STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Bakan Muş: Yüzde 5 veya üzerinde büyüme oranı bekliyoruz
Kaza yapan araç sürücüsüne, tutukluluk! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi eski meclis üyesi Faik Kasapoğlu hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER
ABD’de raydan çıkan tren alev aldı
Bakan Kurum: Vatandaşımızı bu liyakatsizlerin eline bırakmayacağız
Hamsi Festivali yarın gerçekleşiyor! – KIBRIS HABER
KOSGEB, 5 bin KOBİ’ye 10 milyar TL “Ortak Finansman Desteği” verecek
İsveç’te terör yuvası! PKK ismine adına şantaj yapıp, haraç kesiyorlar!
THY 238 seferini iptal etti
THY hava muhalefeti nedeniyle 238 seferini iptal etti
Bakanlık harekete geçti! Sıfır araba satıcılarına araştırma ve inceleme
Polis Uyardı! – KIBRIS HABER
Uludağ’da konaklama 4500 liradan başlıyor
81 vilayet valiliğine ‘ikinci yarıyıl’ genelgesi
Kar geliyor! – KIBRIS HABER
Güneşköy’de yol kenarında bulunan tekneyi kundakladı! – KIBRIS HABER
Adile Erk Kayıp! – KIBRIS HABER
Girne’de 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü
Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı başladı…
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi
Galatasaray ile Trabzonspor ligde 100. sefer karşılaşacak

Türkiye’nin en büyük doğal gaz depolama tesisi! Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışını yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın kapasitesi genişletilen Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin açılışını gerçekleştirecek. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı “Tesis Türkiye’nin yıllık doğal gaz gereksiniminin yaklaşık yüzde 8’ini karşılayabilecek konumda” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin en büyük doğal gaz depolama tesisi! Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışını yapacak
CyborNFT
15.12.2022 10:52
0
A+
A-

Türkiye’nin en büyük doğal gaz depolama tesisi! Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışını yapacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın kapasitesi genişletilen Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin açılışını gerçekleştirecek. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı “Tesis Türkiye’nin yıllık doğal gaz gereksiniminin yaklaşık yüzde 8’ini karşılayabilecek konumda” açıklamasını yaptı.

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı, kapasitesi genişletilerek Türkiye’nin en büyük doğal gaz deposu olan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin, 16 Aralık’ta açılacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Enerji arz güvenliğinin son derece kritik olduğu şu günlerde, Türkiye bu alanda dev bir yatırımı daha hizmete alıyor. Topraklarından 7 doğal gaz boru çizgisinin geçtiği, 2’si deniz olmak üzere 4 LNG tesisinin yer aldığı Türkiye’de, doğal gaz depoların da kapasiteleri Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın öncülüğünde bir bir artırılıyor. Ülke için stratejik değere sahip olan ‘kara gün dostu’ bu doğal gaz depoları, birebir vakitte güç arz güvenliğine de büyük katkı sağlıyor. İşte o tesislerden biri de Silivri’de” tabirlerine yer verildi.

CyborNFT

‘İHTİYACIN YÜZDE 8’İNİ KARŞILAYACAK KONUMDA’

Türkiye’nin birinci yer altı doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin 2007’de hizmete başladığı belirterek, “Yaklaşık 10 yıllık hizmetin akabinde tesisin 3,2 milyar metreküp olan depolama ve 28 milyon metreküp olan günlük geri üretim kapasitesini artırmak için faaliyete geçildi. Genişleme çalışmaları kapsamında 18 kuyuda sondaj süreci yapıldı. Deniz üstünde 2 platform kuruldu. BOTAŞ takımların ağır çalışması sonucu tesisin kapasitesi 4,6 milyar metreküpe, günlük geri üretimi ise 75 milyon metreküpe çıkarıldı. Dev tesis, bu haliyle Türkiye’nin yıllık doğal gaz muhtaçlığının yaklaşık yüzde 8’ini karşılayabilecek pozisyonda. Öte yandan günlük geri üretim kapasitesiyle de en sert kış günlerinde günlük gereksinimin dörtte biri bu tesisten sağlanabilir. Bu dev tesis gereksinimi duyduğu elektriği de yenilenebilir güçten karşılıyor. Tesisin içinde bulunan 4,2 megavat konseyi güce sahip rüzgar türbinin ürettiği elektrik tesisin gereksiniminin tamamını karşılıyor. Yeni kapasitesiyle hizmet verecek bu dev tesis, 16 Aralık’ta gerçekleşecek merasimle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak” denildi.

Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde de genişleme çalışmalarının devam ettiği aktarılan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Halihazırda 1,2 milyar metreküp olan Tuz Gölü’nde deponun kapasitesi de 5,4 milyar metreküpe çıkacak. Çalışmaların 2 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Bu tesisin de hizmete girmesiyle Türkiye’nin doğal gaz Depolama kapasitesi 10 milyar metreküpe ulaşacak. Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Türkiye’nin doğal gaz depolarının doluluk oranının yüzde 100 olduğunu ve tedarikçilerin sevkiyat programlarına uyduğu takdirde kışı bir sorun olmadan atlatacaklarını açıklamıştı.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.