STERLIN
22,8559
DOLAR
18,6408
EURO
19,6351
ALTIN
1.075,92
BIST
5.005,30
SON DAKİKA
7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?
Takasın yankıları sürüyor: ‘ABD bunun bedelini ağır ödeyecek’
Yusufeli su altında kalıyor
Fenerbahçe Salernitana hazırlık maçı ne vakit saat kaçta? Fenerbahçe hazırlık maçı hangi kanalda, şifreli mi? İşte canlı yayın bilgileri
Özersay’dan hükümete sert eleştiri! – KIBRIS HABER
İktisat ve siyaset gündemi – 10 Aralık 2022
Resmi Gazete’de bugün (10.12.2022)
Bankaların özkaynaklarındaki döviz konumu hissesinde üst hudut indirimi
İngiltere, Kylian Mbappe’yi durdurabilecek mi? Fransa takımında sürpriz var mı? Dünya Kupası iddaa oranları…
AP Lider Yardımcısı Eva Kaili gözaltına alındı
AB nezaretinde skandal! Mültecilere kafeste insanlık dışı muamele
Tekrar kızdırdılar
ABD’li ve Rus yetkililer İstanbul’da görüştü
Almanya hükümeti AfD ilişkisine dikkat çekti
BM ve AB’den Tahran’a ‘idamları durdur’ daveti
Dendias’tan yeni temelsiz argümanlar
Yunanistan’da ‘istihbarat’ yasası hengamesi
Milyonda bir görülüyor! ‘Katı Kişi Sendromu’na yakalandı
Fenerbahçe ile Adana Demirspor ortasındaki Samet Akaydın pazarlığına zarurî rötar
‘Enflasyondaki düşüşü fırsata çevirebiliriz’
Togg’un şarj üniteleri sitelere kurulacak
Türkiye’den Amerika’ya otobüs ihraç ediyor
Global iktisatta ‘kötüleşme’ uyarısı
Vergi incelemelerinde 1 milyon gayesine ulaşıldı
‘Güneş’ konutlara doğuyor… Gelişen teknolojiyle doğal güneş ışığı meskenlere ve işyerlerine taşınıyor
İnşaat gereçleri ihracatında düşüş
Yellen: Sigortayla ilgili prosedüre münasebet yok
‘Ticaretin geleceği dizaynla ve inovasyonla şekillenecek’
Rakibini 1.2 milyar dolara satın aldı
200 bini aşkın futbolsever Dünya Kupası diye FIFA 23 izledi | Lionel Messi’nin ülkeye girişini yasaklayalım

Ukrayna duyurdu: Değerli evraklar ele geçirdik, bir numaralı amacımız Kırım Köprüsü

Ukrayna duyurdu: Kıymetli dokümanlar ele geçirdik, bir numaralı gayemiz Kırım KöprüsüUkrayna askeri istihbaratı, Rusya ile Kırım’ı birbirine …

Ukrayna duyurdu: Değerli evraklar ele geçirdik, bir numaralı amacımız Kırım Köprüsü
CyborNFT
17.06.2022 14:54
0
A+
A-

Ukrayna duyurdu: Kıymetli dokümanlar ele geçirdik, bir numaralı gayemiz Kırım Köprüsü
Ukrayna askeri istihbaratı, Rusya ile Kırım’ı birbirine bağlayan Kırım Köprüsü hakkında saklı dokümanlara ulaştıklarını açıklayarak bir numaralı maksatlarının bu köprü olduğunu duyurdu. Kremlin ise Ukrayna’nın açıklamasına sert karşılık verdi ve imali için milyar dolarlar harcanan köprünün amaç alınması halinde Başşehir Kiev’in bombalanacağını duyurdu.

Rusya-Ukrayna savaşında 3 ay geride kalırken Moskova ve Kiev’den gelen bildirilerin tonu sertleşmeye başladı.

BİR NUMARALI MAKSAT KIRIM KÖPRÜSÜ

CyborNFT

Ukrayna, eline uygun silahların geçmesi durumunda bir numaralı amacının Kırım Köprüsü olacağını açıkladı.

Kerç Boğazı’na kurulan ‘Kırım Köprüsü’nün imali Rusya’ya milyarlarca dolara mal oldu ve Rusya ile Kırım’ı birbirine bağlayan köprü Moskova açısından stratejik değere sahip. Köprü 19 km uzunluğu ile Avrupa’nın en uzun köprüsü olarak biliniyor.

GÖBEK BAĞINI KOPARMAK ZORUNDAYIZ

Ukraynalı General Dmytro Marchenko, ‘Kırım Köprüsü’nün bir numaralı amaç olduğunu belirttiği açıklamasında Moskova’nın köprüyü Ukrayna’ya askeri gereç taşımak için kullandığına dikkat çekti ve “Rus desteklerini kesmek için bu göbek bağını koparmak zorundayız” dedi.

Ukrayna’nın modülü olan Kırım Yarımadası 2014’te yapılan bir referandumun akabinde Rusya tarafından ilhak edilmişti. Kırım, Ukrayna’da Rusça konuşanların çoğunlukta olduğu tek bölgeydi. 1954’te Sovyetler Birliği tarafından Ukrayna’ya verilen bölgede, Rusların yanı sıra Ukraynalılar ve Kırım Tatarları da yaşıyor.

UKRAYNA: DEĞERLİ DOKÜMANLARA ULAŞTIK

Rusya’da Kırım Köprüsü’nün güvenliğinin Putin’in teminatının altında olduğu konuşuluyor. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov da hususa ait yaptığı açıklamada Rus askerlerinin köprü üzerinde tam denetime sahip olduğunu vurguladı fakat Ukraynalı yetkililer köprüyle ilgili kıymetli evraklara ulaştıklarını argüman ediyor.

Ukrayna askeri istihbaratının ele geçirdiğini tez ettiği 300 sayfalık evrakın gerçekliğinin çabucak tespit edilmesi şuan için mümkün değil lakin evrakta bilhassa arazi, yol yüzeyi, köprü ayakları, heyelan önleyici yapılar, giriş çıkışlar ve kompleksin tüm altyapısı hakkında ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bildiriliyor.

RUSYA: KÖPRÜYE SALDIRIRSANIZ KİEV’İ BOMBALARIZ

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Kiev’in köprüyü gaye alma planlarından haberdar olduklarını belirterek köprüyle ilgili tüm güvenlik tedbirlerinin alındığını açıkladı.

Moskova, milyarlarca dolar harcadıkları köprüye rastgele bir taarruz olması halinde Kiev’i bombalayacaklarını açıklayarak Ukrayna’yı  açık açık tehdit etti.

ABD ‘RUS MAKSATLARINDA KULLANILMAYACAK’ DEMİŞTİ

Birçok Batılı önder, Kiev’in Rusya’ya karşı misilleme taarruzları başlatabileceğinden ve bunun da potansiyel olarak daha büyük bir çatışmayı tetikleyebileceğinden korktukları için Ukrayna’ya uzun menzilli topçu göndermekten çekiniyordu.

Bu çekinceyi birinci kıran ABD oldu ve bu ayın başlarında çok fırlatmalı roket sistemlerinin Ukrayna’ya gönderileceğini duyurdu. ABD’li yetkililer Kiev’in kelam konusu silahları Rusya’daki maksatlara karşı kullanmayacağına dair teminat verdiğini sav etse de Ukrayna’dan gelen açıklamalar hazırlıkların çoktan başladığını ortaya koyuyor.

UKRAYNA SAVUNMA BAKANI’NDAN KIRIM MESAJI

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ABD tarafından gönderilen silahların, Kırım ve Donbass’ta dahil olmak üzere Rusya tarafından işgal edilen toprakların tekrar Ukrayna’nın denetimine geçmesine yardımcı olacağını belirterek “Kırım dahil tüm topraklarımızı özgürleştireceğiz. Kırım, Ukrayna toprağı olduğu için Ukrayna için stratejik bir gayedir. Ama adım adım ilerleyeceğiz” dedi.

STRATEJİK ADIMLAR GÜNDEMDE

İlk adımda, Rus kuvvetlerine karşı daha fazla kaybı önlemek için alandaki durumun istikrara kavuşturulacağını söyleyen Reznikov, ikinci adımda ise Rus kuvvetlerinin 24 Şubat’tan evvelki pozisyonlarına geri gönderileceğini bildirdi.

Reznikov üçüncü adımda Ukrayna’nın, ortaklarıyla “Kırım da dahil olmak üzere bölgelerin nasıl kurtarılacağı” konusunda görüşmeler yapacağını söyledi.

Kırım’ı askeri yollarla geri almaya çalışmanın Rusya’yı daha fazla kışkırtıp kışkırtmayacağı sorusuna da karşılık veren Reznikov, “Bu kıymetli değil. Zira Ruslar bunu Herson’da, Zaporijya’da ve Mariupol’de görecekler. Ancak buralar Ukrayna toprağı. Kırım da ne olursa olsun Ukrayna toprağıdır” açıklamasında bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.