STERLIN
20,9746
DOLAR
18,5879
EURO
18,3384
ALTIN
1.020,88
BIST
3.444,32
SON DAKİKA
Putin duyurdu: Kısmi seferberlik için yeni düzenleme
Alman RWE’den 2030’a kadar kömürden çıkma sözü
OPEC+’dan 2 yılın en büyük üretim kesintisi
Son dakika: İsveç Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
DTÖ’nün 2023 ticaret büyüme tahmininde keskin düşüş
Putin duyurdu: Ek seferberlik için yeni düzenleme!
ABD’de özel sektör istihdamı Eylül’de beklentiyi aştı
Truss’dan İngiltere Merkez Bankası’nın bağımsızlığına destek
Aşkı 80 yaşından sonra buldular… İnternetten tanışan çift ilişkilerinin kitabını yazdı!
“Kuzey’de alışveriş yapan yabancıları seyreden Kıbrıslı Türkler”! – KIBRIS HABER
AB uyum tasarısı ile ilgili komite toplandı! – KIBRIS HABER
En fazla gol atan takım! – KIBRIS HABER
Kamu işçisinin günlük yemek yardımı net 55 lira oldu
Aliyev: “Azerbaycan, düşmanlığı, nefreti sona erdirmek ve yeni bir barış sayfası açmak istiyor”
Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları açılıyor
Spot piyasada elektrik fiyatları (05.10.2022)
Ukrayna Putin’in tehdidi sonrası düğmeye bastı: Herkese bu haplardan dağıtılıyor
ABD Güney Kore’ye yeniden uçak gemisi gönderiyor
Polonya Başbakanı Morawiecki: Putin’in nükleer tehditleri bizleri korkutmaya yönelik bir girişim
Rusya’dan flaş Zaporijya kararı
İngiltere savaş gemileri gönderdi! – KIBRIS HABER
Devrim Barçın’dan fazla para iddiası! – KIBRIS HABER
Yılmazköy Hacı Ali Tesisleri bölgesinin dikkatine! – KIBRIS HABER
Güney Kore ordusundan “başarısız füze denemesi” özrü
İran, İngiltere Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı
O parkın açılışı yapılıyor – KIBRIS HABER
Gübreye destek yetersiz! – KIBRIS HABER
Aksa Birinci Lig A2’de Yeni Lider! – KIBRIS HABER
Son dakika: Luhansk’ta tansiyon yükseldi! Rusya ve Ukrayna’dan peş peşe açıklamalar…
2022 Nobel Kimya Mükafatı sahibini buldu

Ukrayna’dan ayrılan birinci tahıl gemisi… Guterres: Türkiye’ye liderliği için minnettarım

Ukrayna’dan ayrılan birinci tahıl gemisi… Guterres: Türkiye’ye liderliği için minnettarımBirleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio …

Ukrayna’dan ayrılan birinci tahıl gemisi… Guterres: Türkiye’ye liderliği için minnettarım
CyborNFT
01.08.2022 20:07
0
A+
A-

Ukrayna’dan ayrılan birinci tahıl gemisi… Guterres: Türkiye’ye liderliği için minnettarım
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Ukrayna’dan ayrılan birinci tahıl gemisi Razoni için, “Bu gayretleri takdir ediyorum ve Türkiye’ye liderliği için minnettarım” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’dan ayrılan birinci tahıl gemisi için Türkiye’ye teşekkür etti. BM toplantısının açılış konuşmasını yapan Guterres, Rusya’nın ablukası nedeniyle Ukrayna’dan sevk edilemeyen tahıl krizinin tahlile kavuşmasında Türkiye’ye gayretleri ve liderliği için minnettar olduğunu tabir ederek, “Razoni, 25 Şubat’tan bu yana Odessa Limanı’ndan kalkan birinci ticari gemi oldu. Yarın Türk kara sularındaki kontrol yerine varması gereken gemi, kontrolün akabinde en son varış noktası olan Lübnan’a yanlışsız yola çıkacak. Bir ticaret gemisi olan Rozani, tedarikinde kıtlık yaşanan mallarla yüklüdür. Geminin nihayet ayrılması, Karadeniz tahıl teşebbüsünün birinci somut sonucudur” dedi.

Guterres, “Bu, geçen hafta İstanbul’da kurulan Ortak Uyum Merkezi’nin muazzam bir kolektif başarısıdır. Birleşmiş Milletler himayesinde Ukrayna, Rusya ve Türkiye’den temsilciler bir arada çalıştılar. Rozani’nin Odessa’yı inançlı bir halde terk edebilmesi onların bağlılığı sayesinde. Bu uğraşları takdirle karşılıyorum ve liderliği için Türkiye’ye minnettarım” dedi.

CyborNFT

“KÜRESEL BESİN PAZARLARINA RAHATLAMA VE İSTİKRAR GETİRECEK”

İlk tahıl gemisinin Ukrayna’dan ayrılmasının değerli bir adım olduğunu aktaran Guterres, “Bu yüzden bugün değerli bir başlangıç noktasıdır. Bu gemi, global besin pazarlarına rahatlık ve istikrar getiren birçok ticari gemiden birincisi olmalı. Bu teşebbüs, global besin pazarlarına rahatlama ve istikrar getirecek ve global besin krizi ile çabaya yardımcı olacaktır. Tahıl ve gübrelerin ve besin ile ilgili öbür tüm unsurların gelişmekte olan ülkelere makul fiyatlarla sunulmasını sağlamak insani bir zorunluluktur” dedi.

Guterres, “Ukrayna’dan tonlarca buğday hakkında önümüzdeki günlerde daha fazla detay paylaşılacak. Bu trajik savaş şiddetle devam ederken, Birleşmiş Milletler her gün Ukrayna halkına yardım getirmek için çalışıyor. Acı çekenler için bu savaşın tesirleri sona ermeli. Birleşmiş Milletler ve Memleketler arası Mukavele uyarınca barış tesis edilmelidir” tabirlerini kullandı.

“NÜKLEER SİLAHLARIN YAYILMASINI ÖNLEMEK İÇİN ZİYARETLER YAPACAĞIM”

Guterres ayrıyeten, nükleer silahların durdurulmasına yönelik davette bulundu. Guterres, “Uzun vakittir ertelenen bu konferansın değeri ve aciliyeti devam ediyor. İklim krizi, eşitsizlikler, insan hakları ihlalleri ve Covid-19 pandemisinin neden olduğu ferdî ve ekonomik yıkım, dünyamızın karşılaştığı en büyük gerilimleri ortaya koydu. Ve bunlar, Soğuk Savaş’ın doruğundan beri görülmeyen nükleer tehlikeler vaktinde gerçekleşti. Bu yüzden önümüzdeki birkaç gün içinde insanlık tarihindeki birinci nükleer bombalamanın yıldönümünde Hiroşima’da olacağım ve akabinde bölgedeki öteki ülkelere gündeminde nükleer silahların yayılmasının önlenmesini içeren ziyaretler yapacağım” dedi.

“ŞU ANDA DÜNYANIN HER YERİNDE YAKLAŞIK 13 BİN NÜKLEER SİLAH TUTULUYOR”

Nükleer silahlanmanın tekrar bir tehdit oluşturmaya başladığına dikkat çeken Guterres, “Yıllar geçtikçe fecî yangınlarda verilen dersleri unutma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Rekabet, işbirliğinin önüne geçiyor. Şu anda dünyanın her yerinde yaklaşık 13 bin nükleer silah tutuluyor. Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi muahedesine her zamankinden daha fazla muhtaçlığımız var. Bu, belli felaketlerden kaçınmaya yardımcı olacak tedbirleri ortaya çıkarmak ve insanlığı nükleer silahlardan arınmış bir dünyaya hakikat götürmek için bir fırsattır” dedi.

“HER ÇEŞİTTEN NÜKLEER SİLAHIN SAYISINI AZALTMAK İÇİN YENİ TAAHHÜTLERE BAŞLANMALIDIR”

Guterres, nükleer silahların yayılmasını önlemek için, “İlk olarak nükleer silah kullanımına karşı 77 yıllık normu ivedilikle güçlendirmemiz ve yine onaylamamız gerekiyor. Bu, tüm taraf devletlerin kararlı bir taahhüdünü gerektirir. Bu, nükleer savaş riskini azaltacak ve bizi tekrar silahsızlanma yoluna sokacak kritik tedbirler bulmamız gerektiği manasına geliyor. Diyalog ve şeffaflığın tüm yollarını güçlendirmemiz gerekiyor” sözlerini kullandı.

Nükleer silahları ortadan kaldırmanın bu silahların asla kullanılmayacaklarının tek garantisi olduğunu söyleyen Guterres, “Bu maksatlar için yılmadan çalışmalıyız. Her çeşitten nükleer silahın sayısını azaltmak için yeni taahhütlere başlanmalıdır” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.