STERLIN
22,8919
DOLAR
18,6387
EURO
19,6453
ALTIN
1.079,92
BIST
5.013,07
SON DAKİKA
2022’de dış ticaret açığı 100 milyar dolara dayandı
‘Workhy & Mükellef 2023’te ABD ve İngiltere pazarında güçlenecek’
Çinli milyarderden ‘intihar’ savına sesli iletili cevap
Müteahhitlerin yurt dışında üstlendiği proje meblağı 10 milyar dolara dayandı
ABD’de 2. George Floyd vakası! Hastane güvenliği vefata sürükledi
Son dakika… Bakan Muş açıkladı! İhracatta en yüksek aylık pahaya ulaşıldı
Bilim insanları açıkladı: Pandemi gençleri daha erken yaşlandırdı
EYT’de KGF hazırlıkları başladı
“Küresel iktisat düşük enflasyon rejimine dönebilir”
Son dakika… Bakan Nebati’den EYT açıklaması: Hazırlıklar başlatılmıştır
Gram Altının yeni zirvesi! – KIBRIS HABER
Boğaziçi köyünde Sadıkoğlu için zafer ateşi yakıldı! – KIBRIS HABER
Global tahvil rallisi genişliyor
Gram altın rekor düzeylerde
İsrail ve ABD’den ortak adım… Amaçtaki ülke muhakkak oldu
Bakan Kurum’dan vatandaşlara teşekkür
Fed/Williams: Faizde hâlâ almamız gereken yol var
Güney Kıbrıs alarmda! Su kuşlarını da imha ediyorlar – KIBRIS HABER
2 Aralik 2022 Nöbetçi Eczaneler
Brent Petrol Varil Fiyatı! – KIBRIS HABER
LTB 6. Engelsiz Sanat Gecesi düzenleniyor! – KIBRIS HABER
KKTC Sağlık Bakanlığı’na 50 milyon TL kaynak tahsis edildi! – KIBRIS HABER
Çin Kovid siyasetinden dönüş sinyali verebilir
Dünya Kupası Son 16 tek maç mı, çift maç mı oynanacak? Son 16 Tipi rövanşlı mı?
Beşiktaş’a transferde Mario Balotelli önerisi!
Sivasspor Partizan hazırlık maçı saat kaçta, hangi kanalda, canlı yayın var mı?
HSBC her 10 üst seviye yöneticisinden birini işten çıkarmaya hazırlanıyor
Messi’ye tehdit! ‘Benimle karşılaşmamak için dua et!’ |Tyson’ın ringlere geri döndürmeyin
DÜNYA KUPASI 2022 | Sırbistan İsviçre maçı saat kaçta, hangi kanaldan canlı yayınlanacak?
Petrol OPEC+ öncesi haftalık kara yöneldi

TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu

TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktuTZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin …

TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu
CyborNFT
05.10.2022 09:52
0
A+
A-

TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu
TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, et ve süt bölümünde yaşanan krize ait açıklama yaptı.

Bayraktar, “Başta yem olmak üzere elektrik, mazot, gübre ve personellik üzere birçok maliyette önemli artışlar olduğunu, belirlenen fiyatların üreticileri daldan kopardığını, damızlık hayvanlarını kestirdiklerini, işletmelerin ya küçülmeye ya da bir bir kapanmaya başladığını, ilerleyen vakitlerde süt ve ette krizler yaşanabileceğini, bu gidişin en ağır sonuçlarını tüketicilerin fiyatı yüksek eserlere ulaşamayarak yaşayacaklarını söyledik” dedi.

CyborNFT

Ulusal Süt Konseyi’ni talimatla yönlendiren Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktuğunu tabir eden Bayraktar, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tesirinde olan Besin Komitesi’nin enflasyonu düşürmek gayesiyle üretici fiyatlarını baskılamasının enflasyon ithal etmekten öteki bir işe yaramayacağını, tabana ve dalın temsilcilerine kulak verilerek bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini de lisana getirdik. Besin komitesi süt eserleri ve yem fiyatlarına müdahale etmezken neden üretici fiyatlarına müdahale ediyor? Yem sanayicisi, süt sanayicisi ve marketler artan maliyetlerini fiyatlara yansıtıyor. Neden üreticilerimizin artan maliyetlerini fiyatlara yansıtması engelleniyor?” diye konuştu.

“Üretimi yok eden ve üreticiyi üretimden uzaklaştıran bu ikili standarttan derhal vazgeçilmelidir” davetinde bulunan Bayraktar, “Üreticilerimizin günah keçisi yapılması yanlışsız değildir. Üreticide 7 liradan satılan süt, marketlerde 4 kat fazla artarak 30 liralara kadar çıkmaktadır. Buna kim dur diyecektir? Geldiğimiz noktada ne oldu? Tüketici fiyatları mı artmadı? Enflasyon mu düştü? Üretim mi arttı? Üreticilerin ceplerine daha fazla para mı girdi? İşletmelerini mi büyüttüler, teknolojiye mi yatırım yaptılar? Tüketiciler uygun fiyatlarla daha fazla süt ve et eserleri mi tüketebildi? Hayvancılık mı kalkındı?” dedi.

Üreticilerin damızlıklarını kestirip elden çıkarmaya, genç dişi hayvanları (düve) ise damızlığa çekmek yerine besleyip bölüme göndermeye başladığını hatırlatan Bayraktar, “Ellerinde tuttukları damızlıklara ise çok kıymetli olduğu için daha az yem veriyorlar. Hayvanlarını istikrarlı beslemekten vazgeçtiler. İstikrarsız beslemeye bağlı olarak damızlık hayvanlarda besleme hastalıkları ve üremeye yönelik sıkıntılar arttı. Sonuçta üretim ve randıman kayıplarına bağlı olarak süt üretimi azaldı. Endüstriciler eser alabilmek için birbirleriyle kıran kırana bir uğraşa girdi. Ne oldu baskılanan çiğ süt fiyatı? Saha bu fiyatı kabul etmedi, alan yangın yerine döndü. Fiyatlar üst yani olması gereken istikamete gerçek süratle hareket etti. Şu an azalan süt nedeniyle endüstrici ve üretici örgütleri olması gereken çiğ süt fiyatını alanda belirlemeye başladılar” açıklamasında bulundu.

Bayraktar, “Tarım bölümünün iç dinamiklerini hesaba katmayan, tek hedefi enflasyonu düşürmek olan, bunun tek tekniğinin artan maliyetleri dikkate almadan üretici fiyatlarını baskılamak olduğunu düşünen, bu maksatla da Ulusal Süt Konseyi’ni talimatla yönlendiren Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu” dedi.

Bayraktar, açıklamasına şöyle devam etti: “Bütün bu süreçte en az bir milyon başa yakın damızlık anaç hayvan yani hayvancılığın geleceği kısma gitti. Maalesef hayvancılığımızın geleceğini keserek bir bir yedik. Bu bir milyon hayvanı yerine koymanın bize maliyeti yaklaşık 2,3 milyar avro olacaktır. Bu külfet bugünkü kurla 41,8 milyar liraya tekabül ediyor. Doğal bu kadar sayıda ve kalitede hayvan bulunabilirse! Kapanan işletmeleri, yıkılan hayalleri, kararan umutları hesaba katmıyoruz… Hayvan bulsanız bile yetişmiş üreticileri tekrar dala davet edebilmek, etseniz bile öngörünün mümkün olmadığı bir piyasada tutabilmek kolay olmayacaktır. O denli bir noktadayız ki bırakın gençleri mevcut orta yaş üzeri üreticiler bile hayvancılık yapmak istemiyor. Yaşanan bütün bu süreçte büyük beklentilerle kurulan Ulusal Süt Kurulu (USK) hür iradesiyle hareket etmedi, talimatla hareket ederek yanlış kararlar aldı, süte sahip çıkmadı, en sıkıntı vaktinde üreticilerimizin yanında olmadı. Misyonu süt üretimini sürdürülebilir kılmak olan lakin kararları ile üretimi sürdürülebilir olmaktan çıkaran ve üreticiyi perişan eden süt kurulu fonksiyonunu yitirmiştir ve kapatılmalıdır. Süt fiyatını artık alanda endüstriciler ve üretici örgütleri belirliyor. Buna devam edilmeli, üretimin durmasının önüne geçilmelidir.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.