı! – KIBRIS HABER
Dünyanın en mutlu Ülkeleri! – KIBRIS HABER
Bundesbank, Alman ekonomisinde resesyon bekliyor
İsias Otel kusurlu çıktı! – KIBRIS HABER
Goldman’dan Fed tahmini
Finartz ve Aktif Tech’ten önemli iş birliği
Bakan Çavuşoğlu, Brüksel’de AB ve BM temsilcileri ile görüştü
AB’nin Bağışçılar Konferansı Brüksel’de başlıyor
Dünyanın gözü Moskova’daki kritik zirvede… Peş peşe flaş açıklamalar
Son dakika: Çavuşoğlu’ndan Mısır açıklaması… İsveç’e NATO mesajı
Hazine iki tahville 4,66 milyar TL borçlandı
Depremde can kaybı 50 bini aştı
Etiket fiyatı ile kasa tahsilatı arasında çelişki şikayetleri! – KIBRIS HABER
İran’dan Irak’ta bloke edilen paraya ilişkin yeni plan
AB Ocak’ta dış ticaret açığı verdi
Afet bölgesindeki okul kantinlerine düzenleme

Ukraynalı yetkili işleyişi anlattı

Ukraynalı yetkili işleyişi anlattıUkrayna Limanlar Yönetimi yöneticisi Dmitro Barinov, tahıl koridorunda birinci sevkıyatın sıkıntısız gittiğini …

Ukraynalı yetkili işleyişi anlattı
CyborNFT
06.08.2022 07:37
0
A+
A-

Ukraynalı yetkili işleyişi anlattı
Ukrayna Limanlar Yönetimi yöneticisi Dmitro Barinov, tahıl koridorunda birinci sevkıyatın sıkıntısız gittiğini, kısa müddette Karadeniz’de trafiğin hızlanmasını beklediklerini söyledi.

UKRAYNA Limanlar Yönetimi (USPA) CEO Yardımcısı Dmitro Barinov, tahıl koridoru mutabakatının işleyişine dair Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Birinci sevkıyatın “sorunsuz” geçtiğini söyleyen Barinov, planlamanın nasıl yapıldığına dair şunları anlattı: “Gemi sahipleri yola çıkmaya hazır olduklarına dair liman yönetimine bilgi veriyor. Liman idaresi de bunu İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’ne iletiyor. İstanbul’da gemi ve yüküne dair evrak denetiminin akabinde onay gelince liman, bunu gemi kaptanına bildiriyor. Yola çıkıp çıkmama konusunda son kelam gemi sahibi firma ile kaptanda.”UKRAYNA Limanlar Yönetimi (USPA) CEO Yardımcısı Dmitro Barinov, tahıl koridoru mutabakatının işleyişine dair Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Birinci sevkıyatın “sorunsuz” geçtiğini söyleyen Barinov, planlamanın nasıl yapıldığına dair şunları anlattı: “Gemi sahipleri yola çıkmaya hazır olduklarına dair liman yönetimine bilgi veriyor. Liman idaresi de bunu İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’ne iletiyor. İstanbul’da gemi ve yüküne dair evrak denetiminin akabinde onay gelince liman, bunu gemi kaptanına bildiriyor. Yola çıkıp çıkmama konusunda son kelam gemi sahibi firma ile kaptanda.”

20 MİLYON TON TAHIL

CyborNFT

Anlaşma kapsamında Razoni isimli birinci geminin İstanbul Boğazı’ndan geçişinin akabinde dün Karadeniz’de trafik hızlanırken, Barinov’a nazaran bu yakında rutin bir faaliyet halini alacak. Ukrayna çapındaki çeşitli depolarda geçen yılki hasattan kalan 20 milyon ton tahıl bulunuyor. Bu yılın mahsulü ile birlikte tahıl stokunun 120 günlük muahede müddetince eritilmesi bekleniyor. Dmitro Barinov gayeye ulaşılabilmesi için her gün 5 geminin limanlardan ayrılıp, 5 yeni geminin yanaşması gerektiğini söyledi. USPA bilgilerine nazaran, Ukrayna’nın Karadeniz’deki tüm limanları 2021’de yaklaşık 10 bin gemiye hizmet verdi, günlük trafik 30 gemiye kadar çıkıyordu. 

13 GEMİ HER AN YOLA ÇIKMAYA HAZIR

Barinov, “Anladığım kadarıyla İstanbul’da birinci seferlerin meselesiz gittiğini görmek için beklediler. Bir sefer bundan emin olunduktan sonra sürecin hızlanmasını ve hergün daha fazla sayıda geminin limandan ayrılmasını bekliyoruz” dedi. Dün üç geminin daha ayrılmasıyla Karadeniz limanlarında 5 aydır tahıl yüklü halde bekleyen gemi sayısı 19’a geriledi, bunlardan 13’ü onay alır almaz sefere çıkmaya hazır. Barinov, liman yönetimi olarak tüm masraf kalemlerinde ödemelerini gemi sahiplerinden olağan formda aldıklarını, ticari muahede açısından inanılmaz bir uygulama olmadığı bilgisini de verdi.

‘PERSONEL 5 AYDIR GEMİLERDE YAŞIYOR’

Barinov, “İşgalin başında 68 gemi Karadeniz’deki çeşitli limanlarda sıkışıp kaldı. Bunlar içinde tahıl yüklü gemilerin yanı sıra demir-çelik taşıyanlar ve öbür tip gemiler de vardı. Mürettebatın bir kısmı derhal ülkeden tahliye edildi. Lakin gemileri tek başlarına bırakamazsınız. Gemi ve etraf güvenliği için kesinlikle her vakit güvertede birileri olmalı. Ekipmanın bakımı nizamlı olarak yapılmalı. Bu nedenle her gemide az sayıda işçi kaldı. Bunlar geçen 5 ayda gemilerde yatıp, kalktı. Burada yaşadı” bilgisini verdi. Limanlara akın olduğunda gemi işçisinin sığınaklara inmek için karaya çıktığını, sonrasında gemilere döndüğünü anlatan Barinov, “Şimdi bu gemiler yola çıkmaya hazırlanırken eksik işçisi tamamlama telaşı da var. Kısa ara seyahatler için güvertede ortalama 20 kişi olması gerekiyor. Kimileri Ukrayna içinden işçi temin ediyor” diye konuştu. Geçen 5 ayda yıpranan limanların beklenen trafiğe yanıt verebilecek kapasitede olup olmadığını sorduğumuz Barinov, “Savaşın başından beri limanı açık ve işler halde tutuyoruz. Çalışanların maaşları ödenmeye devam etti. Çimleri bile tertipli olarak biçmeye devam ettik ki, sıcak havalarda yangın riskine karşı zarurî bir tedbir. Beklenen trafiğe hazırız. Ekipmanımızın bakımları hiç aksatılmadı” dedi. 

‘MAYIN KONUSU ASKERİ SIR’

Limandan ayrılan yüke Ukrayna sularında kılavuz gemiler eşlik ederken, Barinov, limanlar etrafında hiç mayın temizlenip temizlenmediğini bilmediğini, bunun askeri sır olduğunu söyledi. Ukrayna sularının Rus savaş gemileriyle dolu olduğunu kaydeden Barinov, Türkiye ve BM’nin sorumluluğun gemiler bir kere Ukrayna sularından çıktıktan sonra başladığını da belirtti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.