STERLIN
29,4488
DOLAR
23,3530
EURO
25,1804
ALTIN
1.477,42
BIST
5.618,02
SON DAKİKA
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı! – KIBRIS HABER
KGS- 2 Cumartesi günü gerçekleştirilecek! – KIBRIS HABER
Cinsel gücü artırıcı jel çaldı! – KIBRIS HABER

Türkiye oyun pazarı 1,2 milyar dolara yükseldi

Türkiye oyun pazarı 1,2 milyar dolara yükseldiGaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı Üst Yöneticisi Ozan Aydemir, Türkiye’nin oyun kesimindeki …

Türkiye oyun pazarı 1,2 milyar dolara yükseldi
CyborNFT
25.04.2022 12:07
0
A+
A-

Türkiye oyun pazarı 1,2 milyar dolara yükseldi
Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı Üst Yöneticisi Ozan Aydemir, Türkiye’nin oyun kesimindeki hissesinin 1 milyar 200 milyon dolara yükseldiğini, dijital oyuncu sayısının da 42 milyon olduğunu bildirdi.

Aydemir, Gaming in Turkey tarafından yayımlanan Türkiye Oyun Dalı 2021 Raporu’na ait AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2018’de toplam global pazarın 138 milyar dolar iken, bu sayının 2019’da 152 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.

Salgının ve kapanmaların ağırlaştığı 2020’de global oyun pazarının büyüklüğünün 177 milyar dolara çıktığına işaret eden Aydemir, “Bu aslında beklentimizin çok üstünde bir sayıydı. 2021’de ise bu sayı 176 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. 2020 ile 2021’e baktığımızda aslında 1 milyar dolarlık bir düşüş de kelam konusu fakat bu biraz salgının tesiri. 2020, aslında bir sıçrama yılıydı. 2021, biraz daha dengeleyici bir yıl oldu.” diye konuştu.

CyborNFT

“7’den 70’e oyun oynayanların sayısı arttı”

Ozan Aydemir, oyun bölümünün Türkiye’deki büyüklüğüne ait bilgi verirken, Türkiye’nin 2018’de 853 milyon dolarlık bir pazar hissesi olduğunu bildirdi.

Aydemir, şöyle devam etti:

“2019’da bu sayı 830 milyon dolara geriledi. Aslında buna gerileme demek tam da hakikat değil. Zira olağanda kişi başı TL bazında harcadığımız para arttı. Lakin dolar kuru yükseldiği için dolar bazında hesapladığımızda düşüş gösteriyor üzere oluyor. O yüzden 2019’da bu türlü bir gerileme yaşandı. 2020’de ise total gelirimiz 880 milyon dolara yükseldi. 2021’de ise bu sayı 1 milyar 200 milyon dolara kadar yükselmiş durumda.

Türkiye’deki oyuncu sayısı da 2018’den 2021’e kadar 30 milyondan 42 milyona çıktı. Türkiye’de çok genç bir nüfus var. Hem oyun oynama saatleri arttı hem de yeni oyuncu sayısı arttı. Burada yaş bağımsız konuşuyorum. 7’den 70’e oyun oynayanların sayısı arttı. Kadın-erkek oranına baktığımızda, bundan 3-4 yıl evvel olsaydı daha erkek yüklü bir kitleden bahsediyor olurduk. Artık yüzde 47 bayan oyuncu, yüzde 53 erkek oyuncu olan istikrarlı bir durum kelam konusu gözüküyor.”

“Türk oyun şirketleri 2021’de 266 milyon dolar yatırım aldı”

Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı Üst Yöneticisi Aydemir, Türk oyun şirketlerinin 2020’de neredeyse 2 milyar dolar civarında yatırım aldığını, yatırımların 2021’de de devam ettiğini bildirdi.

Aydemir, şunları kaydetti:

“2021’de Türkiye’de 54 teşebbüs yatırım aldı ve 266 milyon dolarlık bir hacim yaratıldı. Bunlar gösteriyor ki Türk oyunlarının yalnızca Türkiye’de değil, globaldeki başarısı da yadsınamaz. Bu muvaffakiyetlerin temelinde yatan ögelerden birincisinin, Türk yazılımcıları ve taşınabilir oyun firmalarının epey başarılı olması söylenebilir. Yani hem trendleri takip ediyorlar hem de oyun imal kalitesini gün geçtikçe arttırıyorlar. İçerideki insan kaynakları gün geçtikçe artıyor. Bugün baktığımızda birçok oyun firmasında hem Türk hem de yabancı asıllı çalışanlar var. Buradaki ana maksat, yalnızca bölgemize değil, bütün dünyaya açılım yapabilmek için bütün kültürleri bir ortaya toplamak.

Oyunlara baktığınız vakit da aslında globalde yapılan hiçbir oyundan geri kalır tarafı yok. Yani yalnızca Türkiye kültürüne uygun bir oyun yapmış olsalardı o vakit bölgemizle kısıtlı kalacaktı. Lakin oyunların stiline, tipine baktığımız vakit neredeyse her yaştan, her kesitten oyuncuya hitap eden oyunlar… Hem oynaması kolay hem anlaması kolay hem de içinde birçok cümbüş ögesi barındırıyor. Daima güncelleniyor oyunlar. Tıpkı globaldeki üzere kendini aktüel tutuyor. Aktüel tutmasından ötürü da birçok pazarda listelere baktığınızda kesinlikle Türk oyunlarını görüyorsunuz.”

“Oyun bölümü, metaverse dünyasının temeli olacak”

Türk yazılımcıların kalitesinin yüksek olduğuna dikkati çeken Aydemir, Türk yazılımcılara yurt dışındaki şirketlerden de büyük bir ilgi olduğunu söyledi.

Aydemir, Türkiye’de oyun geliştirme ile ilgili üniversitelerde kaliteli bir eğitim verildiğini, gençlerin sayıları artan oyun şirketleri aracılığıyla teorideki bilgileri pratiğe çevirebildiklerini anlattı.

Türkiye’de 165’in üzerinde profesyonel espor ekibi ve 8 bin 126 lisanslı espor oyuncusu olduğunu aktaran Aydemir, esporu “sektörün parlayan yıldızı” olarak tanımladı.

Aydemir, metaverse ile ilgili çok sayıda markanın yatırım yaptığına işaret ederek, “Birçok oyunda, oyun içinde farklı entegrasyonlar yaratmanın yanı sıra kendilerine has ekonomiler de vardı. Orada konserler veriliyor, etkinlikler yapılıyordu. Bu bizim için yabancı olmadığımız bir şey. Oluşturulmak istenen metaverse kavramı, sanal dünyaların iç içe geçtiği bir ‘öte cihan’ yaratmak. Bu teknolojiyle ilgili biraz vakte muhtaçlık var. Oyun bölümü, metaverse dünyasının temeli olacak.” sözlerini kullandı.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.