SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Türkiye Cumhuriyeti, yolumuzu aydınlatan meşaledir! – KIBRIS HABER

Türkiye Cumhuriyeti, yolumuzu aydınlatan meşaledir! – KIBRIS HABER
Akacan The Mall
29.10.2022 17:44
0
A+
A-

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı, UBP Milletvekili Ahmet Savaşan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı mesajında “Türkiye Cumhuriyeti, yolumuzu aydınlatan meşaledir” dedi…

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Ahmet Savaşan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Savaşan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun bütün Türk toplumlarına bağımsızlık ve özgürlük için iyi bir model oluşturduğunu vurguladı.

Savaşan, mesajında; “Türk Ulusu, tarihi gelişimi nedeniyle tek bir devlet çatısı altında toplanamayacak kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış ve tarihi bağlarının çeşitliliği nedeniyle farklı oluşumlar içinde yer almıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve mücadelesi bütün bu topluluklara önemli bir model olmuş ve ne uğrunda çalışılması gerektiğine de meşale tutmuştur” ifadelerini kullandı.

Akacan The Mall

Ahmet Savaşan, bu meşalenin, Kıbrıs Türk halkının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de yolunu aydınlattığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, büyük bir zaferin ve çağdaş bir devlet inşa etmenin adı olduğuna işaret eden Savaşan, “Cumhuriyet, din, dil, ırk, mezhep ayırt etmeden çağdaş milli ve insani değerler temelinde birlik olmanın ruhudur. 29 Ekim sadece Türkiye’nin değil KKTC’nin de hür ve bağımsız yaşayacağının teminatıdır” dedi.

29 Ekim ile birlikte egemenliğin kayıtsız şartsız Türk Milleti’nin olduğunun tescillendiğini belirten Ahmet Savaşan, Kıbrıs Türklerinin, daha İngiliz yönetimi altında iken Cumhuriyetin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına bağlılık belirttiğini ve uygulamaya başladığını anımsattı. Kıbrıs Türk halkının geçmişten günümüze Cumhuriyetin temsil ettiği değerlere sıkı sıkıya bağlı olduğuna da vurgu yapan Savaşan, bu bağlılığın Kıbrıs Türklerinin en önemli gücü olduğunun da altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti toprakları dışında yaşayan bütün Türklerin, Cumhuriyet Bayramı’na gönüllü bir şekilde sahip çıkmalarının anlamının herkes tarafından iyi kavranması gerektiğini belirten Ahmet Savaşan, “Bu sahiplenme, Türk Ulus’unun birlikteliğinin çok önemli bir işaretidir. Ayrıca bu birlikteliğin Kıbrıs Türkleri açısından varoluşsal bir önemi vardır. Öyle ki; bu birliktelik bölgesel sorunların çözümü ve bölgesel istikrar için de hayatidir” dedi.

“BÖLGESEL GÜÇLER KKTC İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMALIDIR”

Savaşan, gerek Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), gerekse de bölgede egemen güç olmaya çalışan ülkelerin bu birlikteliğin derinliğini ve anlamını içselleştirmeleri halinde maceracı eğilimlerden uzaklaşabileceklerini ve gerçeklere dayalı, huzurlu bir bölge için adım atabileceklerini kaydetti.

Ahmet Savaşan, başta GKRY olmak üzere bölgede söz sahibi olmaya çalışan bütün unsurların, Türkiye Cumhuriyeti’nin açtığı yolda ilerleyerek kendi devletlerini oluşturan Kıbrıs Türklerini yok sayma hayallerini bir kenara bırakması ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile iş birliği yapma yoluna gitmesi gerektiğini ifade ederek, “Ancak bu şekilde davranılması durumunda bölgesel huzur ve güven tesis edilebilecektir” dedi.

Ahmet Savaşan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. yıldönümünü kutlarken, “Devrimleri ve dehası ile bize ufuk açan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Cumhuriyet’in tesisi ve ilerlemesinde emeği bulunanların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.