STERLIN
20,7509
DOLAR
18,5827
EURO
18,2070
ALTIN
1.022,10
BIST
3.553,85

Ukrayna savaşı bitmeden yeni kriz… Tayvan’dan flaş iddia! Bu heber sonrası savaş jetleri havalandı

Ukrayna savaşı bitmeden yeni kriz… Tayvan’dan flaş iddia! Bu heber sonrası savaş jetleri havalandıDünya aylardır Rusya ve Ukrayna ortasındaki …

Ukrayna savaşı bitmeden yeni kriz… Tayvan’dan flaş iddia! Bu heber sonrası savaş jetleri havalandı
CyborNFT
02.08.2022 09:07
0
A+
A-

Ukrayna savaşı bitmeden yeni kriz… Tayvan’dan flaş iddia! Bu heber sonrası savaş jetleri havalandı
Dünya aylardır Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşı endişe içinde izliyor. Binlerce hayata mal olan savaş son hız devam ederken Çin-Tayvan ihtilafında tansiyon tepe yapmış durumda. ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret edeceğine yönelik haberlerin çıkması üzerine Çin savaş jetleri Tayvan Boğazı’ndan uçuş yapmaya başladı.

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna savaşında. Lakin Ukrayna’dan binlerce kilometre ötede de bir savaş ihtimali bulunuyor.

Çin ile Tayvan ortasındaki tansiyon bir türlü düşürülemiyor. ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin muhtemel ziyareti ile ilgili Tayvan’dan yeni bir açıklama geldi.

CyborNFT

CNN International’da yer alan habere nazaran, Üst seviye bir Tayvanlı hükümet yetkilisi ve bir ABD yetkilisine nazaran, Pelosi’nin Asya seyahatinin bir kesimi olarak Tayvan’ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Asya cinsinin birinci resmi durağı için Pazartesi günü Singapur’a gelen Pelosi’nin muhtemel Tayvan ziyareti bölgedeki tansiyonun tepe yapmasına neden oldu.

Tayvan’ı farklı bir ülke olarak tanımayan Çin böylesi bir ziyaretin ‘ciddi sonuçları olacağı’ ihtarında bulunmuş, Tayvan Boğazı’nda bir dizi askeri tatbikat ilan etmişti.

SAVAŞ JETLERİ HAVALANDI!

Tayvan muhtemel Çin işgaline karşı hazırlıklarını sürdürürken Çin’den yeniden gözdağı üzere bir atılım geldi.

Pekin idaresi çıkan haberler sonrası savaş uçaklarına havalanın buyruğu verdi. Gelen birinci bilgilere nazaran, Çin jetleri Tayvan Boğazı’nda uçuş yaptı.

Dış basında geniş yer bulan bu gelişme ile ilgili şimdi resmi bir açıklama gelmedi.

‘PELOSİ’NİN UÇAĞINI DÜŞÜREBİLİRİZ’

Pelosi’nin mümkün Tayvan ziyareti toplumsal medyada da geniş yer tutmuştu.

Tayvan’ı 25 yıldır Amerikalı üst seviye bir yetkili ziyaret etmiyor. Pelosi’nin (solda) çeşidi resmi olarak Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya’yı kapsıyor. (Fotoğraf:AP)

İktidardaki Komünist Parti’nin yayın organlarından Küresel Times’in eski Baş Editörü Hu Xijin, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Çin savaş uçaklarının Pelosi’nin uçağına müdahale edebileceğini belirtmişti.

Gazeteci Hu, ‘Savaş uçaklarımız tüm zorlayıcı taktikleri uygulamalı. Bunlar hala yetersizse Pelosi’nin uçağını düşürmeleri bence uygun’ sözlerini kullanmış, Hu Xijin, daha sonra Twitter hesabının kapatılması üzerine kelam konusu paylaşımını sildiğini açıklamıştı.

Pelosi, uzun yıllardır demokrasi ve insan hakları mevzularında Çin’e yönelttiği sert tenkitlerle biliniyor.

Tayvan ve Çin, 1949 yılındaki iç savaş sırasında ayrıldı. Lakin Çin ada üzerindeki hak argümanını hala sürdürüyor.

Pelosi, 1989 yılında meydana gelen Tiananmen olaylarından 2 yıl sonra Pekin’e yaptığı ziyarette Tiananmen Meydanı’na giderek, ‘Çin’de demokrasi için ölenlerin anısına’ yazılı siyah bir pankart açmıştı.

Çinli güvenlik güçlerinin müdahalesiyle pankart kapatılmış, Pelosi ve beraberindekiler meydandan uzaklaştırılmıştı.

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının kesimi olarak kıymetlendiriyor ve Çin idaresi ‘barışçıl yine birleşme’ ismi altında Tayvan’ın yönetimini eline almayı isterken, bu uğurda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor.

Ayrıca başka ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurması Çin tarafından ‘egemenlik ihlali’ olarak pahalandırıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.