STERLIN
36,4560
DOLAR
28,9975
EURO
31,2057
ALTIN
1.856,31
BIST
7.734,33
SON DAKİKA
Yağışlı hava o güne kadar etkili olacak! – KIBRIS HABER
Rum tahvillerinin değeri 6,75 milyar Euro! – KIBRIS HABER
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi toplandı! – KIBRIS HABER
Ölümlü kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Bir haftada 604 bin TL’lik zarar! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da bir kişinin üzerinden kokain çıktı! – KIBRIS HABER
Meclis’te bütçe görüşmesi başladı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onur Yürüyüşü” düzenliyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Guterres’in atadığı temsilci adayını onayladı! – KIBRIS HABER
Ercan hava trafiğine kapatıldı! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’ta sarı alarm verildi! – KIBRIS HABER
11 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sağanak yağmur yurdu etkisi altına aldı! – KIBRIS HABER
MasterChef’te herkesi şaşırtan veda! – KIBRIS HABER
11 Aralık Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Diş fırçasını bütünüyle yutan kadın boğulmaktan son anda kurtuldu! – KIBRIS HABER
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul seçim döneminde verdiği sözü tuttu! – KIBRIS HABER
Rum Maliye Bakanı; “Önümüzdeki yıllar zor olacak”! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, KTMMOB’nin 63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu’na katıldı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onurları İçin” Meclis’e yürüyecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözümü kabul etmesi gerekiyor”! – KIBRIS HABER
“Yurt dışından hayvan girişi yasaklanmalı”! – KIBRIS HABER
“Kamuya yapılan engelli vatandaş istihdamları olumlu”! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti! – KIBRIS HABER
2 Saat elektrik verilemeyecek! – KIBRIS HABER
İçki hırsızları mahkemeye çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji uyardı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları! – KIBRIS HABER
Elektrik direğine çarpıp kaçtı, yakalandı! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası yine ertelendi! – KIBRIS HABER

Türkiye’de dört gençten biri ‘sessiz istifa’ sürecinde

Türkiye’de dört gençten biri ‘sessiz istifa’ sürecindeTürkiye’de, genel manasıyla “işte en azını yapmak, yapılması gerekenler dışında hiçbir şey …

Türkiye’de dört gençten biri ‘sessiz istifa’ sürecinde
CyborNFT
27.09.2022 12:52
0
A+
A-

Türkiye’de dört gençten biri ‘sessiz istifa’ sürecinde
Türkiye’de, genel manasıyla “işte en azını yapmak, yapılması gerekenler dışında hiçbir şey yapmamak, özel hayatı korumak ve daha az sorumluluk almak” olarak söz edilen sessiz bir vazgeçiş süreci olarak tanımlanan sessiz istifanın hayli yayın…

Youthall Türkiye “Sessiz İstifa” araştırması sonuçlandı.

Bir toplumsal medya gönderisiyle başlayan ve kısa müddette viral olan “Sessiz İstifa” kavramı ülkemizde de gündem oldu. “Büyük İstifa” kavramının akabinde konuşulmaya başlanan kavram, gerçek bir istifa olmayan, genel manasıyla “işte en azını yapmak, yapılması gerekenler dışında hiçbir şey yapmamak, özel hayatı korumak ve daha az sorumluluk almak” olarak söz edilen sessiz bir vazgeçiş süreci olarak tanımlanıyor. Gençlerin meslek platformu Youthall, insan kaynağı tarafından bahsin yansımalarını ve eğilimlerini ölçmek ismine gerçekleştirdiği “Sessiz İstifa” araştırmasını sonuçlarını açıkladı. Online olarak yapılan araştırmaya 1002 kişi katıldı. Türkiye’de gençlerin yüzde 24’ünün şu an sessiz istifa sürecinde; yüzde 46,7’sinin ise bu kavrama yatkın olduğunu ortaya koyan araştırma, şirketlere de rehber olacak karşılıklar içeriyor.

CyborNFT

Youthall’un çalışma hayatında gündeme oturan “Sessiz İstifa” konusunda gerçekleştirdiği ve gençlerin görüşlerini aldığı araştırmaya, 18-50 yaş ortasındaki 1002 kişi katıldı. Araştırmaya katılanların yüzde 57,3’ü bayan, yüzde 41,6’sı erkek olarak dağılım gösterirken soruları yanıtlayanların yüzde 74,3’ü etkin çalışan, yüzde 25,7’si ise şu an çalışmayan iştirakçilerden oluştu.

Sessiz istifa kavramıyla ilgili; iş-yaşam istikrarı, iş yerlerine aidiyet, iş tariflerinin netliği üzere husus başlıklarının ele alındığı araştırma, kavrama yönelik eğilimleri, nedenleri ve süreçten vazgeçme kriterlerini de ortaya koydu. Gençlerin görüşlerini yansıtan araştırma, şirketlere de rehberlik eder nitelikte.

Çalışan kendisini iş yerine ilişkin hissetmiyor

İş yerine kendisini ilişkin hissedenlerin oranı yalnızca yüzde 18,5. Araştırmaya katılan çalışanların yüzde 58,1’i çalışma hayatlarında iş-yaşam istikrarını kuramadıklarını belirtirken “Bunu başarabiliyorum.” diyenlerin oranı yüzde 41,9 oldu.

“Hayatınızın ne kadarı özel ömür odaklı?” sorusuna verilen karşılıklar, iş dışında yaşama ne kadar az vakit ayrıldığını gösterdi. “Hayatımın yüzde 30’undan azı özel ömür odaklı.” diyenlerin oranı yüzde 41,1 iken yalnızca yüzde 30-50 ortasında diyenlerin yüzdesi 36,4 oldu. Yüzde 50 ila 70 ortasında “Özel yaşama vakit ayırabiliyorum” diyenler ise yüzde 17,3 oranında.

Dönemsel olarak değişiyor

Çalıştığı iş yerine aidiyetin de sorgulandığı “Sessiz İstifa” araştırmasında, dönemsel olarak hissiyatının değiştiğini söyleyenlerin oranı yüzde 48 iken, iş yerine kendilerini ilişkin hissetmeyenlerin oranı yüzde 33,5 olarak tespit edildi. İş yerine kendini ilişkin hissedenlerin oranı ise yalnızca yüzde 18,5.

Gençler yüzde 64,4 oranında iş tarifini net bulmuyorken yüzde 35,6 oranında vazife tarifinin net olduğunu belirtti.

“Sessiz İstifa” hakkında ne düşünüyorsunuz? sorusuna gençlerin yüzde 24’ünün sessiz istifa sürecindeyim demesi ve yüzde 46,6’sının bu kavrama yatkın olduğunu belirtmesi, dünya gündeminde olan mevzunun Türkiye’de de yaygın olduğunu ortaya koydu. Gençlerin yüzde 15’i bu yaklaşıma yatkın değilim derken, ne olduğunu bilmiyorum diyenlerin oranı 14,4’te kaldı.

“Kariyer yolları kapalı”

“Sessiz İstifa” sürecini şu an yaşayan, mevzuya yatkın olan ve yatkın olmayan bireylerin yorumlarının başka farklı tahlil edildiği araştırmada;

“Sessiz İstifa” yaklaşımına yatkın olmayanların yüzde 31,3’ü, çalıştıkları şirkette meslek yollarının kapalı olduğunu hissettikleri takdirde bu sürece girebileceklerini belirtti. Bu oranı yüzde 24,7 ile iş-özel hayat dengesizliği, yüzde 18,7 ile iş tarifinin net olmaması ve birebir oranda düşük maaş takip etti. Sürece uzak olanların hayatlarındaki öncelikler ise şu formda sıralandı: Meslek yüzde 22,9, özel hayat yüzde 25, aile yüzde 21,5, sıhhat yüzde 20,1 ve para yüzde 10,5.

En büyük etken düşük maaş

Youthall tarafından yapılan araştırmada “Sessiz İstifa” sürecinde olan gençlerin kendilerini bu duruma sürükleyen nedenlerin başında “düşük maaş” geliyor. Yüzde 35 oranında verilen düşük maaş cevabını, yüzde 21,7 ile iş-özel hayat dengesizliği, yüzde 15 ile iş tarifinin net olmaması, yüzde 14,2 ile meslek yollarının kapalı olması ve yüzde 7,9 ile uzun mesai saatleri takip etti.

“Şu an sessiz istifa sürecindeyim” diyen yüzde 24 oranındaki kitle, hangi durumda sessiz istifalarını sonlandırabileceklerini de aktardı. Yüzde 35,8 yan hakların ve maaş haklarının düzenlenmesini birinci sırada belirtti. Buna en yakın oranda alınan yanıt ise yüzde 32,9 ile “iş-özel hayat istikrarına olumlu katkı sağlayacak düzenlemelerin gerçekleştirilmesi” olarak dikkat çekti. Yüzde 14,6 “kendi çalışma modelini oluşturma fırsatı” derken birebir oranda iştirakçi “değişen motivasyonumun yöneticim/işverenim tarafından fark edilmesi” durumunda da “Sessiz istifadan vazgeçerim” dedi.

Z jenerasyonunda oran yüksek

Z neslinin yüzde 64,2’sinin gündeminde sessiz istifa var. Yüzde 45,2 ile araştırmaya en yüksek oranda iştirak gösteren 18-24 yaş bandının yanıtları incelendiğinde yüzde 13,2’si sessiz istifa sürecinde olduğunu, yüzde 50,9’u ise sessiz istifa sürecine yatkın olduğunu belirtti. Bu da bilhassa Z jenerasyonunun temsilcilerinden oluşan gençler ortasında bu kavramın gündemde olduğunu ortaya koydu. Tüm iştirakçilerin ortalamasında sessiz istifa sürecine götüren neden; maaş iken, 18-24 yaş kümesinde neden olarak birinci sırayı iş-özel hayat dengesizliği aldı.

Araştırmada özgürlüklerine düşkünlükleri ve ne istediklerini net bir formda belirtmeleri ile iş hayatında ön plana çıkan Z jenerasyonunun, verilen işler dışında ekstra sorumluluk almayarak ve mesai saatlerinin dışına çıkmayarak sessiz istifa sürecinde olduklarının sinyallerini yöneticilerine verdikleri gözlemlendi.

Kadınlar daha fazla sessiz vazgeçişte

Ankete katılan bayan çalışanların yüzde 68,6’sı sessiz istifa sürecinde olduğunu ya da sessiz istifa sürecine yakın olduğunu belirtti. Bayanların bu sürece yakın olmasının altında yatan en temel etken yüzde 33,9 ile iş-özel hayat istikrarı kuramamaları oldu. Erkeklerin yüzde 58,7’si sessiz istifa sürecinde ve sürece yatkın olduklarını belirtirken kendilerini bu sürece iten en büyük neden ise bayan çalışanlardan farklı olarak yüzde 21,2 ile düşük maaş olarak saptandı.

Z nesli başı çekiyor

“Youthall olarak çalışma hayatının nabzını tutan, eğilimleri ortaya koyan araştırmalarımızın gençlerin sesi olmasını ve patron markalara yol göstermesini amaçlıyoruz” diyen Youthall CEO’su Emre Aykan araştırma sonuçlarını şu biçimde kıymetlendirdi:

“Özellikle pandemi sonrası iş dünyasında yükselen yeni akımların öncüleri olan Z kuşağı, bu akımda da başı çekiyor. Buna hayatlarında yolunda gitmeyen mevzulara evvelki kuşaklara nazaran tahammüllerinin daha düşük olmasını neden gösterebiliriz lakin tahlil yollarının da onlarla oluşturabileceğini düşünüyorum.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.