STERLIN
20,9372
DOLAR
18,5828
EURO
18,3147
ALTIN
1.017,86
BIST
3.428,21
SON DAKİKA
Alman RWE’den 2030’a kadar kömürden çıkma sözü
OPEC+’dan 2 yılın en büyük üretim kesintisi
Son dakika: İsveç Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
DTÖ’nün 2023 ticaret büyüme tahmininde keskin düşüş
Putin duyurdu: Ek seferberlik için yeni düzenleme!
ABD’de özel sektör istihdamı Eylül’de beklentiyi aştı
Truss’dan İngiltere Merkez Bankası’nın bağımsızlığına destek
Aşkı 80 yaşından sonra buldular… İnternetten tanışan çift ilişkilerinin kitabını yazdı!
“Kuzey’de alışveriş yapan yabancıları seyreden Kıbrıslı Türkler”! – KIBRIS HABER
AB uyum tasarısı ile ilgili komite toplandı! – KIBRIS HABER
En fazla gol atan takım! – KIBRIS HABER
Kamu işçisinin günlük yemek yardımı net 55 lira oldu
Aliyev: “Azerbaycan, düşmanlığı, nefreti sona erdirmek ve yeni bir barış sayfası açmak istiyor”
Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları açılıyor
Spot piyasada elektrik fiyatları (05.10.2022)
Ukrayna Putin’in tehdidi sonrası düğmeye bastı: Herkese bu haplardan dağıtılıyor
ABD Güney Kore’ye yeniden uçak gemisi gönderiyor
Polonya Başbakanı Morawiecki: Putin’in nükleer tehditleri bizleri korkutmaya yönelik bir girişim
Rusya’dan flaş Zaporijya kararı
İngiltere savaş gemileri gönderdi! – KIBRIS HABER
Devrim Barçın’dan fazla para iddiası! – KIBRIS HABER
Yılmazköy Hacı Ali Tesisleri bölgesinin dikkatine! – KIBRIS HABER
Güney Kore ordusundan “başarısız füze denemesi” özrü
İran, İngiltere Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı
O parkın açılışı yapılıyor – KIBRIS HABER
Gübreye destek yetersiz! – KIBRIS HABER
Aksa Birinci Lig A2’de Yeni Lider! – KIBRIS HABER
Son dakika: Luhansk’ta tansiyon yükseldi! Rusya ve Ukrayna’dan peş peşe açıklamalar…
2022 Nobel Kimya Mükafatı sahibini buldu
Musk Twitter’ı neye çevirmek istiyor?

Üç derece ısınmanın ziyanı 178 trilyon dolar

Üç derece ısınmanın ziyanı 178 trilyon dolarDeloitte’un hazırladığı Dönüm Noktası başlıklı tahlile nazaran Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen …

Üç derece ısınmanın ziyanı 178 trilyon dolar
CyborNFT
21.07.2022 12:22
0
A+
A-

Üç derece ısınmanın ziyanı 178 trilyon dolar
Deloitte’un hazırladığı Dönüm Noktası başlıklı tahlile nazaran Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen ortalama sıcaklık kriterlerine uyulursa global iktisat 43 trilyon dolar daha fazla büyüyecek. Fakat aksi durumda, sıcaklıkların 3 derece artması,…

Deloitte’un Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu 23 ülkede global iktisada istikamet veren şirketlerin CEO’ları ile yapılan Sürdürülebilir Hareketler Endeksi Araştırması’ndaki bilgiler tahlil edildi.

Araştırmaya katılan üst seviye yöneticilerin yüzde 49’u son 6 ayda kuraklık, orman yangınları, çok sıcak ya da şiddetli fırtına üzere iklim kaynaklı olaylarla karşılaştıklarını söz ettiler. Üst seviye yöneticilerin yüzde 89’u iklim konusunda acil tedbir alınması gerektiğini düşünürken yüzde 79’u da iklim krizi konusunda kritik noktaya gelindiğine inandıklarını belirtti.

CyborNFT

Deloitte, hazırladığı tahlille, dünyadaki ortalama hava sıcaklıklarının artması konusunda iki senaryo üzerinden kıymetlendirme yapıyor. Birinci senaryoda, dünyanın ortalama sıcaklığının 3 derece arttığı, ikinci senaryoda ise Paris İklim Muahedesi uyarınca global ısınmanın 1,5 derece ile sınırlandığı öngörülüyor.

En önemli ziyan Asya-Pasifik’te olacak

Buna nazaran, 2070 yılına kadar dünyadaki ortalama hava sıcaklıkları 3 derece arttığında, global iktisat 178 trilyon dolarlık ziyanla karşı karşıya kalacak. Bu fiyat, iş dünyasındaki birçok şirketin kapanması ve yatırımların durması, insanların konutlarını ve işlerini kaybetmeleri, kâfi besine ve sıhhat hizmetlerine ulaşılamaması manasına geliyor.

Ortalama sıcaklığın 3 derece artmasının en çok etkileyeceği bölge, Asya–Pasifik olacak. Tahlile nazaran, bölge iktisadı 96 trilyon dolar düzeyinde ziyan edecek. Birebir periyotta Amerika kıtasında 36 trilyon dolar, Avrupa’da 10 trilyon dolar ziyan olması beklenirken dünyanın geri kalanındaki zararın ise yaklaşık 40 trilyon dolara ulaşacağı düşünülüyor. Ayrıyeten yalnızca Avrupa’da 110 milyon kişinin işini kaybedeceği öngörülüyor.

Avrupa yalnızca 2070’te 1 trilyon dolar kaybederken sonraki 10 yıl boyunca kıtanın iktisadında sırf yüzde 1’lik bir büyüme gerçekleşebilecek. Avrupa’nın en son bu oranda büyüme kaydettiği devir 2010–2020 ortası global finansal krizin, Avrupa borç krizinin ve COVID-19 pandemisinin birlikte yaşandığı periyottu.

Amerika kıtasındaki kayıpların da 2070’e gelindiğinde 36 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Yalnızca 2070’te 4 trilyon dolarlık bir kayıp öngörülüyor. Bu devirde tüm Amerika kıtasındaki ülkelerin zararlarına bakıldığında ABD’nin tek başına kaybı 14,5 trilyon dolar olacak. Bu da her bir Amerikalının hayatı boyunca kazandığı toplam paradan 70 bin dolar kaybetmesi manasına geliyor.
Ortalama hava sıcaklığının artması iktisadın yanı sıra, dünyadaki hayatı da direkt etkileyecek. Sıcak periyotların uzaması beşerler üzerindeki gerilimi artırırken işteki verimliliklerini de düşürecek. Deniz düzeyi yükselirken gerek verimli tarım alanları gerekse de kıyılardaki yerleşim alanları su altında kalacak. Üretim ve yatırımlar ertelenirken değişen iklim koşulları yüzünden hastalıklar ve mevt oranları artacak. Ülkelerin ziraî üretimleri değişecek ve birçok kıyı ülkesi için çok kıymetli bir gelir kaynağı olan turizm de bu kaidelerden olumsuz etkilenecek.

Daha az ısınma daha az zarar

Deloitte’un yaptığı tahlilde uygulanan ikinci senaryoda ise dünyadaki ortalama hava sıcaklıklarının Paris İklim Anlaşması’nda belirtilen kriterlere uyacağı öngörülüyor. Bu mutabakat uyarınca global ısınma 1,5 derece ya da daha azla sınırlanır ve dünya yüzyılın ortasına kadar net sıfır emisyon gayesine ulaşabilirse 2070’e kadar dünya iktisadının 43 trilyon dolar daha fazla büyüyeceği varsayım ediliyor.

Bu periyotta en büyük büyümeyi 47 trilyon dolar ile Asya–Pasifik bölgesi gösterecek. Avrupa ve Amerika kıtalarının ekonomileri ise sırasıyla 1 ve 3 trilyon dolar ziyan edecek.

Hükümetler yürekli olmalı

Araştırmayı pahalandıran Deloitte Türkiye Sürdürülebilirlik Önderi Murat Günaydın, durumun ciddiyetinin açık olduğunu belirterek, yapılması gerekenleri dört adımda sıraladı:

“Tüm hükümetler, şirketler ve beşerler iklim konusunda cesaretli kararlar almalı, süratle net sıfıra ulaşmaya yönelik adımlar atılmalı, ülkeler, ekonomilerini Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen kriterlere uyacak biçimde dönüştürmeli ve düşük emisyonlu bir gelecek için gereken tüm yatırımları bir an evvel hayata geçirmeli.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.