STERLIN
33,2946
DOLAR
27,1908
EURO
28,9613
ALTIN
1.683,75
BIST
8.039,18
SON DAKİKA
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER
Evcil hayvan beslediği için taşındıktan iki hafta sonra ev sahibi tarafından evden kovuldu! – KIBRIS HABER
Göçeri’de yangın! – KIBRIS HABER
İnşaattan demir kesme makinesi çaldılar! – KIBRIS HABER
Ombudsman İlkan Varol’un Roma’da yapacağı konuşma engellendi! – KIBRIS HABER
Nikos Hristodulidis ile Antonio Guterres görüşecek! – KIBRIS HABER
“Dünya Bankası ile 895,7 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık”! – KIBRIS HABER
22 Eylül Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Murat Sarı, Özdemir Berova’yı makamında ziyaret etti! – KIBRIS HABER
22 Eylül Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Bu Lise’de yarın eylem yapılacak! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden 7 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Temizliğe gittiği evde hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü kaza yaptı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu toplantıya çağırdı! – KIBRIS HABER
25 yaşında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
İki farklı yerde orman yangını! – KIBRIS HABER

Türkiye’nin birinci uçak gemisi havadan görüntülendi

Türkiye’nin birinci uçak gemisi olan TCG Anadolu isimli amfibik hamle gemisi imajı ile dosta inanç düşmana kaygı veriyor. Mavi Vatan’ı koruyacak gemi, dünyada birinci kere insansız hava araçlarının iniş kalkış yapabilme imkanı taşıyor.

Türkiye’nin birinci uçak gemisi havadan görüntülendi
CyborNFT
25.01.2023 10:22
0
A+
A-

Türkiye’nin birinci uçak gemisi havadan görüntülendi
Türkiye’nin birinci uçak gemisi olan TCG Anadolu isimli amfibik hamle gemisi imgesi ile dosta itimat düşmana endişe veriyor. Mavi Vatan’ı koruyacak gemi, dünyada birinci sefer insansız hava araçlarının iniş kalkış yapabilme imkanı taşıyor.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisi olacak TCG Anadolu yahut Anadolu L-400 isimli amfibik hamle gemisinin son durumu havadan görüntülendi. Büyük bir kısmı tamamlanan 232 metre genişliğindeki gemi tüm heybeti ile görenleri kendine hayran bırakıyor. TCG Anadolu ana yapılandırması bakımından Türkiye’nin amfibi hamle gemisi (LHD) sınıfına giren birinci gemi olma özelliğini taşıyor. 2014 yılında üretimine başlanan geminin çalışmalarında sona gelindi. TCG Anadolu tam donanımlı 8 helikopter bulundurabilecek. Geminin bir tabur tam teşekküllü askerin istenilen bölgeye sevkini sağlayabilme özelliği bulunuyor. Kıtalararası misyonlara çıkabilecek elverişliliğe sahip olan geminin etkin olarak Mavi Vatan’ı muhafazası bekleniyor. 12 derecelik eğimi ile üzerinden savaş uçaklarının kalkışını kolaylaştıracak ve bu sayede helikopterler dışında uçakların kullanımında kolaylık sağlayacak rampa da eklenmiş. Gemide vazife alması için ilerleyen vakitlerde kısa kalkış, dikey iniş yapabilen Lockheed Martin F-35B modeli yahut farklı uçakların kullanılması planlanıyor. Toplam bin 400 kişiyi taşıyabilecek kapasitedeki gemi 700 kişilik amfibi gücü 8 deniz çıkarma aracını taşıyabiliyor. Gemi, içinde ameliyathane, diş tedavi üniteleri ve ağır bakım ile enfeksiyon odalarının da bulunduğu en az 30 yatak kapasiteli askeri hastaneye de sahip olacak. BAYKAR Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, TCG Anadolu için dikey iniş kalkış ve konvansiyonel iniş kalkış yapabilen SİHA geliştirdiklerini ve bir yıl içerisinde hazır olacağını duyurmuştu.

110 BAYRAKTAR TB3 İNSANSIZ HAVA ARACI TAŞIYABİLECEK

CyborNFT

50 ila 110 adet Bayraktar TB3 insansız hava aracı yahut Bayraktar Kızılelma 8 adet As532 yahut CH-47F helikopter, 4 adet T-129 ATAK helikopteri 2 adet S70-B SEAHAWK genel gaye helikopteri, 6 adet F358 bulundurabiliyor. 232 metre genişliği, 58 metre yüksekliği bulunan TCG Anadolu’nun bin 410 metrekare tank, konteyner üzere ağır araçlar için ağır yük garajı bulunuyor. Gemide ayrıyeten bin 165 metrekare gemi havuzu, bin 880 metrekare hafif yük garajı, 6 iniş alanı ile bir uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi, 900 metrekare hangar yer alıyor.

“DOSTA İNANÇ, DÜŞMANA DEHŞET SALABİLECEK BİR GEMİ”

Kriz, gerginlik ve çatışma durumlarında dosta inanç, düşmana dehşet salabilecek bir gemi olduğunu söz eden Mavi Vatan kavramının mimarı Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, “Üzerindeki kuvvetler ile her yere transfer yapabilme kabiliyetine sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü göstermesi açısından epeyce değerli bir gemidir. Bölgenin ve dünyanın istikrarıyla barışına katkı sağlayacak bir ögedir. İnsani yardım ve tahliye harekatlarında çok değerli misyonlar icra edebilir. TCG Anadolu gemisi üzerinde hava araçlarını taşıyabilen çok niyetli bir amfibi atak gemisidir. Bu geminin üzerinde özgününden farklı olarak bir uçuş rampası yaptırıldı. Yani dikey iniş ve kalkış yapabilecek uçaklar için düzenleme yaptırıldı. Dolayısı ile uçak gemisine çevrilmiş bir durumdadır” dedi.

“GÜNEY KORE BİZDEN GÖRDÜ, RAMPA EKLETMEYE BAŞLATTI”

Gemi bir amfibik taburu taşıyabileceğini söz eden Yaycı, “50 ila 110 adet ortasında TB3 Bayraktar, İHA’lar, SİHA’lar, Kızıl Elma’yı, atak helikopterleri, genel amaç helikopterlerini üzerinde bulundurabilecek çok kıymetli bir güç çarpanıdır. 1 gemi birkaç kat gücünüzü artırır. Bu özelliğini kuvvet güçlerinizi transfer özelliğini taşıdığı için alıyor. Bu gemi ile bir amfibik gücü deniz çok bir yere götürüp harekat icra edebiliyoruz. Dünyada örnek olarak bu gemi için özel olarak SİHA’lar ve İHA’lar modifikasyon ediliyor. Bu gemilerden İspanya’da mevcut bu gemilerden. Güney Kore bizden gördü kendi amfibi atak gemilerine rampa ekletmeye başlattı. Bu rampa sayesinde uçak konuşlandıracak düzeye geliyorlar” diye konuştu.

“ÜZERİNDE 12 ADETE KADAR UÇAK KONUŞLANDIRABİLECEKTİR”

Amfibik hamle gemilerinin normalinde uçak rampası olmadığını söz eden Yaycı, “ Türk Deniz Kuvvetleri geleceği görerek bu gemiye bir rampa eklettirdi. İnşallah uçaklarımızda bu gemide olur, ulusal muharip uçağımız, dikey iniş kalkış yapabilen uçaklarımız olur. O vakit bu gemiye küçük bir uçak filosu eklenmiş olur. O vakit tam manasıyla güç transfer kabiliyetine sahip oluruz. Öncelikle söyleyelim bu bir uçak gemisi değildir. İnşallah devlet büyüklerimizin kelamlarından bunu anlıyoruz büyük bir uçak gemisine de sahip oluruz. Bu gemi üzerindeki amfibik tabur araç ve gereçleri ile alacaktır. Yani tankları ve zırhlı işçi taşıyıcılar üzere bunların hepsini birlikte alabilecektir. Üzerinde 12 adete kadar uçak konuşlandırabilecektir. Türk Deniz Kuvvetleri bunun üzere 5 adet daha gemiyi koruyabilecek güce sahiptir” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.