STERLIN
23,1867
DOLAR
18,8100
EURO
20,4237
ALTIN
1.165,83
BIST
4.976,55
SON DAKİKA
Sosyal Sigortalar Dairesi’nden Duyuru! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, söz konusu BM kararının kabul edilemeyeceğini belirtti! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
BİLSEM ‘Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu’ yayınlandı
AP’deki yolsuzluk soruşturması büyüyebilir
“Girilmesi Yasak Bölge” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu Toplantısı Başladı! – KIBRIS HABER
ABD’de son 2 ayda 15 balina karaya vurdu
Hawaii semalarında merak uyandıran görüntü
Bakan Çavuşoğlu, Macar mevkidaşı Szijjarto ile görüştü
Tayvan’da yeni hükümet kuruldu
İlköğretimde 25 bin, orta dereceli okullarda ise 27 bin öğrenci karnesini aldı – KIBRIS HABER
Somer Sivrioğlu ile Mehmet Yalçınkaya MasterChef’i bırakıyor mu? iddiaları üzerine Acun Ilıcalı’dan paylaşım geldi! – KIBRIS HABER
Talep edilen ilaçlar ülkeye geldi! – KIBRIS HABER
Rusya bu sözlerle çalkalanıyor… Ukrayna savaşı itirafı ortalığı karıştırdı!
Krizde yeni dalga: Fransa ve Belçika’da binlerce kişi sokağa döküldü! İngiltere’den flaş karar…
Belçika’da yüzlerce çalışan sokağa indi
Antika dükkanından goril heykeli çaldı
Türkiye’nin ham çelik üretimi düştü
Grip diye hastaneye gitti, iki bacağını kaybetti! Doktorlar yaşaması için yüzde 30 şans verdi…
Spot piyasada elektrik fiyatları (31.01.2023)
Bakan Ersoy: Bu yıl hedef 60 milyon turist, 56 milyar dolar gelir
Fed’den kim ne bekliyor?
İstanbul’da 189 bin öğrenciye ücretsiz yemek
Euro Bölgesi 2022’nin 4. çeyreğinde yüzde 0,1 büyüdü
Serdar Denktaş, Rauf Raif Denktaş heykelinin açılışında konuştu! “Devlet ortadan kalkarsa geleceğimiz kalmaz” – KIBRIS HABER
80 yıllık define haritası ortaya çıktı, kazmayı küreği kapan o köye koştu! Üç kavak ağacının yanında, 70 santimetre derinde…
Son dakika… Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş NATO açıklaması
Tren bileti satış sistemi yenilendi
Lapta’da yarın elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER

Ücretsiz aşılama her çocuğun hakkıdır! – KIBRIS HABER

Ücretsiz aşılama her çocuğun hakkıdır! – KIBRIS HABER
CyborNFT
19.01.2023 13:33
0
A+
A-

KTTB, ücretsiz aşılamanın her çocuğun hakkı olduğuna vurgu yaparak, ücretsiz aşılamayı sağlamanın ise devletin görevi olduğunun altını çizdi. Açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararın ivedilikle geri çekilmesi talep edildi…

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) 18 Ocak 2023 tarihli Sağlık Bakanlığı kararı ile aşıların sadece Sağlık Bakanlığı kurumlarında yapılacağı, ücretsiz özel kuruluşlara verilmeyeceğiyle ilgili açıklama yaptı.

İnsanlık tarihinde koruyucu sağlık hizmetlerinde modern bilimin en önemli buluşun aşılar olduğunun ifade edildiği açıklamada, yaygın aşılama nedeniyle çiçek hastalığının görülmez olduğu, düzenli aşılama nedeni ile Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre her yıl 2,7 milyon çocuk, kızamık veya komplikasyonları nedeniyle ölmekten kurtulduğu ifade edildi.

“Çocuk felci aşısı nedeniyle engelli kalma ihtimali olan binlerce çocuk düzenli aşılama sayesinde yaşamlarına sağlıklı şekilde devam edebilmektedir. Unutulmamalıdır ki; enfeksiyonlardan korunmanın en kolay, ucuz ve güvenilir yolu tartışmasız şekilde aşılamadır.” vurgusunun yapıldığı açıklamada, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan her insan gibi çocukların da sağlıklı olma hakkı anayasada güvence altına alındığı ve devlete bu güvenceyi sağlama görevi yüklendiği belirtildi.

CyborNFT

“ÜCRETSİZ AŞI SAĞLAMA GÖREVİ SAĞLIK BAKANLIĞI’NA AİT”

Çocukların sağlıklı ve  engelsiz olmasının en ucuz, güvenilir ve kabul gören yolunun aşılama olduğunun altı çizilirken, “Erişebilir, ücretsiz aşı sağlama görevi de Sağlık Bakanlığı’na aittir.” denildi.

Açıklamada, şu anda çocukluk çağı aşılamaları devlet tarafından hem kamu hem özeldeki hekimlere ücretsiz olarak sağlanırken, 18 Ocak 2023 tarihli Sağlık Bakanlığı kararı ile sadece Sağlık Bakanlığı kurumlarında yapılacağı, ücretsiz özel kuruluşlara verilmeyeceğine yönelik yapılan açıklamaya işaret edildi;  “Gerekçe olarak aşı takip sistemi olmaması ve soğuk zincir sisteminin olması gibi nedenler gösterilmiştir. Hatırlatmak isteriz ki; sağlık alt yapısını kurmak ve denetlemek bakanlığın görevidir. Bahsedilen sağlık alt yapısındaki yetersizlikleri düzeltmek de bakanlığın görevlerindendir.” ifadeleri kullanıldı.

“TOPLUM SAĞLIĞI RİSKE ATILIYOR”

Sağlık Bakanlığı’nın denetleme, kontrol ve istatistik yoksunluğu nedeniyle dış baskılar sonucu aldığı bu kararla, alım gücü zayıflamış olan bireylerin sağlığa erişim hakkının kısıtlandığı ve belirli çıkar çevreleri oluşturarak aşı üzerinden maddi sömürünün yolunun açıldığının kaydedildiği açıklamada, ciddi ilaç ve aşı eksikliğinin sonucu olarak aşılama oranlarının düşmesi ve tedavi olanaklarının ortadan kalkmasıyla toplum sağlığının riske atıldığı belirtildi.

“ALINAN KARAR İVEDİLİKLE GERİ ÇEKİLMELİ”

“Sağlık alt yapısında ve denetlemedeki sorunlar, çocukların ücretsiz sağlığa erişim hakkını elinden almamalı, alınan karar ivedilikle geri çekilmelidir.” vurgusunun yapıldığı açıklamada,  Sağlık Bakanlığı’na ilgili sorunlarda iş birliği çağrısı yinelendi; birliğin alt yapının sağlanması ve denetlenmesi için birlikte çalışmaya açık olduğumuzu beyan edildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.